fbpx

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/baydentcom/public_html/wp-content/themes/medicare/single.php on line 121

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/baydentcom/public_html/wp-content/themes/medicare/single.php on line 134

Ortodonti (Diş Teli) Nedir?

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, alt ve üst çenenin yanı sıra çapraşık dişlerin uyumunu teşhis ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır.

Ortodonti Ne İş Yapar?

Çapraşık veya seyrek bulunduğu müddetçe yüz estetik anlamda hep eksik bir görüntü sergileyecektir. Dişler arasında bulunan boşluklar, çapraşıklık gibi sorunlar diş fırçalama ve çiğneme fonksiyonlarında bozukluklar oluşabilir.  Ortodonti bu noktada devreye girer ve dişlerin hizalanmasını ve düzeltilmesini sağlar. Özellikle implant, protez diş, zirkonyum diş veya dolgu gibi başka bir diş operasyonu öncesinde dişlerin hizalanması oldukça önemlidir.

Çenenin konum sorunu olanlar mutlaka tedavi edilmelidir. Özellikle kemik gelişimi tamamlanmadan yani ergenlik çağı içerisinde bu sorun tedavi edilmelidir. Eğer yaş ilerlediyse ve çene konum problemi olan hastalar bu sorunu ortadan kaldırmak için cerrahi bir operasyona ihtiyaç duymaktadır.

Ortodonti Uzmanı Ne Yapar?

Diş hekimine gittiğiniz zaman röntgene ve alçı modellemesine bakarak ortodontik sorunların olup olmadığını size söyleyebilir. Bu aşamadan sonra tedavi için planlamalar yapılır ve tedaviye başlanır.

Ortodonti uzmanı genellikle,

  • Dişlerdeki yamukluk ve çarpıklık sorunları ile
  • Dişlerde olan şekil veya kapanış bozuklukları
  • Çenedeki yapısal bozukluklar
  • Çene seviyesindeki farklılıklar
  • Çene travmaları ve çene kisti problemleri

Alanlarında diş problemleri olan hastalar ile ilgilenir.

Ortodontik Tedavi Gerekli Midir?

Ortodontik tedavi uzun zaman düşünüldüğü zaman elbette gereklidir. Tedavi eksikliği birçok soruna yol açabilmektedir. Bu sorunlar diş eti hastalıkları, çene eklemlerinde oluşacak sorunlar, çiğneme işlevinde oluşacak sorunlar ve konuşma bozukluğu olarak sıralanabilir.

Ontodontik sorunların çözümünde diş teli kullanmak oldukça yaygındır. Diş teli kullanılarak dişlerin hizaya girmesi sağlanır. Bu sayede dişler arasındaki boşluklar ve çarpıklık gibi sorunlar ortadan kaldırılır. Eğer dişlerdeki sorunlar ileri seviye değilse hastanın çıkarıp takabileceği aparatlar sayesinde bu sorun tedavi edilebilir. Ayrıca ortodonti tedavisini tamamlamak için kullanılabilecek çeşitli aparatlar mevcuttur. Eğer sizde sizin için uygun ortodontik tedaviyi öğrenmek isterseniz diş hekiminizle görüşebilirsiniz.

Ortodonti tedavilerimizin fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsin. Doktorlarımız ile birlikte sizin için en uygun tedaviyi belirleyebilir ve sizin için en uygun fiyatlarımızı belirleyebiliriz.

Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz haftanın 6 günü sabah saat 08.00 ile 23.00 ve Pazar günleri 9 ile 16.00 arasında açık olan kliniğimizden randevu almak için bir telefon etmeniz yeterlidir. Uzman çalışanlarımız her türlü sorununuzda size yardımcı olmak için hazır beklemektedir.

 

Call Now Button