Endontonti – Kanal Tedavisi

 

 

 

Endontonti – Kanal Tedavisi

Endodonti Nedir?

Halk arasında kanal tedavisi olarak da bilinen Endodonti aslında çürümüş diş veya enfekte olmuş diş anlamına gelmektedir.

Çürümüş veya enfekte olmuş dişler genellikle entodonti ile kolaylıkla tedavi edilmektedir. Genellikle dişte ağrı veya sıcak, soğuğa karşı hassasiyet oluşur.

Endodontik tedavide damar ve sinirler alınarak pulpa boşluğu dezenvekte edilir ve kanal boşluğu genişletilerek o bölgeye dolgu malzemesi eklenir.

Nedenleri?

Endodontinin sebepleri arasında çürük ön planda olmasına rağmen başka sebepleri de vardır. Herhangi bir travma oluşması, darbe dişteki dolaşımları keserek dişin daha az beslenmesini sağlayabilir.

Travmanın diğer nedenleri ise diş sıkma, gıcırdatma, yanlış yapılan dolgular veya yanlış yapılan diş restorasyonu işlemleridir. Ayrıca zamanında tedavi edilmeyen diş eti hastalıkları da diş iltihaplanmasının sebepleri arasındadır.

Endodonti veya Kanal Tedavisini Gerektiren Durumlar

  • Çiğneme sırasında veya baskı uygulandığı zaman oluşan şiddetli diş ağrısı,
  • Isı değişimlerine karşı hassasiyet
  • Diş renginin koyulaşması
  • Diş etlerinde şişme veya hassasiyet
  • Diş etlerinde oluşan sivilce benzeri beyaz kabarcıklar

Kanal tedavisi sadece bakterilerden kaynaklı şiddetli ağrılar olduğu durumlarda yapılır. Bu durumun haricinde dolgu işlemi uygundur.

Kanal Tedavisi Süreci

Dişteki çürüğün büyüklüğüne bağlı olarak Endodonti öncesi antibiyotik kullanımı ile iltihap seviyesi azaltılabilir. Eğer çürük daha düşük bir boyuttaysa antibiyotik kullanımı uygun görülmemektedir.

  • Diş röntgeni çekilerek dişteki kanallar ve çevre kemiklerinde yer alan iltihaplanmalar görüntülenir.
  • Lokal anestezi yapılarak diş çevresi uyuşturularak operasyon sırasında ağrı hissedilmemesi sağlanır.
  • Dişe açılan delik vasıtasıyla pulpa dokusu ve çevresindeki enfekte olmuş dokular ve zararlı bakteriler temizlenir.
  • Kök kanalları temizlenerek o bölgedeki sinirler çıkarılır ve oluşan boşluğa dolgu malzemesi yerleştirilir.

 

Kanal Tedavisi Yapılmış Diş Tekrar İltihaplanır Mı?

Güzel yapılmış bir kanal tedavisinin başarı oranı yüzde 90 ile 95 arasındadır. Dişte yeni bir ağrı hissedilmezken yeni bir çürüğün oluşması veya diş dokusunda kırılması gibi durumlarda kök kanallarda yeni bir iltihap oluşabilir.

Herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda kanal tedavisinin tekrarlanması mümkündür. Önce yerleştirilen dolgu çıkartılır ve kanallar temizlenerek aynı işlem tekrarlanabilir.

Eğer sizin de dişinizde çürük varsa ve kanal tedavisi yaptırmak isterseniz Pendik’te bulunan diş hastanemizde uzman doktorlarımız ve uygun fiyatlarımızla sizlere hizmet vermekteyiz.

İletişim için tıklayınız

 

 

 

WhatsApp