Protetik veya Protez Diş Nedir?

Protetik veya Protez Diş Nedir?

Ağız içerisinde zamanla kaybedilen dişlerin yeniden kazanılması ve bu vesileyle kaybedilen fiş fonksiyon bozuklukları, estetik gibi sorunları ortadan kaldırmayı amaçlayan bir diş tedavi dalıdır.

Protetik Diş Tedavisinde Seçenekler Nelerdir?

Birçok diş hekimliği alanında olduğu gibi Protetik Diş tedavisinde birçok seçenek mevcuttur. Bu seçenekler hastanın beklentileri, doğru tıbbi seçenekler sonucunda değişiklik gösterebilir.

  • Sabit Protez: Ağız içinde kayıp diş sayısı eğer çok fazla ise ve yeterli miktarda diş dokusu mevcut değilse Protez Diş oldukça önemli bir seçenektir. Kayıp dişlerin yanında bulunan dişler ufaltılarak onların olduğu bölgeye köprü biçimde diş eklenir. Bu protezlere köprü protez denir. Zamanın ilerlemesi, teknolojinin gelişmesi ve hastanın beklentisinin estetik görünüme önem vermesi sonucu protez diş alanında da gelişmeler olmuştur. Yeni teknoloji işlemi kolaylaştırdığı gibi hem de daha doğal görünümlü sonuçlar vermektedir.

  • Hareketli Protez: Sabit protezlerin aksine hareketli protezler hasta tarafından çıkarılıp tekrardan takılabilmektedir.

  • Zirkonyum Diş: Doğal diş rengine en yakın protez olması sonucu oldukça doğal ve dayanıklı bir protez seçeneğidir. Zirkonyum dişler yüksek dirence sahip olmakla birlikte aynı zamanda insan vücuduna en uyumlu protezler arasındadır. Zirkonyum protezlerin ışık geçirgenliği oldukça yüksektir ve bu durum dişlere daha doğal bir görünüm kazandırmaktadır.

  • Lamine Diş: Dişlerde oluşan şekil, renk, form veya boyut gibi sorunlarda yan diş yüzeylerin en düşük seviyede aşındırılması sonucu kullanılan daha küçük boyutlarda protezlerden birisidir. Lamine diş hastanın doğal dişlerine oldukça yakın bir görünüme ve estetiğe sahiptir.

  • İmplant Üstü Protez: Kayıp dişlerin yan taraflarındaki dişlere zarar vermeden yapılan protezlerdir. İlk aşamada İmplant çene kemiği bölgesine yerleştirilir ve daha sonra implantın üzerine Protez diş yerleştirilir. Eksik diş sayısına göre İmplant üstü dişler köprü gibi dişlere yerleştirilebilir. Günümüzde en çok tercih edilen ve en dayanıklı tedavi seçeneklerinden birisi İmplant Üstü Protezlerdir.

Eğer sizde mevcut dişlerinizden memnun değilseniz ve ağız içerisinde kayıp dişleriniz varsa en uygun fiyatlar ve deneyimli hekim kadromuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

WhatsApp