fbpx

Diş Teliniz Varken Yapmamanız Gereken 7 Diş Temizliği Hatası?

Diş Teliniz Varken Yapmamanız Gereken 7 Diş Temizliği Hatası?

Dis-Teliniz-Varken-Yapmamaniz-Gereken-7-Dis-Temizligi-Hatasi-1.jpg

Diş Teliniz Varken Yapmamanız Gereken 7 Diş Temizliği Hatası?

Diş Teliniz Varken Yapmamanız Gereken 7 Diş Temizliği Hatası?

Diş teli kullanıyorsanız dişlerinizi nasıl fırçaladığınız oldukça önemlidir. Dişlerinizi doğru bir biçimde yeterince fırçalamazsanız bu diş tellerinizde birikime neden olur. Dişlerinizi ve diş tellerinizi temizlemeniz ise bu birikime engel olur. Diş tellerinizin arasında yiyecek birikmeleri olabilir ve bu yiyecek birikmeleri arttığı zaman dişleriniz ve diş etleriniz tehlikeye girer.

Diş Telleri Temizlenirken Yapılan 7 Hata?

1) Günde sadece Bir Kez Fırçalamamak

Dişlerinizi fırçalamak dişlerinizin ve diş telinizin temizlenmesini sağlar. Ancak normal şartlarda günde 2 kere olan diş fırçala sayısı için içine diş teli girdiği zaman üçe çıkmaktadır. Bunun nedeni diş tellerinin arasında kalan yemek artıklarıdır.

Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Eğer diş temizliğini yeteri kadar yapmazsanız diş taşı ve diş çürüğü ile karşı karşıya kalabilirsiniz

2) Diş Telleri İçin Doğru Tekniği Kullanmamak

Normal hayatta dişlerinizi fırçalamak ile diş tel varken fırçalamak asla aynı değildir. Bu yüzden diş fırçalamaya biraz daha fazla zaman ayırın ve diş tellerinizi güzelce fırçalayın. Fırçalama esnasında fırçanızı farklı açılarda kullanmanız gerekecektir. Unutmayın ki diş tellerinizde hiçbir yemek kalıntısı kalmamalıdır

3) Diş ipi kullanmamak

İyi bir diş temizliği yapmak için diş fırçası asla yeterli değildir. Dişlerinizin aralarını diş ipi ile temizlemeniz gerekmektedir. Aynı durum diş teli içinde geçerlidir ve diş tellerinizin aralarını diş ipi ile temizlemelisiniz.

4) Diş Fırçalamayı Kısa Tutmak

Normal şartlarda dişlerinizi fırçalamak için 2 dakikaya ihtiyaç duyarsınız. Ancak diş teliniz var ise fırçalama işlemini 3 veya 4 dakikaya uzatmanız gerekmektedir. Bu sayede yemek kalıntılarının miktarını önemli ölçüde azaltmış olursunuz.

5) Diş Macunu Seçimi

Ortodontist size kullanacağınız diş macununuz hakkında bilgi verecektir. Florür içereen macunlar bu aşamada tercih sebebidir. Diş macunları diş tellerinize zarar verebileceği için bu seçimi çok doğru yapmanız gerekmektedir.

6) Diş Fırçasını Değiştirmemek

Eğer diş fırçanızı değiştirmezseniz diş fırçanızın etkisi azalmaya başlar. Bunun yanında fırçanızın üzerinde kalıntılar kalabilir ve bu kalıntılar diş taşına sebep olabilir. Eğer diş fırçanızdan maksimum verimi almak istiyorsanız onu 3 ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir.

7) Dişlerinizi Dişçide Temizletmemek

Siz her ne kadar dişlerinizi çok doğru bir biçimde fırçalasanızda diş doktorunuz ile görüşüp dişlerinizi temizletmeniz gerekmektedir. Diş fırçalamak diş temizliği açısından önemlidir ancak bazen diş fırçalamak yeterli gelmemektedir. Bu nedenle diş doktorunuzun yapacağı bir diş temizliği diş sağlığınız için oldukça önemlidir.

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak dişlerinizdeki tüm sorular için deneyimli diş doktorlarımız ve uygun fiyatlarımızla haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz.

 

Call Now Button