fbpx

Diş dolgusu çeşitleri?

Diş dolgusu çeşitleri?

dis-dolgusu.jpg

diş dolgusu çeşitleri

Diş dolgusu çeşitleri?

Çürük veya hasar görmüş bir dişi daha fazla hasardan korumak için sadece estetik için değil aynı zamanda normal çiğneme fonksiyonlarını da geri kazandırmak için diş dolgusu yaptırmanız gerekmektedir. Tedaviyi geciktirmeye değmez, ne kadar beklersek, boşluk o kadar derinleşir ve sonunda içindeki sinirlerle birlikte pulpa odasına ulaşır. Bu, dişin semptomatik hale geldiği ve ağrıya neden olduğu zamandır. Bu zamanda çürüğün derinleşmemesi için en kısa zamanda diş dolgusu yapılması gerekmektedir.

 

Diş dolgusu türleri

Diş Dolgusu tipi, boşluğun yeri ve boyutu ile belirlenebilir. Daha küçük kaviteler, amalgam veya günümüzde orijinal diş ile aynı renge sahip ışıkla sertleşen bir kompozit ile kolayca diş dolgusu yapılabilir. Kompozit dolgular veya beyaz dolgular farklı diş tonlarında gelir, böylece diş hekimi hastanın orijinal dişiyle aynı renkte dolguyu kolayca yapabilir. Kompozit malzeme bir plastik türüdür.

Kompozitin dayanıklılığının artık onu doldurmaya yetmediği boşluk büyüdüğünde, diş hekimleri inley tercih edecektir. Bu tip dolgu, diş hekimi diş ölçüsünü aldıktan sonra diş laboratuvarında yapılır. Genellikle hastaya dolgu tamamlanana kadar geçici bir dolgu yapılır.

 

Amalgam dolguların avantajları

dayanıklılık – uzun süre dayanabilir

mukavemet – bir ilk ayar süresinden sonra malzeme çiğneme işlevine direnebilir

 

Amalgam dolguların dezavantajları

Estetik kaygılar:

Orijinal diş ile uyum sorunu

Aşırı diş hazırlığı: tutucu bir boşluk oluşturmak için sağlıklı diş yapısının çıkarılması gerekir

Amalgama alerjik reaksiyonlar

Restorasyonun kırılması

Ön dişleri restore etmek için kullanamazsınız

Diş renginde kompozit dolgular

 

Diş renginde kompozit dolgular

Avantajları

Estetik: renk uyumu mümkündür, dolgu neredeyse ‘tespit edilemez’

Yapışma: kompozit dolgu malzemeleri diş yapısına kimyasal olarak bağlanır

Daha az kavite hazırlığı gereklidir

Çok yönlü: ön dişlerin yanı sıra arka dişleri de restore etmek için kullanılabilir

 

Dezavantajları şunlardır:

Amalgam dolgulardan daha az dayanıklıdır, genellikle amalgamdan daha erken değiştirilmelidir

 

Diş dolgusu işlemi

Diş dolgusu ihtiyacı belirlendikten sonra diş hekimi hasta ile kullanılacak dolgu malzemesini seçer ve ardından yaralanan dişin bölgesini uyuşturur. Çürük olan bölge çıkarılır ve alanda bakteri veya sondaj kalıntısı kalmaması için boşluk iyice temizlenir. Daha sonra eğeleme kademeli olarak yerleştirilir ve ışıkla sertleştirilir. Son bir cila ve oklüzal ayardan sonra dolgu, işlevde kullanıma hazırdır.

Eğer sizde dişinizde çürük varsa haftanın 7 günü bizimle iletişime geçebilirsiniz, deneyimli diş doktoru kadromuz ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz. Pendik bölgesinde hizmet veren diş kliniğimiz ağız ve diş sağlığınızı geri kazanmanız için uygun fiyatlarla hizmet vermektedir.

Call Now Button