fbpx

Diş Teli Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diş teli

Diş Teli Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diş tellerinin gençlerin koruyucusu olduğu bir zaman vardı, ancak yetişkin ortodontisinin artan popülaritesiyle, her zamankinden daha fazla insanın çarpık dişlerini düzeltmenin faydalarını ve tedavi seçeneklerini araştırması günümüzde oldukça yaygın. Eğer sizde diş teli taktırmayı düşünüyorsanız size faydalı olabilecek 4 tane önerimiz var. Bu sayede diş teli hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir ve tedavi aşamasında daha doğru kararlar verebilirsiniz.

 

  1. Diş telinde belirli bir yaş sınırı yoktur.

Ortodontik tedavi arayan yetişkinlerde istikrarlı bir artış görüyoruz. Sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahipseniz, tedavi olmak için bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Daha olgun bir yaştaysanız ve tedavi arıyorsanız kesinlikle size uygun tedavi seçeneklerinin olduğunu bilmeniz gerekir. Hayatın herhangi bir döneminde dişlerinizi düzeltmenin belirli faydaları vardır, bu yüzden yaşınıza takılmayın.

 

  1. Gülüşün güzel olduğu kadar nasıl ısırdığın da önemli

Diş telleri sadece daha çekici görünmesi için gülümsemenizi geri kazandırmaz. Ayrıca, üst ve alt dişlerinizin doğru bir şekilde birleştiğinden emin olarak, gerektiğinde ısırmanızı düzeltmeye yardımcı olurlar. Kötü bir ısırık, yüz ağrısına ve diğer sorunlara neden olabilir ve dişlerinizin düz olduğunu hissetseniz bile yapılacak daha çok iş olabilir. Bu nedenle uzman bir ortodontist muayenesi oldukça önemlidir.

 

  1. Birden fazla diş teli çeşidi

Geleneksel metal diş tellerinin yanında Lingual, Damon ve Invisalign diş telleri gibi birçok alternatif arasından seçim yapabilirsiniz. Hastalarımız, arkadaşlarının taktığını bilmesini istemedikleri için ve dişleri düzeltmek için şeffaf plaklar kullanan Invisalign gibi sistemlerde, dişlere sabitlenmiş tel ve braketlere dair herhangi bir işaret olmadığı için, genellikle şeffaf diş telleri olup olmayacağını soruyor.  Benzer şekilde, Lingual diş telleri dişlerin arkasına takılır, bu nedenle yine son derece gizlidirler. Her diş teli tipi her hasta için uygun olmadığından, her vakanın ayrı ayrı tedavi edilmesi gerekir, bu nedenle ortodontistinizle konuşarak ne önerdiğini öğrenin. Genellikle tedaviyi tamamlamak için birkaç seçenek ve yol vardır. Uzman diş hekimi muayenesi oldukça önemlidir ve muayene sonucunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiği ortaya çıkacaktır.

 

  1. Diş telleri çıkarıldıktan sonra

Gülüşünüzü mükemmelleştirmek için karar verdikten sonra, istediğiniz son şey, diş teliniz çıkarıldıktan sonra dişlerinizin eski pozisyonlarına geri dönmesidir. Diş telleriniz çıktıktan sonra size bir tutucu verilecektir ve bunu talimatlara göre taktığınızdan emin olmanız gerekir. Onu taktığınızı zar zor fark edeceksiniz ve kısa sürede günlük rutininizin bir parçası haline gelecektir.

Eğer sizde çapraşık dişlerinizden rahatsızsanız ve bir çözüm arıyorsanız. Uzman ortodontist hekimimiz sizin için en uygun planlamayı yapacaktır. Haftanın 7 günü bizi arayabilirsiniz.

Call Now Button