fbpx

Diş Tellerinin Faydaları Nelerdir?

Diş Tellerinin Faydaları Nelerdir?

Dis-tellerinin-sagladigi-faydalar-1.jpg

Diş Tellerinin Faydaları Nelerdir?

Diş Tellerinin Faydaları Nelerdir?

Çapraşık dişlerin tedavi edilmesi ve dişlerin düzeltilmesinde kullanılan diş telleri veya ortodontik tedavi aslında bundan çok daha fazlasıdır. Sizler için diş teli kullanımının sağladığı yan faydaları bir araya getirdik.

Çapraşık, yamuk dişler düzeltilmezse ilerleyen zamanlarda başka sorunların ortaya çıkmasına sebep olabildikleri için erken dönemde tedavi edilmeleri gerekmektedir. Ağızdaki düzgün bir biçimde hizalanmış dişler gelecekte ortaya çıkacak diş sorunları önemli oranda ortadan kaldıracaktır. Eğer diş teli kullanıyorsanız dişlerinizi fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam etmenizi tavsiye ederiz. Diş teli kullandığınız süre boyu diş temizliğini yapmanız sizin için daha kolay olacaktır.

Gelin diş telinin diğer faydalarını inceleyelim.

Diş tellerinin sağladığı faydalardan birkaçı:

1) Diş temizliği

Öncelikli olarak düz dişleri temizlemek çapraşık dişleri temizlemekten her zaman daha kolaydır. Çapraşık, üst üste binmiş dişlerin aralarına yemek kalıntıları girebileceği için bu kalıntılar temizlenemezse eğer başka sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Diş teli ise günlük hijyen aktivitelerini önemli ölçüde kolaylaştırır.

2) Ağız Sağlığını İyileştirir

Dişlerin arasına sıkışan bakteri sayısı azalacağı için ağız sağlığına önemli bir katkı sağlar. Ayrıca diş temizliğinin kolaylaşması ağzın daha temiz olmasını sağlar.

Eğer çapraşık dişleri olan bir hastada diş teli kullanılmazsa oluşabilecek sorunlardan birkaç örnek;

* Diş taşı oluşumu,

* Ağızda bakteri birikmesi

* Periodontitis veya diş eti hastalıkları

* Kemik kaybı

* Diş kaybı

3) Daha güzel bir ısırma deneyimi

Çapraşık dişler sadece görsel anlamda bir sorun değildir. Aksine ısırığında yanlış bir şekilde dengelenmesini sağlar. Çeşitli Kapanış bozuklukları görülebilir. Aynı zamanda diş teli diş dizilimini düzelterek gelecekte yapılabilecek, kron kaplama, protez, implant, ve köprü gibi diğer tedavi yöntemleri için zemin hazırlar.

Ortodontik tedavi hakkında daha fazla bilgi için diş doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

4) Özgüveni arttırır

Diş teli kullanmak hastanın ağır sağlığını arttırabileceği gibi onun özgüveni içinde oldukça önemlidir. Dişlerinde sorun olan hastalar dişlerini göstermekten kaçınırlar ve bu hastaların gülümsemekten kaçınmasını doğurur. Diş teli kullanıldığı taktirde hastalar daha düzgün dişlere sahip oldukları için onları göstermekten çekinmezler ve bu durum hastaların psikolojik durumunun iyileşmesine yardımcı olur.

 

Eğer sizde çapraşık veya yamuk diş soruna sahipseniz sizi ücretsiz muayene için Pendik’te bulunan Baydent polikliniğine bekliyoruz. Deneyimli ortodonti doktorlarımız ve uygun diş teli fiyatlarımız ile sizde korkmadan gülümseyebileceksiniz. Ücretsiz muayene olmak için bizimle iletişime geçiniz.

 

Call Now Button