fbpx

İmplantlar nasıl yerinde kalır?

İmplantlar nasıl yerinde kalır?

all-on-four-tedavisi-1200x675.jpg

implant fiyatı

Diş implantları nasıl yerinde kalır?

Kemik, yapısını ve yoğunluğunu korumak için sık sık uyarmak gerektirir. Çenedeki kemik genellikle en büyük uyarıyı çiğneme sırasında diş köküne uygulanan basınçtan alır. Ancak bir diş artık mevcut olmadığında, alttaki kemik uyarıcıdan yoksundur ve zamanla yapısını ve yoğunluğunu kaybeder. Ancak eksik diş implant ile değiştirilirse çevredeki kemik gücünü ve formunu koruyacaktır. Fakat bir diş implantı nasıl yerinde kalır? Cevap, kemiğin doğal füzyon sürecindedir.

Titanyum neodent implantlar

Osseointegrasyon: Füzyon Süreci

Diş implantları, bir hırdavatçıda bir vida üzerinde bulacağınız gibi, oluklarla üretilir. Başlangıçta, bu oluklar implantların kendilerini kemiğe gömmesine yardımcı olur, ancak bu onların uzun vadeli stabilitesinin anahtarı değildir. Diş implantları genellikle insan kemiğinin doğal olarak ilişki kurduğu bir metal olan titanyumdan yapılır. Yerleştirildikten sonra, kalan diş kemiği, tıpkı doğal bir dişin kökünde olduğu gibi, titanyum ile yavaş yavaş birleşir. Bu füzyon süreci “osseointegrasyon” olarak bilinir. Bu doğal süreç, iyileşme implantına minimum stimülasyon ile 3-6 aylık bir iyileşme süresi gerektirir. Sonuç, diş implantının çene kemiği ile bütünleşmesi ve doğal dişe benzer şekilde işlev görmesidir.

İmplantlar iyileşme sürecinde gevşeyebilir mi?

Düzgün yerleştirildiğinde ve bakım yapıldığında, bir diş implantının iyileşme sürecinde başarısız olması çok nadirdir. Diş implantlarının genel olarak kemikle düzgün bir şekilde kaynaşması için %98 başarı oranı vardır. Bu süreç olgunlaştıktan sonra ve uygun diş hijyeni sağlanırsa implant ömür boyu sürmelidir.

İyileşme sürecinde kaçınılması gerekenler:

  1. İmplanta çok fazla baskı uygulamak: İyileşen bir implanta çok fazla sürekli basınç uygulamak implantın kaymasına veya gevşemesine neden olabilir. Dental implant alıcıları genellikle iyileşme döneminde sert yiyecekleri çiğnerken bu baskıya karşı savunmasızdır. Bu nedenle ağız cerrahları, iyileşme sürecinde hastalarını yumuşak bir diyete sokar. Tam ağız implantlarında (bazen All on 4 olarak da anılır) protez dişlere uygulanan herhangi bir basınç tüm protez boyunca ve farklı implantlar arasında dağıldığından risk azalır. Sert yiyecekleri çiğnerken tekli implantlar daha büyük bir risk altındadır, çünkü yiyecek üzerindeki ısırma kuvveti potansiyel olarak doğrudan tek bir dişe uygulanır. Çoğu cerrah, implantın çiğneme kuvvetiyle rahatsız edilmemesi için iyileşme süreci bitene kadar genellikle tek bir implant üzerine bir taç yerleştirmez.
  2. Sigara: İmplant tedavinizin başarısı ve uzun ömürlü olması için sigarayı bırakmanız önerilir.

 

Ya zaten çok fazla kemik kaybettiysem?

Bir diş birkaç aydır çıkarılmışsa veya kaybolmuşsa, alttaki kemik muhtemelen yeniden emilmeye başlamıştır. Çok fazla kemik kaybı olan bir yuvaya implant yerleştirilemez.

Tek bir dişin değiştirilmesi için, önce alttaki kemiğin bir kemik grefti işlemi ile yeniden oluşturulması gerekir. Ağız cerrahı, kemik grefti materyalini yuvaya yerleştirecek ve üstteki diş etlerini dikecektir. İmplantın yerleştirilebilmesi için kemik greftinin iyileşmesi birkaç ay alacaktır.

Tam ağız prosedürü için kemik grefti gerekli değildir. Genellikle, her çeneye sadece 4-6 implant yerleştirilmesi gerekir. Alt çene, ileri düzeyde kemik kaybı durumlarında bile implantların yerleştirilebileceği kadar kalındır. Bir hastanın üst çenesinde ciddi kemik kaybı varsa, cerrahlarımız yeterli desteği sağlamak için elmacık kemiği (elmacık kemiği) içine gömülü elmacık implantları yerleştirebilir.

Sonuç olarak, uygun hijyeni sağladığınız sürece, diş implantı başarısızlığı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. İmplantlarınız uzun yıllar boyunca sizinle kalacaktır. 6 aylık iyileşme döneminden sonra implant kaynaklı sorun endişesi yaşamadan sevdiğiniz tüm yiyeceklerin tadını çıkarmakta özgür olacaksınız.

Eğer sizde İmplant tedivisi ile ilgileniyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Deneyimli doktorlarımız ve sizin en için en doğru tedavi yöntemlerimiz ile her zaman sizin yanınızdayız.

Call Now Button