fbpx

Diş Taşı Temizliği Nedir?

diş taşı temizliği

Diş Temizliği Nedir?

Günümüzde yenilen besinler, çay veya kahve içilmesi sigara kullanımı gibi sebeplerle ağız bölgesinde özellikle dişlerde kirlenme meydana gelir. İnsanlar ağızı vücuttan bağımsız gibi düşünse de aslında ağız sağlığı tüm vücudu etkiler ve sağlıklı bir ağız sağlıklı bir vücut anlamına gelmektedir. Ağız sağlığının en önemli aşamalarından birisi dişlerinizi diş taşlarından temizlemektir.

Diş taşı temizlemeye neden ihtiyaç duvarız?

  • Öncelikli olarak ağız sağlığı vücut sağlığı açısından çok önemlidir. Ağızdaki temizlik tüm vücudun sağlığını korur. Birçok hastalığın nedenleri ağız olduğu bilinmektedir.

Diş temizliği yaparak plak ve tartar oluşumunun önüne geçilebilmektedir. Plak ve tartar oluşumu yüksek miktarda olduğu zaman diş eti hastalıkları ortaya çıkabilir.

  • Temizlenmeyen dişlerde bir süre sonunda diş kayıplarının olması çok mümkündür. Diş temizliği diş kayıplarının önüne geçer.

Diş taşı temizliği nasıl yapılır?

  • Diş temizliği bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Bu işlem için uygun cihazlar kullanılarak dişlerin üst katmanı temizlenir.
  • Diş temizliği sırasında diş hekimi uzun bir ayna vasıtasıyla temizlik sürecini sürekli olarak takip eder.,
  • Titreşim yayan ultasonik bir alet vasıtası ile tartar gevşetilir ve temizlenmesi daha kolay bir hale gelir.
  • Büyük temizlikler yapıldıktan sonra diş hekimi daha küçük aletler kullanarak son temizliği yapar.
  • Son aşamada diş hekimi dişleri parlatma işlemine başlar. Bu aşamada dönen bir başlık bulunan bir cihazla diş yüzeyleri parlatılır. Hekimin gerekli görmesi durumunda diş temizliği için kullanılan Florür gibi bazı malzemelerin uygulaması yapılabilir.

Yaklaşık olarak 6 ayda bir yapılması tavsiye edilen diş temizliği yukarıda saydığımız sebeplerden ötürü çok önemlidir. Hem dişlerinizin daha güzel görünmesini sağlarken hem de ileride oluşabilecek diş sorunlarının önüne geçilmesini sağlar. Ayrıca 6 ayda bir yapılan diş muayeneleri oluşabilecek sorunları önceden görme ve önlem alma imkanı tanımaktadır.

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde uygun fiyatlarla diş temizliği yaptırabilirsiniz. Eğer sizde diş temizliği yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve uygun fiyatlarımız, deneyimli doktor kadromuz ve sağlıklı hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

6 gün sabah saat 08.00 ile 23.00 ve Pazar günleri 9 ile 16.00 arasında açık olan kliniğimizden randevu almak için bir telefon etmeniz yeterlidir. Uzman çalışanlarımız her türlü sorununuzda size yardımcı olmak için hazır beklemektedir.

Call Now Button