fbpx

Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

root-canal-treatment-in-delhi.jpg

kanal tedavisi nedir

Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dişim neden ağrıyor? Neden dişlerimin arasına yiyecek sıkışmış? Neden şiddetli ağrım var? Gibi sorularınız varsa bu yazıyı sizler için hazırladık. Eğer bu biçimde sorunlar yaşıyorsanız dişiniz çürümüş ve kanal tedavisine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz

Genel olarak insanların çoğu diş kliniğine ancak dişlerinde şiddetli ağrı hissetmeye başladıklarında gelir….Onlar için bunun nedeni hala bir efsane!!! Bu yüzden bugün, dişinde ağrı hisseden birçok hasta için hala cevapsız kalan en yaygın diş sorunu hakkında yazmayı düşündük.

Kanal Tedavisi Hakkında

Temel sorun şu ki, kişi sorunu bilmediğinde endişelenmiyor ya da umursamıyor. Diş hekimliğinde her şey küçük sorunlarla başlar ama görmezden gelindiğinde ciddi sorunlara yol açabilir.

Dişlerimiz üç bölümden oluşur ya da beyaz, sarı ve kırmızı olmak üzere üç bölüme ayrıldığını söyleyebiliriz. Teknik olarak dişler mine, dentin ve pulpa tabakalarından oluşur. Bu tabakalar diş etleri ile çevrilidir ve kemik tarafından desteklenmektedir.

Temelde bakteri olan bir çürük, dişin en dış tabakası olan mineden başlar, hiçbir belirti veya ağrıya neden olmaz ve bu nedenle çoğu insan dişinin çürüdüğümden habersizdir. Zaman geçtikçe çürük ilerler ve hassasiyet gibi belirtiler de artış görüşür. Hafif olarak görülen belirtiler zaman ilerledikçe kötüleşir ve ağrı hissedilmeye başlanır.

Boşluğun ve dolgunun erken tespiti, çürüğün daha da ilerlemesini önlemeye yardımcı olur ve dişi kanal tedavisinden kurtarır, bu nedenle altı ayda bir diş hekiminizi ziyaret etmeniz önerilir.

Zamanında yapılan tedavi ile dişlerinizi kurtarma fırsatına erişebilirsiniz.

Kanal Tedavisi Nedir ve Neden Yapılır?

Kavite en içteki pulpa tabakasına ulaştığında, hastalar dayanılmaz ve diş hekimine gitmekten başka seçeneği olmayan şiddetli ağrılar yaşamaya başlarlar. Bu yüzden böyle bir ağrı hissetmeye başlarsanız, tereddüt etmeyin ve Baydent Ağız Sağlığı ve Diş Klliniği’ni ziyaret edin.

Prosedür:

Kanal tedavisine başlamadan önce dişin etrafındaki bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve bu nedenle işlem ağrısız olduğundan kanal tedavisi sırasında hasta ağrı hissetmez. Diş uyuşturulduktan sonra diş hekimi çürüğü yavaş yavaş çıkarmaya başlar ve pulpa odasına ulaşarak kanalları keşfeder ve böylece temizlemeye başlar ve sonraki diş dolgu prosedürü ile diş enfekte pulpadan uzaklaştırlır. Kanalı genişletmek için farklı eğeler kullanılır ve kanalın tamamen temizlendiğinden emin olmak için salin ve sodyum hipoklorit kullanılarak sık irrigasyon yapılır ve ötesinde enfekte pulpa veya enfeksiyon bırakmaz. Diş hekiminin isteğine ve durumuna göre kişiden kişiye ve dişten dişe değişen farklı sistemler kullanılmaktadır. Bu nedenle hastaların önceki deneyimlerini ve doktorlarını karşılaştırmamaları gerekir. Her diş farklıdır ve prosedür de aynı şekilde farklıdır. Temizlik yapıldıktan sonra, tek seansta kanal tedavisi yapılması durumunda diş geçici siman ile doldurulur ve aynı gün içinde tekrar bakteri bulaşmasını önlemek için boş alan kalmaması için kanal güta-perka termoplastik bir malzeme ile doldurulur. Ancak tek oturuşta kanal tedavisinin endüksiyonu olabilmektedir ve buna göre kanal tedavisinin kaç seans süreceğine karar verilmelidir. Temizlik yapıldıktan sonra diş hekimi dişteki boşluğu doldurur. Kanal tedavisinden sonra dişin daha uzun süre dayanabilmesi için dişin üzeri bir kapakla kapatılır.

KANAL TEDAVİSİ SONRASI

Çoğu durumda, kanal tedavisi enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak kesinlikle ağrı veya rahatsızlık olmaksızın ağrısızdır. Diş hekimi, hastanın kanal tedavisi konusunda endişelenmemesi için ameliyat sonrası ağrı olmaması için analjezik ve antibiyotik reçete eder.

Eğer sizde dişlerinizde ağrı hissediyorsanız fazla vakit kaybetmeden diş kliniğimize ulaşabilir ve deneyimli doktorlarımız ile uygun fiyatlarımızla tanışabilirsiniz.

Call Now Button