fbpx

Pendik Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Pendik Çocuk Diş Doktoru Nedir?

Her çocuk doğum anından ergenlik döneminin sonuna kadar çeşitli diş sorunları ile karşılaşır Çocuk Diş Hekimliği ise bu noktada devreye girerek çocukların yaşadığı diş kaynaklı sorunların çözülmesini sağlar. Pedodonti olarak adlandırılan Çocuk Diş Hekimliği çocuğun süt dişlerinin çıkması ile ergenlik döneminin sonunda dişler gelişimini tamamlayana kadar geçen sürede çeşitli diş sorunları ile ilgilenir. Bu zaman zarfında en önemli olan nokta çocuğun diş yapısının bozulmamasıdır ve Çocuk Diş Hekimliği bu konuda önlemler alır.

Hangi Yaş Grubundaki Çocukları Kapsar?

Çocuk Diş Hekimi 0-15 yaş aralığındaki tüm çocuklar ile ilgilenir. Çocukların diş sağlığı açısından oldukça önemli olan bu dönem mutlaka uzman bir doktor tarafından takip edilmelidir.

Çocuk Diş Doktoru Neler Yapar?

 • Ağız-Diş Bakımı ve Beslenme Tavsiyeleri
 • Çocuklar İçin Protezler
 • Dişlerin Çekilmesi
 • Diş Çürüğünün Engellenmesi İçin Koruyucu ve Önleyici Uygulamalar
 • Diş Travmalarının Tedavisi
 • Endodontik Tedaviler (Kanal Tedavileri, Ampütasyonlar)
 • Kötü Ağız Alışkanlıklarını (Parmak Emme, Tırnak Yeme, Dudak Isırma gibi alışkanlıkların önlenmesi
 • Dolgular
 • Yer Tutucular

Çocuk diş hekimliği çocuklarla ve onların aileleri ile olan iletişimi de sağlar. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda diş hekimi ile olan tedavi süreci oldukça zorlayıcı olmaktadır. Bu nedenle aile ile olan iletişim, yapılacak operasyon hakkında onların bilgilendirilmesi gibi noktalar oldukça önemlidir. Ayrıca çocuğa diş fırçalama, diş bakımı gibi eğitimler verilerek dişlerini daha uzun süre sorunsuz bir biçimde kullanmaları sağlanır.

Koruyucu Diş Hekimliği

Koruyu diş hekimliğinde çocukların dişlerinin olası yan etkilere karşı korunması amaçlanmaktadır. Uygulanan tedaviler çocuk dişlerin güçlenmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlamak amacını taşımaktadır.

 • Florür Uygulaması: Florür uygulaması koruyucu diş hekimliğindeki en çok kullanılan uygulamalardan birisidir. Bu uygulama sayesinde çürüğe yatkın olan bireylerde, diş sorunları olabilecek olan bireylerde kullanılarak sorunların önlenmesi ve tekrardan sağlıklı olması sağlanmaktadır.
 • Fissür Uygulaması: Dişlerdeki temizliği zor alanlarda ortaya çıkabilen diş çürüğünün engellenmesi veya önlenebilmesi için Fissür uygulaması yapılabilir. Dişlerin besin ile temas ettiği alanlardaki dişlerde sığlaştırma yaparak gıdaya tutunmayı azaltır ve dişlerin fırçalanmasını kolaylaştırır. Fissür uygulaması sonucunda diş çürüğünün oluşumu önemli oranda azalır.

Pendik Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz haftanın 6 günü sabah saat 08.00 ile 23.00 ve Pazar günleri 9 ile 16.00 arasında açık olan kliniğimizden randevu almak için bir telefon ederseniz en iyi çocuk diş doktoru fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Uzman çalışanlarımız her türlü sorununuzda size yardımcı olmak için hazır beklemektedir.

 

Call Now Button