fbpx

DİŞ İMPLANTLARI GERÇEKTEN BİR GÜNDE YAPILABİLİR Mİ?

DİŞ İMPLANTLARI GERÇEKTEN BİR GÜNDE YAPILABİLİR Mİ?

48850041_s.jpg

implant fiyatı

DİŞ İMPLANTLARI GERÇEKTEN BİR GÜNDE YAPILABİLİR Mİ?

Cevap: Tam ağız diş implant işlemleri aynı gün yerleştirilen dişler ile yapılabilir. Tek diş implantları ise tek günde yapılamaz.

Bu makale, aynı gün tam ağız diş implantı prosedürlerini neyin mümkün kıldığını ve tek diş implantlarının neden daha uzun bir süreç olduğunu açıklamaktadır.

Tek Diş İmplantları İşlem Uzunluğu

Birçok tek diş yetmezliği vakasında, implant yerleştirilmeden önce alttaki kemikte yoğunluk oluşturmak için kemik grefti gerekli olmaktadır. Kemik greftinin iyileşme süresi genellikle 4 ile 6 arasındadır. Kemik grefti iyileştikten sonra implant yerleştirilebilir. Bununla birlikte, genellikle aynı gün bir iyileştirme başlığı yerleştirilmeyecektir. İyileştirme başlığı takılabilmesi için implantın önce 3-6 ay sürebilen osseointegrasyon (çene kemiği ile kaynaşma) sürecinden geçmesi gerekir. Bu süre zarfında implant üzerine bir iyileştirme başlığı takılmışsa, çiğneme ve fırçalama implant üzerine çok fazla baskı uygulayacak ve implantın kaymamasına neden olacaktır. Bu, eğik bir implanta, çevredeki dişlerin yer değiştirmesine ve hatta implantın başarısızlığına neden olabilir. Bu nedenle kronu yerleştirmeden önce osseointegrasyon sürecinin tamamlanmasını beklemek en iyisidir.

Aynı Gün Tam Ağız Diş İmplant İşlemleri

Tam ağız diş implantı prosedürlerinde kemik kaybı olması muhtemel olsa da, kemik grefti gerekli olmayabilir. Bir cerrahın implant yerleştirmek için çene kemiğinde yalnızca bir yeri olduğu tekli implantların aksine, tam bir ark vakasında implantlar çenenin herhangi bir yerine uygun kemik yoğunluğu ile yerleştirilebilir. Üst çenede ciddi kemik kaybı durumlarında kemik grefti yerine elmacık kemiği implantları yerleştirilebilir. Çene boyunca dağılmış 4-6 implanta tam ağız protezi sabitlenecektir. Bu, çiğneme/fırçalamadan kaynaklanan basıncın tüm çene boyunca eşit olarak dağılmasını ve herhangi bir kron/implanta uygulanmamasını sağlar. Bu nedenle dişler çekim ve implant yerleştirme ile aynı gün içerisinde yerleştirilebilir.

Kalıcı Dişlerimi Ameliyatla Aynı Gün Alabilir miyim?

Bir günde tam bir diş kemeri yerleştirilebilse de, bu aynı gün dişlerin geçici bir uygulama olması önerilir. İmplantlarınız 6 aylık bir süre boyunca çene kemiğinizle kaynaşırken takmanız için hafif bir akrilik diş seti sunulur. Bunlar, iyileşen implantlarınız üzerinde daha az zorlanma sağlar ve gerektiğinde kolayca ayarlanabilir. Bu süre boyunca diş eti çizginiz biraz geri çekilecektir. 6 ay sonra, diş eti çizginize ve ısırmanıza en uygun kalıcı dişlere sahip olabilirsiniz.

Eğer sizde implant veya vidalı diş tedavisi ile ilgileniyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Deneyimli hekimlerimiz ve uygun fiyatlarımız ile ağız ve diş sağlığınızı korumak için haftanın 7 günü iş başındayız.

Call Now Button