fbpx

İmplant Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

İmplant Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

dis-implantlari.jpg

İmplant Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

İmplant Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Teknoloji devam ettikçe sağlık alanında yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Diş sağlığı alanındaki yeni gelişmelerden birisi İmplant veya halk arasında bilinen ismiyle vidalı diş tedavisidir. Günümüzde oldukça yaygın bir hale gelen İmplant tedavisinde hala doğru bilinen bazı yanlışlar bulunmaktadır. Gelin doğru bilinen bu yanlışları inceleyelim.

1) İmplant Tedavisinde Çok Fazla Ağrı Olur

İmplant tedavisi sırasında hastanın ağrı duyması çok bilinen yanlışlardan bir tanesidir. İmplant işleminin tamamı lokal anestezi altında yapıldığı için hastanın ağrı hissetmesi mümkün değildir. Lokal anestezi sayesinde hasta bu bölgede yapılan işlemlerden dolayı ağrı hissetmez.

2) İmplant Tedavisi Sonrasında Ağrının Devam Eder

Eğer İmplant tedavisi uzman bir diş hekimi tarafından ve kurallara uygun olarak yapılırsa hasta tedavi sonrası ağrı hissetmez. Oluşabilecek ağrıların azaltılması için diş doktorunuz tarafından size bir ağrı kesici reçete edilmektedir. Çok nadir olarak da olsa bazı hastalar işlem sonrası ağrı hissedebilmektedir. Bu ağrılar küçük ağrılar olduğu için ağrı kesici ilaçları kullanarak ağrı sonlandırılabilir. İmplant tedavisi bittikten sonra hastanın yeni dişine alışma süreci vardır ancak bu süreç kısa zaman içinde son bulur ve hasta yeni dişini güvenle kullanabilir.

3) İmplantın çene kemiği ile uyum sağlamaması.

İmplantlar titanyumdan yapıldığı için çene kemiği ile muhteşem bir uyumda birleşir ve yaklaşık 30 yıla kadar güvenle kullanılabilir. Eğer çene kemiği İmplant işlemi için yeterli değilse çene kemiği güçlendirilip İmplant yapılabilir.

4) Diş çekimi işleminden hemen sonra İmplant uygulaması yapılabilir….

Normal şartlar altında diş çekildikten yaklaşık 3 ay kadar sonra İmplant tedavisi yapılabilmektedir. Ancak hastanın ağız hijyeninin çok iyi durumda olması veya herhangi bir enfeksiyonun gözlenmemesi bu durumu değiştirebilir. Diş çekildikten hemen sonra uygulanan İmplant tedavisine immediate İmplant denir ve diş doktorunuzun bu tedavi için doğru bir karar vermesi gerekir.

5) İmplant uygulaması çok pahalıdır

İmplant maliyet olarak diğer diş tedavilerine göre pahalı gözükebilir ancak kalıcılık gibi özellikleri bu fiyatı daha kabul edilir kılmaktadır. 30 yılı aşan bir kalıcılık düşünüldüğü zaman implant maliyeti onun yerine yapılacak diğer tedavilere göre oldukça ucuz olmaktadır. Ayrıca İmplanta karar vermeniz durumunda fiyatları değişen çok sayıda marka ile çalışabilirsiniz. Bu markaların fiyatları yapıldığı ülkelere göre değişiklik gösterdiği için bütçenize uygun İmplant markasını seçebilirsiniz. Pendik’te bulunan Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde tüm tedavilerde olduğu gibi implant’ta da uygun fiyatlarımız mevcuttur.

6) Çene kemiği yetersiz olan hastalara implant uygulanamaz…

Çene kemiğinin İmplant yapılmasına uygun olmama durumu her zaman vardır. Ancak bu durum için kemik greftleri kullanılabilir ve eksik olan kemik dokusu tekrardan kazanılabilir. Bu sayede kemik dokusu her ne kadar uygun değilmiş gibi görünse de o dokuya İmplant yapılabilmektedir.

Teknolojideki ve bilimdeki hızlı gelişmeler sonrasında, çene kemiğindeki erimelerinde önüne geçilip ek cerrahi uygulamalarla bu durumları önlemek kolaylaşmıştır. Şu an çok nadir vakalara implant

7)İmplant Tedavisi Çok Uzun Sürer

İmplant tedavisi diğer diş tedavilerine göre daha fazla zaman almaktadır. Ancak bu durum hastaya göre değişmektedir. Hemen yapılan implantlar olabildiği gibi genelde yeni dişinize kavuşmanız 4 ay kadar sürmektedir.

8) İmplant Doğal bir Görünüme Sahip Değildir

İmplantların titanyumdan yapılmış olması onun insan vücuduna en yakın yapıda olmasını sağlar. Ayrıca implantın üstüne yerleştirilen porselen dişler gerçek diş ile neredeyse aynı bir görünüme sahiptir. Eğer daha güzel bir görünüm isterseniz İmplant üstü Zirkonyum diş yaptırabilirsiniz.

9) İmplant Sadece Belirli Yaş Grubuna Sahip Kişilere Uygulanabilir

İmplant yapılabilmesi için hastanın diş gelişimini tamamlamış olması gereklidir. Diş gelişimini tamamlayan her hastaya İmplant tedavisi uygulanabilmektedir. İmplant yapılamaması hastanın çene kemiğinin yetersiz olması ile alakalı bir durumdur. Ancak bu durumda kemik greftleri kullanılarak düzeltilebilir ve daha güçlü bir kemik dokusu oluşturulabilir.

Yukarıda sıralamış olduğumuz implantta doğru bilinen yanlışları inceleyerek doğru bilgi almanızı isteriz. Eğer sizde İmplant yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz. Deneyimli diş hekimlerimiz sizin için en doğru tedaviyi söyleyecektir.

 

 

Call Now Button