fbpx

Çocuk Diş Hekimliğinde Fissür Örtücü Uygulama Nedir?

Çocuk Diş Hekimliğinde Fissür Örtücü Uygulama Nedir?

fissur-ortucu-uygulama.jpeg

Çocuk Diş Hekimliğinde Fissür Örtücü Nedir?

Bilindiği gibi ağız içindeki bakterilerin iyi temizlenmediği durumlarda çürük oluşumuna sebep olabilmektedir. Hem süt dişlerinin hem de kalıcı dişlerin etkilendiği bu gibi durumlar çocuğun ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Günümüzde hem teknolojik ilerlemeler hem de diş sağlığı alanındaki gelişmeler sonucu diş hekimliği sadece mevcut sorunların çözülmesinden ziyade önlem alıcı ve gelecekte ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırmaya yönelmiştir. Bu nedenle çocuklara ağız içi hijyen eğitimi verilmesi, flor içeren diş macunlarının kullanılması veya flor uygulamaları ve fissür örtücü uygulama yapılması günümüzde oldukça önemli bir noktaya gelmiştir.

Fissür dişin çiğneme yüzeyinde oluşan küçük çatlaklardır. Bu çatlaklar dişin çürümeye başladığının çok önemli bir habercisidir. Fissür örtücü ile bu oluşan çatlakların kapatılmasını ve dişte çürük oluşmaya başlamadan önce önlem alınmasını sağlar. Fissür örtücü uygulamalar bu nedenle pedodonti veya çocuk diş alanında büyük önem taşımaktadır.

Daha öncede söylediğimiz gibi fissür örtücü diş fırçalarının erişemediği fissür denilen çatlakların kapatılması için kullanılan koruyu bir tedavi yöntemidir. Çatlaklar kapatılması taktirde çatlaklar büyüyerek derinleşir ve çatlakların içinde bakteriler birikmeye başlar. Biriken bakteriler ise zamanla dişte çürük oluşmasına sebep olur

 

Fissür Örtücü Uygulaması Nasıl Yapılır?

Fissür örtücü uygulama yapılmaya başlanmadan önce diş yüzeyi güzelce temizlenir. Bu temizlik fissür örtücü uygulama yapılmak için yapılması gereken bir ön aşamadır.

  • 2) Fissür Örtücü Uygulaması

Dişler güzelce temizlendikten sonra ikinci aşamada sıvı halde bulunan fissür kullanılarak çatlakların kapatılmasıdır. Fissür uygulandıktan sonra ışık kullanılarak sertleştirilir. Bu uygulama çocuk hastalarda herhangi bir ağrıya sebep olmaz ve oldukça hızlı bir şekilde sonuçlanır.

Azı dişlerinde kullanılan bu uygulama sayesinde dişlerde bakterilerin oluşması engellenir. Eğer bu uygulamayla dişlerdeki çatlaklar tedavi edilmezse çocuğun dişlerinde çürük oluşumu gerçekleşebilir ve daha sonra o dişlerin kaybedilme ihtimali bulunur.

Fissür örtücü yalnızca azı dişlerinde bulunan fissür çatlaklarının çürümüş yüzeylerine uygulanır. Fissür örtücü uygulama süt dişlerinde ve kalıcı dişlerde fissür çürüklerinin oluşmasını önlemede son derece etkili bir araçtır. Azı dişlerinin olduğu bölgeler gıda birikimi açısından son derece elverişlidir.

Yazımızda anlattığımız gibi önemli olan bir sorunu ortaya çıkmadan önce önlemektir. Küçük bir çocuğun dişlerinde oluşabilecek bir sorun onum hayatını doğrudan etkileyecektir ve bu sorun sorun ilerleyen dönemlerde başka sorunlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle pedodonti uzmanının önereceği diğer tedavilerle birlikte fissür örtücü uygulanması oldukça önemli ve gereklidir.

Eğer sizin de çocuğunuzun dişlerinde küçük çatlaklar varsa zaman kaybetmeden onu bir pedodonti uzmanına götürmeniz gerekmektedir. Baydent olarak diğer tüm alanlarda olduğu gibi pedodonti fiyatları konusunda bölgemizin en uygun fiyatlarını sunmaktayız.

Call Now Button