fbpx

Protez Diş Kaç Yıl Dayanır?

Protez Diş Kaç Yıl Dayanır?

eclipse-denture1.jpg

Protez Diş Ne Kadar Dayanıklı?

Protez Diş dayanıklı olacak şekilde üretilmiştir – sonuçta düzenli çiğneme ve yoğun kullanıma dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, bu sonsuza kadar sürecekleri anlamına gelmez. İşte protezlerin ne kadar dayandığı hakkında bilmeniz gerekenler.

Protez Diş Neden Sonsuza Kadar Dayanmaz?

Protez Dişler sentetik bir malzemeden yapılmıştır, bu nedenle zamanla yıpranabilirler. Ayrıca, sadece yapılarını zayıflatmakla kalmayan, aynı zamanda kurtulması zor kötü bir koku geliştirmelerine neden olabilecek bakterileri barındıran mikroskobik çizikler ve çatlaklar da oluşabilir..

Protez Dişler ayrıca ağız hareket ederken de değişmez, yani zamanla uyumlarını kaybederler. Ağzın şekli sürekli değişir. Doğal dişleriniz olduğunda diş etlerinizle birlikte hareket ederler ve değişim fark edilmez. Bununla birlikte, takma dişleriniz olduğunda, bir süre sonra uyumun o kadar sıkı olmadığını fark etmeye başlayacaksınız. Protez uzmanınız yardımcı olmak için ayarlamalar yapabilir, ancak sonunda tam bir değiştirmeye ihtiyacınız olacaktır.

Protez Diş Çeşitleri ve Ömürleri

Bir takma dişin ömrü, ona ne kadar iyi baktığınıza bağlıdır, aynı zamanda takma dişin türüne de bağlıdır. Protez dişleriniz beklentilerinizi aşağıdaki listeye bakarak yaparsanız gerçekçi hedefler belirlemiş olursunuz.

İmplant Üstü Protezler: İmplant Üstü Protezler çeneye sabitlenir ve çıkarılabilir değildir, bu nedenle mevcut en kalıcı protez şeklidir. Aslında, uygun bakımla 20 yıl veya daha fazla dayanabilirler!
Tam veya Kısmi Protezler: Tam veya kısmi protezler çıkarılabilir ancak tüm diş setinin veya sadece yarısının (üst veya alt çene) yerini alır. Değiştirilmeleri gerekmeden önce genellikle 5 ile 8 yıl arasında dayanırlar.
Esnek Kısmi Protezler: Esnek bölümlü protezler, geleneksel protezlerden önemli ölçüde daha az serttir. Uzun vadeli bir çözüm olarak kabul edilmezler, ancak daha kalıcı bir diş değiştirme çözümünü beklerken işlevselliği geri kazandırmak ve kalan dişlerin kaymasını önlemek için daha çok bir durdurma boşluğu olarak kabul edilirler. Ancak, gelişmeler onları daha dayanıklı hale getirdi ve 5 yıla kadar dayanabilirler.

Hangi Protez Diş Size Uygun?

İmplantlı protezler, tam protezler, kısmi protezler veya esnek bölümlü protezler arasında seçim yapmaya çalışıyorsanız, bir profesyonele danışmak en iyisidir. Ömrünün yanı sıra, maliyet ve kişisel ağız sağlığı ihtiyaçlarınız da dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birçok şey vardır.

Eğer sizde size uygun bir protez diş yaptırmak istiyorsanız deneyimli diş hekimleri ile görüşmek için ücretsiz bir randevu alabilirsiniz. Uygun fiyatlarımız ile daha güzel gülümsemeniz çalışmaya devam ediyoruz.

Call Now Button