fbpx

Diş Sağlığı ile İlgili 7 Yanlış İnanış

Diş Sağlığı ile İlgili 7 Yanlış İnanış

Dis-Sagligi-ile-Ilgili-Bilinen-7-Yanlis.jpg

Diş Sağlığı ile İlgili 7 Yanlış İnanış

Diş Sağlığı ile İlgili Bilinen 7 Yanlış

Ağız ve Diş Sağlığı ile alakalı halk arasında yaygınlaşmış birçok yanlış inanış bulunmaktadır. Hemen hemen hepimizin her gün karşılaştığı bu yanlış inanışlardan birkaç örneği paylaşmak istedik. Bu sayede yanlış bilgilerden arınabilir ve sağlığınıza dikkat edebilirsiniz.

 

Diş Sağlığı ile ilgili Yanlış İnanışlar

  1. Sadece Dişiniz Ağrıyorsa Diş Hekimine Gitmeniz Gerekir

Eğer dişlerinizde bir sorun varsa ve siz tedaviyi geciktiriyorsanız doğru bir hareket yapmıyorsanız demektir. Gecikmiş tedavi ileride size daha fazla maliyetli olacaktır. Bu yüzden erken tedavi her zaman önemlidir. Örnek vermek gerekirse zamanında tedavi edilmeyen bir diş çürüğü geç kalınırsa dişin çekilmesini gerektirebilir.

Dişte oluşan sorunların bazıları asemptomatiktir ve hemen ortaya çıkmaz. Bu nedenle senede iki kere diş hekimine muayene olmanız sizin için oldukça faydalıdır.

Unutulmamalıdır ki erken tedavi sayesinde hem daha düşük bir ücret ödersiniz hemde tedaviniz daha hızlı ilerler ve sağlığınızı kaybetmezsiniz.

 

  1. Diş İpi Kullanmak Dişlerinizin Arasında Boşluklar Oluşturur

Diş ipi kullanırsanız dişlerinizin arasında boşluk oluşur düşüncesi tamamıyla yanlıştır. Dişlerinizin arasında biriken yemek kırıntılarını temizlemenize yardımcı olduğu için çürük oluşmasını önler. Ayrıca dişlerinizin arasında giren zararlı bakterilerden sizi korur. Size tavsiyemiz bu yalana kesinlikle inanmamanız ve diş ipi kullanmanız olacaktır.

Diş ipi kullanmaya başlamadan önce diş hekiminiz ile konuşmanızı ve onun yönergeleri doğrultusunda diş ipi kullanmanızı öneririz.

 

  1. Bebek Dişleri Önemli Değildir

İnanışın aksine bebek dişleri çok önemlidir. Gerçek dişler çıkmadan önce bebek dişlerinin büyüyebilmesi için alan oluştururlar. Süt dişlerinde oluşacak çürükler gelecekte çıkacak dişleri de etkileyeceği için acilen tedavi edilmesi gerekir.

Dişlerine özen gösterilmeyen çocuklarda ilerleyen zamanlarda daha fazla diş hastalığı oluşabilmektedir. Bu nedenle çocuğunuzun dişlerine önem göstermeli ona diş fırçası ve diş ipi kullanmasını öğretmeniz gerekmektedir.

 

  1. Diş Fırçalamanın Zamanı Olmaz

Aslında diş fırçalamanın bir zamanı vardır. Günde en az iki kere diş fırçalamak önerilir. Sabah uyandığınızda ve gece yatmadan önce fırçalamak önerilen diş fırçalama zamanlarıdır. Gece boyunca tükürük bezleri daha yavaş çalıştığı için ağızda bakteri birikimi olmaktadır. Bu nedenle yatmadan önce dişleri fırçalamak çok önemlidir. Sabah fırçalandığı zaman ise gece boyunca oluşan bakterilerden kurtulursunuz ve diş çürümesinin, ağız kokusunun önüne geçmiş olursunuz.

 

  1. İçinde Şeker Olmayan Diyet İçecekler Zararsızdır

Diyet gazlı içecekler normal içeceklere daha göre daha az olsa da sağlığa zararlıdır. Bu zararın temel sebebi diyet içeceklerin asidik yapıda olması ve asidin ağız için ph dengesini bozmasıdır. Bu bozulmada dişlere zarar verebilmektedir.

 

  1. Ağız Sağlığı ile Vücudun Geri Kalanı Arasında Bağlantı Yoktur

Bir başka yanlış inanış daha ağız ve vücudun birbiriyle bağlantısı olmadığı ile alakalıdır. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir ağız sağlıklı bir vücut anlamına gelmektedir. Ağız sağlığınız ne kadar iyiyse genel sağlığınız o kadar iyidir.

 

  1. Yaşlandıkça Dişler Sağlıksızlaşır

Yaşlılık ile diş sağlığı ne kadar birbiri ile bağlantılı gibi görünse de aslında durum böyle değildir. Diş sağlığı tamamen dişlerinize ne kadar iyi baktığınız ile alakalıdır. Eğer dişlerinizi her gün fırçalar, düzenli diş ipi kullanırsanız ve beslenmenize dikkat ederseniz dişleriniz daha sağlıklı olacaktır.

 

Diş hekiminizi senede en az iki kere ziyaret edin.

Diş hekiminizin kontrolü altında olmak sizi gelecekte ortaya çıkabilecek daha büyük sorunlardan kurtaracaktır. Düzenli diş doktoruna gittiğiniz zaman dişleriniz ile ilgili önemler alma ve erken tedaviye başlama imkanınız olmaktadır. Unutmayın ki geç kalınmış bir tedavi hem sağlığınıza hem paranıza hemde zamanınıza yazık etmeniz anlamına gelmektedir.

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak haftanın 7 günü hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Uygun fiyatlarımızdan ve ücretsiz muayene imkanından faydalanmak için Pendik’te bulunan polikliniğimizle iletişime geçebilir Ağız ve Diş Sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Call Now Button