fbpx

Diş Telleriniz Çıkarıldıktan Sonra Ne Olur?

Diş Telleriniz Çıkarıldıktan Sonra Ne Olur?

Dis-Fiyati-Akva.jpg

Diş Telleriniz Çıkarıldıktan Sonra Ne Olur?

Diş Telleriniz Çıkarıldıktan Sonra Ne Olur?

Diş tellerini çıkarttıktan sonra ne olacağını merak ediyor olabilirsiniz. Ortodontik tedavi bittiğine göre bundan sonra dişlerinizi sağlıklı ve bakımlı tutmak kalıyor geriye.

Gelin Diş Telleri Çıkartıldıktan Sonra Neler Olacağını İnceleyelim.

  • Tutma – Son Aşama

Diş telleri çıkartıldıktan sonra dişlerin, kemiklerin, diş etlerinin yeni duruma alışmaları için tutucu kullanılması gerekmektedir. Birkaç ay boyunca dişlerin yeni durumuna alışması için tutucu kullanılır. Bunun sebebi dişlerin eski haline dönmek istemeleridir. Dişlerin sabitlenmesi sadece tutucu kullanılarak mümkün olabilir aksi halde dişlerde bozukluklar olabilir.

  • Diş Tellerinden Sonra Dişlerinizi Düz Tutmak

Diş telleriniz çıkartılmadan önce doktorunuz sizinle tutucular hakkında konuşacaktır. Ortodontistiniz ile birlikte hangi tip tutucuyu kullanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bu tedavinin bitişinden sonra gülümsemenizi ve dişlerinizi korumanız için oldukça önemli bir adımdır.

Tutucu seçimi yapıldıktan sonra kullanım planlaması yapılır. Bu planlamada tutucuyu ne kadar veya hangi şekillerde kullanmanız gerektiğine karar verirsiniz.

  • Dişlerinizin Bakımı

Diş tellerini çıkarttıktan sonra ağız sağlığına ve temizliğine önem vermeniz gerekmektedir. Dişlerinizi sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kere fırçalayın ve diş ipi kullanın.

  • Diş Hekiminizi Ziyaret Edin

Her insanın yapması gerektiği gibi 6 ayda bir diş hekiminize gitmeniz gerekmektedir. Diş teli çıkarıldıktan sonra, tutucuları kullanırken kontrol altında olmanız oldukça önemlidir. Diş teli çıkarıldıktan sonra diş hekiminiz hem tutucunun durumunu hem de dişlerinizde çürük oluşumu olmadığını kontrol eder. Ayrıca diş hekiminiz dişlerinizin ne kadar temiz olduğunu da kontrol edecektir.

  • Ortodontistinize Ziyaretler

Diş telleriniz çıktıktan sonra diş hekimize yapacağınız ziyaretler hem tutucuların kullanımı hemde tedavinin nasıl gittiği konusunda size bilgi verecektir. Bu ziyaretlerde asıl amaç dişlerinizin yeni yerlerine oturmasıdır. Diş hekimizin tutucuları kullanma zamanları size belirtecektir. Tam gün veya sadece geceleri kullanabilirsiniz.

  • Yirmilik Dişler

20lik dişler eğer çekilmediyse diş telleri çıkarıldıktan sonra çekilmesi dişlerin yerine oturma sürecini etkileyebilir. Bu noktada diş hekiminizle konuşup ona göre karar vermeniz gerekmektedir. Dişleriniz için en iyi yöntemi diş hekiminizle beraber seçeceksiniz.

Eğer sizde diş teli kullanmayı planlıyorsunuz Pendik’te bulunan Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde Uzman ortodontistler tarafından sizin için en uygun diş teli tedavisi planlanır. Haftanın her günü açık olan kliniğimizde uygun fiyatlarımızdan, ücretsiz muayene imkanından ve deneyimli kadromuzdan faydalanabilmek için bizimle hemen iletişime geçin.

 

Call Now Button