fbpx

Çocuğumu Kaç Yaşında Ortodontiste Götürmeliyim?

Çocuğumu Kaç Yaşında Ortodontiste Götürmeliyim?

Ortodontik-tedavi.jpg

Çocuğumu Kaç Yaşında Ortodontiste Götürmeliyim?

Çocuğumu Kaç Yaşında Ortodontiste Götürmeliyim?

Her aile çocuğunun sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmasını ister. Ancak bazen bunun için bir ortodontist desteği almak gerekebilir. Bir ortodontik tedaviye başlamak için en ideal yaş aralığı 10 ile 14tür. Bazı durumlarda daha erken tedavi gereksinimi olabilmektedir.

Erken başlayan tedaviler daha çok önleyici tedavilerdir. Önleyici tedaviler ile bazı sorunlar durdurulabilir veya engellenebilir. Erken yaşta başlayacak ortodonti tedavisi diş teli tedavisinin daha etkili olmasını sağlamaktadır. Buna karar vermek için çocuğunuzu en az senede bir kere diş doktorunuza götürmeniz gerekmektedir.

 

Çocuğunuzun Erken Yaşta Ortodontik Tedaviye İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarım?

 

Çocuklarda enken yaşta ortodontik tedaviye ihtiyaç duymasının bazı nedenleri vardır. Aşağıdaki listeye bakarak eğer bu sorunlardan bazılar çocuğunuzda varsa ortodontist ile görüşmeniz çocuğunuz için daha sağlıklı olacaktır.

En yaygın olanları:

  • Çıkıntılı üst dişler

Bazen üst dişler alt dişlerden daha fazla uzayabilir. Bu durum kapanış bozukluğuna yol açabileceği gibi dişlerin daha çabuk kırılmasına neden olabilir. Ayrıca çocuğunuzda öz güven sorunu oluşabilir ve bu diğer psikolojik sorunları tetikler.

  • Çapraz kapanış

Çapraz kapanış oldukça önemlidir. Eğer erken tedaviye başlamazsanız ileride daha büyük sorunlara sebep olabilmektedir. İlerleyen zamanlarda ağrı, hassasiyet, çiğneme bozukluğu, yüzde ağrılara sebep olabilir.

Çapraz kapanış sonucunda dişler çapraşıklaşmaya başlar ve tedavi sonucunda çok daha sağlıklı dişler ortaya çıkar.

  • Gömülü Dişler

Gömülü dişler genellikle dışarıdan bakıldığı zaman görülmez veya ağrıya neden olmaz. Ancak gömülü dişler diğer dişlerin hizalanmasını bozabilir ve bu durum çapraşık dişlere neden olabilir. Ayrıca diş eti enfeksiyonu da görülebilir.

Bazı durumlarda gömülü dişler hiçbir şekilde belli olmaz ve röntgen çekilmesini gerektirebilir.  Bazı işlemlerden sonra gömülü dişin çıkması sağlanır.

  • Güzel olmayan dişler

Günümüzde dişlerimizin görünümü giderek önemli hale gelmektedir. Güzel olmayan dişler ise çocuklarda mutsuzluğa neden olabilir. Çocuk aynaya bakmaktan kaçınabilir. Bu nedenle ortodontist ziyareti oldukça önemlidir.

  • Psikolojik Sorunlar

Estetik kaygıların ön plana çıkması ile birlikte herkes güzel görünmenin derdinde. Maalesef çocuklar için de durum bu şekilde ve eğer çocuk kendini beğenmiyorsa mutsuz olabilir. Aynı durum dişleri için de geçerli dişlerini beğenmeyen bir çocuk bundan dolayı mutsuz olabilir. Arkadaşları tarafından dalga geçilebilir ve bu durum onun psikolojisini bozabilir. Bozulan psikoloji dişler düzelene kadar devam eder ve çocuk kendini hep arka planda tutmaya çalışır. Bu tarz çocukların daha dışa kapanık olması mümkündür.

Çocuğunuzu Kaç Yaşında Ortodontiste Götürmelisiniz                                                                                                                                                                                                                                                   Q?

Ortodontik bir tedavi için 10 ile 14 yaşları arasının uygun olduğunu söylemiştik. Yedi ile 9 yaşları arası da çocuğunuzdaki mevcut ve gelecekte olabilecek sorunları bilmek için çok önemlidir. Ortodontist çocuğunuzun dişlerini inceler ve var olan sorunları tespit eder. Ön kontroller gelecekte çıkabilecek sorunları anlamak için çok önemlidir. Bu sayede gelecekte çıkabilecek rahatsızlıklara dair önlemler alınabilir.

Eğer sizin çocuğunuzda yukarıda anlattığımız sorunlara benzer sorunlar var ise en kısa zamanda bir ortodontiste gitmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede önlem alabilir ve en kısa zaman içerisinde tedaviye başlayabilirsiniz.

Eğer sizin çocuğunuzun da ortodontik tedaviye, diş tedavisine ihtiyacınız var ise bizimle iletişime geçebilir ve ücretsiz randevu alabilirsiniz. Pendik’in en iyi diş teli fiyatları ve deneyimli ortodonti ortodonti doktorlarımızdan randevu almak için hemen bizi arayın. Çocuğunuzun ortodonti randevusunu en kısa zamanda oluşturalım.

Call Now Button