fbpx

Kanal Tedavisi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kanal Tedavisi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kanal-tedavisi.jpg

Kanal Tedavisi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kanal Tedavisi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kanal tedavisi en temel diş tedavilerinden birisidir. Çürüyen dişlerinizdeki sinirlerin temizlenme işlemidir ve bu sayede ağrıyı önleme yöntemidir. Kökler temizlendikten sonra diş görünümü vererek ağrısız bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz. Ancak halk arasında kanal tedavisi ile ilgili birçok gerçeğe dayanmayan bilgi konuşulmaktadır. Bu yazıda amacımız size yanlış, kulaktan dolma bilgiler yerine gerçekleri anlatmaktır.

Kanal Tedavisi Yanlış 1: Çok Ağrı Hissederim

Eski zamanlarda kanal tedavisi işlemi yetersiz teknoloji nedeniyle ağrılı olabiliyordu. Ancak günümüzde bu işlem sırasında ağrı hissedilmez. İşlem ensasında lokal anestezi kullanılır ve bu işlemin ağrısız geçmesini sağlar. İşlemden sonra ise diş doktorunuz size ağrı kesici reçete eder ve bu oluşabilecek ağrıların önüne geçer.

Kanal tedavisine başlandığı zaman diş hekimi dişin içindeki sinirleri çıkartır. Bunun amacı o dişin tekrardan ağrımamasıdır. Zaten diş kanal tedavisine ihtiyaç duyuyorsa çürük oldukça derinleşmiş demektir ve o diş ağrı yapmaya devam edecektir.

Kanal Tedavisi Yanlış 2: Kanal Tedavisi Başka Hastalıklara Neden Olur

Kanal tedavisi başka hastalıklara sebep olmaz! Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır ancak bazı insanlar bunun aksini düşünür ve acı çekmeye devam eder. Günümüzde bu düşünceye sahip olanların sayısı azalsa da hala bitmiş değillerdir.

Bu inanış tamamıyla yanlıştır ve onu destekleyen hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Ancak kanal tedavisi yaptırmazsanız bu dişinizdeki çürüğün büyümesi anlamına gelir ve çektiğiniz ağrının yanı sıra başka hastalıklara da davetiye çıkarır.

Kanal Tedavisi Yanlış 3: Diş Çekmek Daha İyidir

İlk önce kanal tedavisi için bir noktada karar vermeniz gerekir. Eğer işlemi yaptırmazsanız ağrı çekmeye devam edersiniz ve bir süre sonra dişiniz çekilir. Eğer dişinizi kurtarmak yerine onu kaybetmeyi göze alıyorsanız evet dişinizi çektirmek daha iyidir diyebiliriz. Ancak unutulmaması gerekir ki çekilen dişin yerine yapılacak tedaviler (Protez diş, İmplant gibi) kanal tedavisinden çok daha pahalıdır ve daha fazla zaman almaktadır.

Eğer hala bu kararınızda ısrar ederseniz dişinizi kaybetmek zorunda kalırsınız. Diş Doktorlarının temel amacı diş kaybını en aza indirmektir. Bu bağlamda diş çekimi en son seçenek olmaktadır.

Kanal Tedavisi Yanlış 4: Kanal Tedavisi Çok Uzun Sürer

İnanışın aksine kanal tedavisi veya endodonti bir veya 2 randevuda tamamlanır. İlk randevuda sinirler çıkartılar ve daha sonra o bölgeye geçici doldu yerleştirilir. 2. Randevuda ise kalıcı dolgu yapılır ve hasta gönderilir.

Kanal tedavisinin gerekli olduğu durumlarda bu işlem en fazla 2 randevu kadar sürer ve iki randevu arasında yaklaşık olarak 1 hafta beklenir. Beklemenin amacı ise dişte iyileşmenin tamamlanmasıdır.

Göründüğü üzere inanışın aksine kanal tedavisi çok uzun bir tedavi seçeneği değildir ve dişinizi kaybetmemenizi sağlar. Ayrıca işlem sonucunda diş ağrılarınız ortadan kaybolur.

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı olarak hastalarımıza Pendik’in en iyi kanal tedavisi fiyatlarını sunmaktayız. Deneyimli diş doktorlarımız ve uygun fiyatlarımız her türlü ağız ve diş hastalıklarınızda haftanın 7 günü sizin yanınızdayız.

 

Call Now Button