Site icon Baydent

Güzel gülümsemenin sırrı – Lamine Diş – Hollywood Gülüşü

lamine diş - hollywood gülümsemesi

Genellikle diş kaplamaları olarak adlandırılan diş lamineleri, porselen veya kompozit malzemeden yapılır. Doğal dişlerin üzerine yerleştirilen bu ince malzeme tabakası, dişlerin çürümeye karşı korunmasına yardımcı olabilir ve gülümsemenizin görünümünü iyileştirebilir. Prosedüre başlamadan önce lamine diş hakkında bilmeniz gereken bazı önemli gerçekleri sizler için bir araya getirdik.

 

Lamine Dişlerin Faydaları

Birçok kişi diş laminatlarını kozmetik iyileştirme için isteğe bağlı bir prosedür olarak düşünse de, diş kaplamaları almanın birçok avantajı vardır. Bu avantajları beraber inceleyelim.

 

* Renk bozulmasını düzeltir

Beyazlatma tedavilerinin popülaritesi artmaya devam etmektedir, ancak bazı durumlarda beyazlatma işlemleri ya yapılamaz ya da etkili olmaz. Reçeteli ilaçlar, aşırı florür kullanımı veya çoklu kök kanalları gibi bazı lekeler basit beyazlatma ile çıkarılamayacak kadar yoğundur. Bu durumda istenilen görünümü elde etmek için doğal dişlerin üzerine daha beyaz renkli bir lamine uygulanabilir. Bu sayede renk bozulması olan dişler yerine daha güzel görünüme sahip olan lamine dişler görünür.

* Aşınmış veya kırılmış dişleri düzeltir

Bazen bir diş aşınır, yontulur veya kırılır, ancak delme ve doldurma gibi geleneksel seçenekler ya işe yaramaz, iyi dayanmaz veya geleneksel tedavi yöntemleri işe yaramaz. Lamine dişler duruma göre tek seferde birden fazla dişe veya tek dişe uygulanabilir.

* Dişlerin görünümünü iyileştirir

Çıkıntılı veya kraterli dişler, düzensiz dişler veya yanlış hizalanmış dişler genellikle kaplama eklenerek daha güzel bir görünüme sahip olabilir. Lamineleri yerleştirmeden önce bir diş hekimi az miktarda mineyi kesecektir. Bu sadece kaplamaların aşırı yoğunlaşmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda dişlerin şeklinin daha düzgün olmasına da yardımcı olur.

* Dişlerdeki boşlukları kapatır

Dişler arasındaki boşluklar sadece estetik bir sorun olmaktan çok, çene kemiğinin bozulmasına ve dişlerin doğal olmayan pozisyonlara kaymasına neden olabilir. Laminat uygulamak boşlukları kapatabilir ve bu sorunların oluşmasını engelleyebilir.

 

Lamine Diş Türleri

Diş hekimleri tarafından yaygın olarak kullanılan iki tip laminat vardır. Her türün hem avantajları hem de dezavantajları vardır.

 

1. Kompozit reçine

Daha ucuz seçenek olan kompozit reçine laminatlar, değiştirilmeden önce tipik olarak beş ila yedi yıl dayanır. Bu tip lamine dişlerin uygulanması daha az yoğun olabilir ve doğal dişlere daha az incinme gerektirebilir.

2. Porselen

Porselen lamineler genellikle ışığı gerçek dişler gibi yansıtmada daha iyidir ve bu nedenle kompozit kaplamalardan daha doğal bir görünüme sahiptir. Porselen kaplamalar ayrıca daha uzun bir ömre sahiptir ve çoğu 10 ila 20 yıl arasında sürer. Porselen malzeme daha yoğun olduğu için lekelere karşı daha dayanıklıdır. Bu, özellikle sadece bir veya iki dişin laminate kaplaması varsa önemli olabilir, bu nedenle bu dişler diğerlerinden belirgin şekilde farklı bir renkte görünmez.

Sonuç

Dental lamineler, çeşitli diş sorunlarını çözebilir ve bir gülümsemenin görünümünü iyileştirmenin invaziv olmayan bir yolu olabilir. Çoğu lamine ya kompozit reçineden ya da porselenden yapılır ve bir diş hekimi bir hasta için hangi malzemenin doğru olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir. Uygun şekilde uygulandığında ve bakımı yapıldığında, kaplamalar yıpranmadan 20 yıla kadar dayanabilir.

Eğer sizde lamine diş yaptırmayı düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.

Exit mobile version