fbpx

Zirkonyum, E-MAX ve Porselen Diş Arasındaki Farklar?

Zirkonyum, E-MAX ve Porselen Diş Arasındaki Farklar?

Crowns.jpg

Zirkonyum, E-MAX ve Porselen Diş Arasındaki Farklar?

Teknoloji ilerledikçe daha güzel dişlere sahip olmak isteyen hastaların sayısında büyük bir artış yaşanmaktadır bu hastalar zirkonyum diş, E-max diş gibi yeni tedavi şekilleri de ortaya çıkmaktadır. Gelin daha güzel bir gülümseye sahip olmanız için uygulanabilecek tedavi yöntemlerini inceleyelim.

Porselen taç

Porselen kuronlar, seramik kuronlar veya porselen dişler, diş setine zarar veren kişiler için bir alternatiftir.

Bunlar, dişlerle birleştirilen, üzerine oturan ve dişi doğal boyutuna, gücüne ve görünümüne kavuşturan özel yapım kuronlardır.

Dolgu veya diğer diş tedavileri ile düzeltilemeyen dişlerin korunması ve güçlendirilmesi için kronlar bir numaralı seçenek olarak kabul edilir.

Porselen kuronlar, diğer doğal dişlerinizle mükemmel bir uyum sağlamak amacıyla diş renginde porselen kullanılarak yapılır – böylece sadece dişi güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda gülümsemenizi görsel görünmesini de sağlar.

Deneyimli bir diş hekimi, porseleni minimal diş şekillendirme ile uygulayabilir, yani dişin büyük bir kısmı kapağın altında korunur.

Diş kronlarını uygulamak, doğru bir şekilde yapıldığında dişlerinizin ömrünü, gücünü ve varlığını önemli ölçüde artırabilen özel bir beceri setidir. Ayrıca porselen diş uygulamasında gülüşünüzde önemli ölçüde güzelleşecektir.

E-MAX kronları

E-MAX kuronlar, estetik görünümleri ve daha iyi, daha rahat oturması ve dayanıklı olmaları nedeniyle daha çok tercih edilen kuron türü olan seramik kuronlardır.

EMAX kronları, aşağıdaki diş problemlerinin düzeltilmesinde doğru çözümdür:

Kirli veya solmuş dişler, Kırık dişler, Kanal tedavisi görmüş dişler.

Ayrıca, bu kronlar mukavemeti yüksek ve oldukça dayanıklıdır. Lityum disilikat, onarıcı bir kuron materyali olarak üstün gücü ve hoş estetiği ile bilinir. E-max kuronlar biraz şeffaftır ve bu da diş renginize en yakın olmasını sağlar.

Zirkonyum kuron ile E-max arasındaki en büyük fark, E-max kuronların daha sağlam ve daha güzel bir görünüme sahip olmasıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, E-max kuronlar sert bir malzemeden ve tek bir bloktan yapılmıştır. Bu, kuronda herhangi bir ekleme olmadığı anlamına gelir ve bu nedenle, zirkonyum kuronlara göre basınca dayanacak şekilde daha donanımlıdırlar. Bu, daha az hasar veya taç kırılma şansı olduğu anlamına gelir.

Zirkonyum kronlar

Zirkonyum kronlar son birkaç yılda daha yaygın hale geldi. Muazzam derecede dayanıklıdırlar ve doğal dişlerin görünümüne iyi uyum sağlarlar. Zamanla daha fazla tercih edilir olsa da çoğu hasta bu tip diş kronu hakkında fazla bir şey bilmiyor. Ve bazı diş hekimleri yeniliklere kapalı oldukları için  bunu benimsemekte tereddüt ediyor ve porselen ve altın gibi uzun süredir test edilmiş ve anlaşılmış tedavi yöntemlerini kullanmaya devam ediyorlar.

Zirkonyum, diş kaplama malzemesi için iyi bir seçim olmasını sağlayan birçok özelliğe sahiptir:

Doğal, beyaz bir renk. Dayanıklılık. Yüksek kırılma tokluğu. Oksidasyona karşı direnç. Hayır. Sinterlendiğinde (fırınlandığında) yarı saydam görünüm.

Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kuronların yapım süreci, kompozit seramik kuronlar gibi çok karmaşık değildir. Diş muayenehanesinde başlar. İlk olarak, diş hekimi hastanın dişlerinin ilk muayene yapılır ve dişlerin ölçüsü alınır daha sonra bu ölçüyü, bir uzmanın dişlerin bir kalıbını yapmak için ölçü içine kalıp döktüğü bir laboratuvara yönlendirir. Teknisyen daha sonra kalıbı birimlere ayırır ve bir lazer, ışık veya mavi ışık teknolojisi kullanarak test eder. Ardından taramayı, tepeyi tasarlayan CAD yazılımına sahip bir bilgisayara yüklerler. Uzman tacı da tasarlayabilir. Teknisyenler malzemeyi daha sert hale getirmek için çok yüksek ısıda pişirirler.

Zirkonyum Diş Kronların Faydaları

Kolayca ayarlanabilir, yeniden şekillendirilebilir ve yeniden renklendirilebilir. Renginden dolayı doğal dişe benzer. Metal bir taban gerektirmez. Diğer kuron türlerinde olduğu gibi orijinal dişin çıkarılmasını gerektirmez.

Eğer sizde daha güzel bir gülümsemeye sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçen gülümsemenizi tasarlayabilirsiniz. Deneyimli diş hekimlerimiz ve uygun fiyatlarımızla haftanın 7 günü Pendik’te bulunan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizle sizin hizmetinizdeyiz.

 

Call Now Button