fbpx

Protez Diş Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Protez Diş Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

protez-dis-.jpg

Protez diş hakkında bilmeniz gereken herşey

Protezler Diş Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ağız sağlığı sorunlarınız varsa ve dişlerinizi kaybetme riskiniz varsa, bu mutlaka dişsiz bir hayatla başa çıkmak zorunda kalacağınız anlamına gelmez. Diş kaybı yaşayan kişiler için en iyi çözümlerden biridir protez diş. Kalan sağlıklı dişlerinizi korumanıza bile yardımcı olabilirler!

Modern diş hekimliği sayesinde, protez söz konusu olduğunda çeşitli seçenekler mevcuttur. Protezlerin çeşitleri şunlardır.

Protez Diş Çeşitleri

Tam Protez Diş

Tüm dişlerini kaybetmiş veya sağlıklı dişleri kalmamış hastalarda tam takım protezler kullanılır. Alt ve üst çene için tam setler halinde gelirler. Üst protezler, stabilite için ağzın çatısına bağlanan tam bir tabana sahipken, alt protezler, dilin serbestçe hareket etmesi için alan sağlamak için daha çok U-şekline benzer.

Tam protezler takılmadan önce kalan çürük dişlerin çıkarılması genellikle tavsiye edilir. Bu, diş etlerinin iyileşmesini sağlar ve daha fazla kemik kaybını önleyerek ağzınızın genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Tam protezler çıkarılabilir olduğundan, temizlenmesi daha kolaydır ve takarken iyi ağız hijyeni sağlamanıza yardımcı olur.

Diş implantları

Diş implantları kalıcı bir protez şeklidir, yani çıkarılabilir değildirler. Bu yöntem kullanılarak implantlar cerrahi olarak çene kemiğine yerleştirilir. İşlemden sonra, takma dişlerin tamamı yerleştirilmeden önce diş etlerine iyileşmeleri için yaklaşık 3 aylık bir süre verilir.

İmplantlar, bütün bir set yerine bir veya iki dişi değiştirmek için de kullanılabilir.

İmplantlı protezler, çıkarılabilir olmadıkları için normal dişlere en yakın protez seçeneğidir ve uygun ağız hijyenini sağlamak için düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımına ihtiyaç duyarlar.

Kısmi Protez Diş

Dişlerinin tamamını kaybetmemiş ve ek diş kaybına yol açan herhangi bir diş eti hastalığı olmayan hastalar için bölümlü protezler uygun bir seçenek olabilir. Genellikle bir tür kazaya karışmış ve bir yaralanma nedeniyle dişlerini kaybetmiş kişiler için kullanılırlar.

Kısmi protezler, bir veya iki yedek diş setidir ve metal tokalar kullanılarak bitişik dişlere tutturulur. Bunları sabitlemek için gelişmiş bir prosedürdür, çevredeki dişlerin sağlıklı olmaması ve yedek dişi destekleyememesi durumunda diş etlerine diş kronlarının yerleştirilmesini içerir.

Esnek Kısmi Protez Diş

Esnek bölümlü protezler, gelecekte daha kalıcı bir protez seti bekleyen hastalar için kısa vadeli bir çözüm olabilir.

Esnek bölümlü protezler, birkaç eksik dişin yerine geçen ve kalan dişlerin üzerine oturan hafif protezlerdir. Kolayca ayrılabilirler ve mevcut başka bir uygun fiyatlı protez seçeneğidir.

Sizin için derlediğimiz protez diş hakkında sıkça sorulan bazı sorular

Protez Diş Nedir?

Protezler, doğal dişlerinizin ve diş etlerinizin yapay olarak değiştirilmesidir. Diş kaybı gibi sorunları gidermek için diş hekiminiz tarafından oluşturulurlar. Protezler tam veya kısmi olarak sınıflandırılır, yani diş eti çizgisinin üstündeki veya altındaki tüm dişleri veya sadece birkaç eksik dişi değiştirebilirler. Ne tür protezlere ihtiyacınız olursa olsun, mevcut dişlerinize uyacak şekilde özelleştirilecektir. Hangi protez seçeneğinin sizin için en iyisi olduğunu öğrenmek için bir diş hekimine danışın.

Tam Ağız Protez Diş Nasıl Yapılır?

Takma dişlerin destekleyici yapısı, yapay dişleri yerinde tutmaktan sorumludur ve genellikle doğal diş eti hattına sıkıca oturan akrilik reçine veya elastik polimer malzemeden yapılır. Eskiden protez diş yapımında tercih edilen malzeme porselendi; ancak reçine daha hafif özellikleri nedeniyle daha popüler hale geldi ve dişler protez kaidesine daha iyi yapıştı.

Protez Diş Takmanın Faydaları Nelerdir?

Protezlerin önemli faydalarından bazıları şunlardır:

  • Birden fazla eksik dişi değiştirerek bir gülümsemenin görünümünü iyileştirirler.
  • Yanakların ve dudakların yakınında ağız yapısını destekleyin.
  • Düzenli sağlıklı bir diyet sürdürmek için dişlerin çiğneme işlevini geri yükleyin.
  • Şiddetli ağrı ve ağız sağlığı sorunlarını tedavi etmek için uygun bir diş değiştirme çözümü sunun.
  • Sorunlu dişlerin sağlıklı ve estetik bir alternatifle değiştirilmesine yardımcı olun.

Protez Diş Nasıl Temizlenir?

Protezler doğal dişlere göre daha hassastır. Hangi tür protezlere sahip olursanız olun, onları normal dişler gibi günlük olarak temizlemelisiniz. Takma dişler yapay dişler olsa da, düzenli olarak temizlenmezse mevcut dişler ve diş etleri için risk oluşturabilecek bakteri, plak ve tartar oluşumuna eğilimlidirler. Uygun protez temizliğini sağlamak için şu adımları izleyin:

  • Takma dişlerinizi ağzınızdan çıkarın ve yiyecek parçacıklarını gidermek için üzerlerine su akıtın.
  • Yumuşak bir sabun veya protez temizleyici kullanarak takma dişleri bir takma diş fırçası veya yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçalayın.
  • Takma dişlerinizi ağzınıza geri koymadan önce iyice durulayın.
  • Protezlerinize zarar vermemek için aşındırıcı temizleyiciler, normal diş macunu veya elektrikli diş fırçaları kullanmaktan kaçının.

Eğer sizde diş kaybı yapıyorsanız Pendik’te yer alan diş klinigimizden sizin için hazırladınız özel protez fiyatlarını alabilir ve deneyimli diş hekimlerimiz ile protez dişlerinize sahip olabilirsiniz.

Call Now Button