fbpx

Diş Taşı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Taşı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Dişler düzenli olarak plağa maruz kaldığı zaman onların üzerinde oluşan sert mineral birikintisine diş taşı denir. Dişlerin altındaki sert, inişli çıkışlı hat bunun bir işaretidir. Bununla birlikte, diş taşı ayrıca diş eti çizgisinin altında da oluşabilir. Dental hijyenistler, dişlerdeki diş taşı birikintisini uzaklaştırabilir ve iyi bir ağız bakım alışkanlığı ile bunların tekrar oluşması engellenebilir. Eğer dişlerinizde tartar veya diş taşı var ise bu hem estetik hem de ağız ve diş sağlığı açısından kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Diş Taşı (Tartar) Nedir?

Dişlerden uzaklaştırılamayan plak zamanla diş taşına dönüşebilir. University of Rochester Medical Center’ın açıkladığı gibi plak, tükürük, bakteri, yiyecek artıkları ve şekerli ve nişastalı besinlere maruz kalan bakterilerin ürettiği asitten meydana gelir. Diş taşı mineralleşmiş ölü bakterilerin birikmesi sonucunda ve tükürük içinde bulunan proteinlerden oluşmaktadır. Kalsiyum, fosfat, kalsiyum karbonat ve magnezyum minellerini içinde bulunduran diş taşı dişlerin yeteri kadar temizlenmediği durumlarda oluşur.

Diş Taşı Neden Oluşur?

Diş taşı ya da tartar dediğimiz bu birikintiler, yoğun bakteri içerir ve sertleştiği için fırçalamayla çıkmaz. Temizlenmesi oldukça zor olan diş taşları diş etlerini tahriş eder, iltihaplanmaya, kanamaya ve sonunda diş eti hastalıklarına neden olur. Diş taşı, diş eti çizgisinin altında görülmeye başladığında kanamaya neden olabilecek kabarık şişliklere neden olabilir. Diş eti çizgisinin üzerindeki diş taşı birikintisi sarı veya bronz renktedir ve uzaklaştırılmadığında daha da büyüyebilir. Diş eti çizgisinin altında ise kahverengi veya siyah renkte olabilir. Yalnızca diş hekimi uzmanları, dişlerdeki diş taşı birikintisini diş taşı temizliği adı verilen bir işlemle başarılı bir şekilde uzaklaştırabilir. Diş taşı temizliği ismi verilen bir işlemle dişlerde oluşan diş taşları temizlenir ve parlak, daha sağlıklı dişlere sahip olursunuz.

Diş Taşının Oluşumu Nasıl Engellenir?

Düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve diş hekimi ziyareti, diş taşının tekrar oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Her altı ayda bir veya önerilen sıklıkta bir diş hekimini ziyaret etmek, diş hekiminin diş taşının tekrar oluşup oluşmadığını görmesini sağlar. Ayrıca diş hekimi fırçalama tekniği konusunda size tavsiyelerde de bulunabilir. Unutulmamalıdır ki diş taşları hayat sürecinin içinde oluşması normal bir durumdur. Eğer dişlerinizi en az iki kere fırçalamazsanız veya diş ipi kullanmaz iseniz diş taşlarının oluşmasını engelleyemezsiniz.
Dişlerinizde diş taşı ortaya çıktığı zaman en iyi tedavi diş hekimiz ile görüşüp diş taşı temizliği yaptırmanızdır. Aksi durumlarda diş taşları ağız ve diş sağlığınızı olumsuz olarak etkileyecek ve başka sorunlara sebep olacaktır.

Eğer sizde diş taşından şikâyetçiyseniz sizi Pendik’in en uygun fiyatlı kliniğine bekliyoruz.

 

 

 

Call Now Button