fbpx

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir

dis-eti-cekilmesi.jpg

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ

Ağız ve diş sağlığının öneminden bahsettiğimiz zamanlarda sıklıkla ihmal edilen diş eti çekilmesinin önemini vurgulamamız gerekmektedir. Diş eti kanaması veya diş etinde oluşan şişlikler olarak kendini gösteren diş eti çekilmesi diş sağlığı için oldukça önemli bir noktadadır.

 

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ NEDİR?

Diş eti çekilmesi denildiği zaman diş etlerinin geriye doğru çekilerek diş kökünün ortaya çıkması anlaşılmaktadır. Diş eti çekilmesinin temel sebeplerinden birisi ilerleyen yaştı. Yaş ilerledikçe diş etleri çekilmeye başlar. Ayrıca genetik faktörler ve çevresel faktörler diğer belirleyici sebeplerdir. Eğer diş eti çekilmesi ortaya çıktığı zamanlarda tedavi edilmezse diş kaybına sebep olabilmektedir. diş etinin diş kökü üzerinden çekilerek, kök yüzeyinin açığa çıkmasıdır.

 

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Diş eti çekilmesinin ilk belirtisi dişte oluşan hassasiyettir. Dişte çekilme devam ettikçe diş daha fazla gözle görünür hale gelir. Bu esnada görünen kısmında uzama olan dişler sallanmaya başlayabilir. Dişler fırçalanırken veya sert yiyecekler tüketilirken dişte kanama görülebilir. Diş etlerinde ağrının görülmesi oldukça yaygındır. Ayrıca diş eti çekilmesi ilerledikçe hissedilen sızı miktarında yoğun bir artış görülür.

 

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ NEDEN OLUR?

Diş eti çekilmesi nedenleri şu şekildedir:

– Çok sert kıllı diş fırçaları

– Dişlerin yanlış bir şekilde fırçalanması

– Tedavi edilmeyen çapraşıklık sorunları

– Yoğun miktarda diş plağı ve diş taşı oluşumu

– Bazı hastalıklar

– Sigara kullanımı

– Hatalı kaplama ve dolgular

– Genetik yatkınlık

– Yaşlılık

– Dişleri sıkmak ya da gıcırdatmak

– Zayıflayan bağışıklı sistemi

– Kullanılan ilaçlar

– Hormonal değişiklikler

 

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİNİN TANISI NASIL KONULUR?

Periodontoloji tedavisi yani diş eti çekilmesinde tanı koyulabilmesi için uzman bir diş hekimine görülmeniz gerekmektedir. Diş eti çekilmesi tanısı koyulduktan sonra sizin en uygun tedaviyi diş hekiminiz belirleyecektir.

 

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ TEDAVİSİ?

Diş eti çekilmesi tanısı koyulduktan sonra diş hekimi ile birlikte tedavi planlanırken hastanın diş hekiminin tavsiyelerine mutlaka uyması gerekmektedir. Bu tavsiyelere uymak diş eti çekilmesinin hızını yavaşlatma açısından oldukça önemlidir. Diş eti tedavisinin ilk aşamalarından birisi diş taşının temizlemesidir. Tedavinin devamında ise diş köklerinin temizlenmesi gerekmektedir. Subgingival küretaj olarak adlandırılan derin diş eti temizliği

Diş eti çekilmesinin derecesine göre hastalar antibiyotik kullanabilmektedir. Diş etlerini iltihaplı dolulardan temizlemek oldukça önemlidir. Çekilen diş etleri tekrardan eski yerlerine dikilebilir veya kayıp olan kemiklerde kemik tozları veya kemik greftleri kullanılabilir.

 

Diş eti çekilmesini nasıl önlenir?

– 6 ayda bir diş hekimi kontrolü

– Düzenli ve doğru teknikle diş fırçalama

– Sert olmayan diş fırçası kullanmak

– Yeni oluşan diş taşlarının temizlenmesi

– Gelecekte oluşabilecek doku ve kemik kayıplarının tahmini ve önlemler alınması

– Sigara kullanımını sonlandırmak

– Sağlıklı beslenmek

 

Diş eti çekilmesi nasıl tedavi edilir?

Diş eti tedavisinde kullanılan birçok yöntem vardır ve bu yöntemler diş çekilmesinin derecesine göre değişmektedir. Diş hekiminiz sizin için hazırlayacağı tedavi planına sadık kalmak ve diş hekiminizin size bildirdiği kurallara uygun bir şekilde yaşamak en önemli yöntemlerden birisidir. Ayrıca belirli aralıklarla diş hekiminiz ile görüşüp kontrolleri yaptırmalı ve tedavinin gidişatı ile ilgili bilgi alıp vermelisiniz.

Eğer sizde diş eti çekilmesi sorunu yaşıyorsanız Pendik’te bulunan Baydent Ağız ve Diş Polikliniğine gelerek eski ağız ve diş sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Deneyimli doktorlarımız ve uygun fiyatlarımız ile hastalarımızın ağız ve diş sağlığına kavuşması için haftanın 7 günü çalışıyoruz.

 

 

Call Now Button