fbpx

En Çok Sorulan 5 Ağız İçi Hijyen Sorusu ve Cevapları

En Çok Sorulan 5 Ağız İçi Hijyen Sorusu ve Cevapları

ThinkstockPhotos-486766305.jpg

 

 

En Çok Sorulan 5 Ağız İçi Hijyen Sorusu ve Cevapları

 

En Çok Sorulan 5 Ağız İçi Hijyen Sorusu ve Cevapları

Sağlıklı dişlere sahip olmak günümüzde daha fazla önem kazanırken merak edilen birçok konu bulunmaktadır. Hangi diş macunu? Hangi diş fırçası? Dişlerimi nasıl fırçalamalıyım? Diş etlerim neden kanıyor? Gibi sorular birçok insanın zihnini meşgul etmektedir. Sizler için en çok sorulan soruların cevaplarını bir araya getirdik.

 

Diş Etlerim Kanıyor, Kaşınıyor Neden Olabilir?

Diş etlerindeki kanama veya kaşıntı yetersiz fırçalama veya diş ipi kullanımından kaynaklanıyor olabilir. Ağızda biriken ve yeteri kadar temizlenmeyen bakteriler kanamaya neden olabilmektedir. Ayrıca yetersiz diş temizliği iltihaplanmaya sebep olabilir ve başka sorunların sebebi olabilir.

Dişlerinde sorun olan hastalar bu sorunları çeşitli tedavi yöntemleri ile gidermek istemektedir. Diş dolguları, diş implantları, çeşitli restoratif işlermler, protez dişler gibi tedaviler sonucunda aynı zamanda kronların altında bakteri birikmesi görülebilmektedir. Diş düzenindeki bozukluklar, dişlerin çapraşık olması gibi durumlarda dişlerin aralarında bakteriler oluşabilmektedir. İltihaplı dişlerde bakterilerin çoğalması için uygun bir zemin hazırlar. Dişlerinizi senede en az iki defa temizletmeniz gerekmektedir. Diş hekimizin oluşan bakterileri ortadan kaldırarak ağız sağlığınızı geri kazanabilirsiniz.

İnsan vücudunda görülebilen hormonal değişikliklerde diş etlerinde kanamaya sebep olabilmektedir. Hamilelik bu hormonal değişimlerin başında gelmektedir. Hamileliğiniz süresi boyunca diş hekimizi ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Sağlıklı bir ağız sağlıklı bir bebek olduğu için bu dönemde ağız ve diş sağlığınıza fazladan önem göstermeniz gerekmektedir.

 

Diş Temizliğini Yapsam da Neden Dişlerimde Tartar veya Diş Taşı Oluşuyor?

Bu sorunun cevabını verebilmemiz için önce tartar oluşumunu incelememiz gerekir. Tükürüğünüzde bulunan protein çeşitleri bir araya gelerek tartar oluşturur. Tartar oluşmasının bir diğer sebebi ise tükürüğünüzün içinde bulunan mineral fazlalığıdır. Mineraller daha fazla ise tartar oluşumu daha kolay olacaktır. Dilin altında bulunan tükürük bezlerinin yoğun olarak salgıladığı tükürük özellikle ön dişlerinizin arka tarafında diş taşı veya tartar oluşumuna sebep olabilmektedir.

Diş Taşı oluşumunun bir diğer nedeni ise ağız içi hijyene yeteri kadar dikkat etmemeniz gösterilebilir. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız ve diş ipi kullanmanız diş taşı veya tartar oluşumunu önemli ölçüde azaltacaktır. Diş taşı veya tartar oluşumu durumda diş hekiminiz ile görüşüp diş taşı temizliği yaptırmanız gerekmektedir.

 

Estetik Diş Hekimliği Nedir ve Tedavi Seçenekleri Nedir?

Birçok tedavi seçeneği bulunan estetik diş hekimliğinde en çok bilinen tedavi yöntemi Diş Taşı Temizleme ve Diş Beyazlatmadır. Herkesin bildiği gibi diş taşı temizliği diş taşlarından kurtulmanızı sağlamaktadır. Diş Beyazlatmada ise en çok tercih edilen ve en çok etki gösteren beyazlatma yöntemi klinik içi beyazlatmadır.  Evde diş beyazlatma ise daha zor olacağı için daha az tercih edilmektedir.

Unutulmaması gereken noktalardan bir tanesi ise diş temizliği yapılmadan önce dişteki mevcut diğer sorunların çözülmesi gerektiğidir.

Eğer dişleriniz arasında küçük boşluklar var ise estetik dolgu oldukça güzel bir seçenektir. Yapılan Estetik dolu vasıtasıyla yerleştirilen dolgu oldukça doğal bir görünüme sahiptir.

Eğer dişlerinizde şekilsel sorunlar varsa veya dişlerinizde lekelenmeler bulunuyorsa diş kaplamalarını düşünebilirsiniz. Lamine Veneer diş kaplamaları olarak adlandırılan bu işlem yaprak şeklindeki porselenlerin dişlerin ön yüzeyine yapıştırılması işlemidir. İşlem sonucunda daha güzel ve daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Zirkonyum diş kaplaması ise zirkonyum metali kullanılarak yapılan protezlerdir. Zirkonyumun ışık geçirgenliği yüksek olduğu için zirkonyum dişler doğal dişlerinize en çok benzeyen dişlerdir.

 

Hangi Tür Diş Macunu Benim İçin Daha Uygun?

Diş macunu seçimi yaparken kendi kişisel durumunuza uygun seçimler yapmanız daha doğru olacaktır. Eğer dişleriniz çok çabuk çürüyorsa flörür içeren diş macunları kullanmalısınız. Eğer dişlerinizde diş taşı oluşumu veya tartar oluşumu fazla ise bu konuda uygun olan bir diş macunu seçmelisiniz. Diş macunu seçimini tamamen sizin kişisel sağlık durumuna göre yapmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Diş eti kanamasını önleyen diş macunlarının olduğunu da hatırlatmak isteriz.

 

Beyazlatıcı Diş Macunları İşe Yarar mı?

Beyazlatıcı diş macunlarının etkileri olduğu doğrudur. Ancak etkileri diş temizliğine göre oldukça sınırlıdır. Sorunuza cevap olarak beyazlatıcı diş macunları işe yaramaktadır ama ondan dişlerinizi bembeyaz yapmasını beklememelisiniz. Beyaz dişlere sahip olmak için diş hekiminiz ile görüşmeli ve onun önereceği beyazlatma tedavisini tercih etmelisiniz.

Eğer sizde bu ve benzeri sorulara sahipseniz bizimle iletişime geçebilir ve ücretsiz muayene imkanımızdan faydalanabilirsiniz. Haftanın 7 günü açık olan Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz 14 diş doktoru ve 7 operasyon odasıyla her zaman hizmetinizdedir. Bizden fiyat almadan dişlerinize operasyon yaptırmayın.

 

Call Now Button