fbpx

Diş Eti Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Eti Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

5ff740b15542801e2819b325.jpg

diş eti apsesi

Diş Eti Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti veya periodontal hastalıkların büyük bir bölümü ağrısız gerçekleşir ve ağrı hissedilmediği için nadir olarak müdahale gerektirmektedir. Ancak diş eti apsesi bu hastalıklardan birisi değildir. Diş eti apsesi yoğun bir ağrı oluşturduğu için hasta en kısa zamanda bu ağrıdan kurtulmak istemektedir. Diş etinde apse oluştuğu durumlarda en iyi tedavi bir diş doktoruna görünmektedir. Diş eti apsesinin diğer bulguları ise şişme, kızarıklık, kanama ve çiğneme ensasında hissedilen acıdır. Hastanın yaşam kalitesini doğrudan etkilediği için en kısa zamanda diş eti apsesinin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Diş Eti Apsesi Nedir?

Dişin “boyun” kısmına en yakın diş eti bölgesinde gerçekleştiği için diş eti apsesi olarak adlandırılır. Yapılan araştırmalar diş eti apsesinin dişlerin arasında kalan yemek kalındılarının zaman içerisinde birikmesi ve diş etinde iltihaplanmaya sebep olduğunu göstermektedir.

Periodontal Apse

Diş eti apsesinin ikinci ve daha ilerlemiş şekli periodontal apsedir. Bu durum, daha önceden periodontal cep ve kemik kaybına sahip bir dişle ilişkilidir. Diş eti apsesinde olduğu gibi buna yiyecek veya dişin etrafındaki cebin içine sıkışan yabancı cisim de neden olabilir. Bu rahatsızlık, diş eti sorununuz kötüye gittikçe ortaya çıktığı gibi, bölgede yakın geçmişte yapılan bir tedaviye rağmen bakterilerin fazlasıyla çoğaldığı yerlerde diş temizliğinden sonra bile gelişme gösterebilir.

Diş Eti Apsesinde Muayene ve Tanı

Diş hekiminiz etkilenen noktanın bir röntgenini çekecek ve diş sondası ile diş eti cebini iltihap, kanama, şişlik ve ağrı miktarı bakımından kontrol edecektir. Ayrıca kök kanalına ihtiyaç duyulduğu için oluşan veya mevcut kök kanalının yeniden enfekte olmasından kaynaklanan bir apse bulunmadığından emin olmak için dişin içindeki sinirin de test edilmesi gerekecektir. Bazı durumlarda diş kaybı veya kök içinde kırılmaların da görülmesi mümkündür.

Diş Eti Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti apsesi tedavisi olmanız, sadece buna neyin sebep olduğunun bulunması açısından değil, diş etrafında daha fazla kemik kaybına yol açabileceği için de önemlidir. Bu tedavi, genellikle ya diş eti cebi boyunca ya da diş etinin dışından apseyi kesik ile boşaltmayı içerecektir. Bu vakalarda genellikle lokal anestezi gerekir. Ardından her türlü yiyeceği, tartarı, yabancı maddeyi veya bakteriyi uzaklaştırmak amacıyla diş kökünün temizlenmesi gerekir. Temizlik aşamasından önce veya sonra hastaya antibiyotik reçete edilebilir. Antibiyotiğin amacı diş eti bölgesinde oluşan iltihaplanmaları azaltmak ve tedavi aşamasının daha kolay bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktır.

Eğer sizin de Ağız ve Diş Sağlığınız ile ilgili şikayetleriniz var ise Pendikte bulunan Baydent Kliniğini ziyaret ederek deneyimli diş doktorlarımız ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilir ve Ağız ve Diş sağlığını geri kazanabilirsiniz.

 

Call Now Button