fbpx

Merhaba sizlerle Ağız ve Diş Sağlığına Dair güncel bilgileri burada paylaşacağız. Merak ettiğiniz sorulara blog bölümünden cevap vereceğiz.

No more posts
66047857_2375608439198872_4211250794193747968_n.jpg

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Pendik

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak kurulduğumuz ilk günden beri gerek Pendik ve bölgesine gerek Türkiye içinde bulunan farklı şehirlerden gelen hastalarımıza gerekse yurt dışından gelen hastalarımızın Ağız ve Diş Sağlığını korumak için çalışıyorum. 7 operasyon odamız ve 16 diş doktorumuz sayesinde bölgemizin en kapsamlı Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğiyiz. Haftanın 7 günü açık olan ağız ve diş sağlığı kliniğimiz haftanın her günü açık olup tüm resmi tatillerde çalışmaya devam etmektedir.

Neler yapıyoruz?

 • Pendik Diş Çekimi: Bazı durumlarda zarar gören dişler dolgu yapılarak kurtarılamayacak noktaya gelebilir. Böyle zamanlarda en etkili yöntem kırılan veya parçalanan dişi çekip üstüne protez diş veya İmplant seçeneği ile kapatmaktır.
 • Pendik Diş Dolgusu: Eksik ağız ve diş temizliği, dişlerin arasında biriken bakteriler ve diğer sebeplerle dişler çürümektedir. Çürüyen dişlerde yapılacak en etkili tedavi çürük dokunun diş yüzeyinden alınıp yerine diş dolgusu yapılmasıdır.
 • Pendik Kanal Tedavisi: Bazı durumlarda dişteki çürük daha büyük boyutlu olur ve sinir dokusuna kadar inebilir. Böyle zamanlarda sinir dokusunun alınıp dişin daha uzun süre boyunca kullanılması gerekmektedir.
 • Pendik Çene Cerrahisi: Bazı dişler çene cerrahisi işlemini gerektirmektedir. Kliniğimizde her türlü çene cerrahisi işlemi yapılmaktadır.
 • Pendik İmplant Tedavisi: Bir dişi kaybettikten sonra onun yerine yapılabilecek yöntem İmplant veya vidalı diş yöntemi ile İmplant diş yerleştirmektir.
 • Pendik Protez diş: Protez dişler eksik dişlerin yerine kullanılan en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir.
 • Pendik Zirkonyum Diş Tedavisi: Zirkonyum metalinden üretilen zirkonyum diş doğala çok yakın yapısı sayesinde harika bir görünüm kazandırmaktadır.
 • Pendik Lamine Diş Tedavisi: Dişler çok az miktarda inceltildikten sonra o bölgeye yaprak şeklinde porselenlerin yapıştırılma işlemidir. Bu işlem halk arasında ünlü gülümsemesi veya Hollywood gülümsemesi olarak da bilir.
 • Pendik Ortodontik Tedavi / Pendik Diş Teli: Çapraşık dişlerin düzeltilmesi için kullanılan ortodonti tedavisi diş teli, şeffaf plak ve diğer tedavi yöntemleri ile daha güzel bir gülümsemenin oluşmasını sağlar.
 • Pendik Pedodonti / Çocuk Diş Hekimliği Tedavisi: Çocuk diş olarak da bilinen pedodonti çocukların dişlerinde oluşabilecek sorunları önceden tespit ve tedavi etme işine yarar.
 • Pendik Periodonti Tedavisi: Dişlerin ve diş etlerinin etrafındaki dokuları inceleyerek var olan veya oluşabilecek hastalıkları tespit edip tedavi eder.
 • Pendik Diş Taşı Temizliği: Dişlerde zaman içinde oluşan diş taşları hem dişlerin görünümüne hemde ağız ve diş sağlığına zarar vermektedir. Diş taşı temizliği bu sorunları ortadan kaldırır.
 • Pendik Diş Beyazlatma: Daha beyaz dişlere sahip olmak herkesin hayalidir. Diş beyazlatma sayesinde diş renginiz 2 tona kadar açılabilmektedir.

Baydent’in farkları nelerdir?

 • Uzman ve deneyimli diş doktorları
 • En yeni en faydalı teknolojiler
 • Doğru teşhis ve tedavi
 • Toplu alımlarımız sayesinde uygun fiyatlar
 • Hastalarımızı önceleyen bakış açımız

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinin Amaçları Nelerdir?

 • Herkesin daha güzel bir ağız ve diş sağlığına kavuşması.
 • Diş tedavisine toplumun herkesiminin ulaşabilmesini sağlamak.
 • Geniş kadromuzu sürekli olarak genişleterek ülkemizin kalkınmasında rol oynamak.

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak 1. Önceliği her zaman hastalarımıza veriyoruz ve hastalarımızın en uygun fiyatlarla en kaliteli hizmeti alabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eğer sizde Pendik bölgesinde yer alıyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.


fissur-ortucu-uygulama.jpeg

Çocuk Diş Hekimliğinde Fissür Örtücü Nedir?

Bilindiği gibi ağız içindeki bakterilerin iyi temizlenmediği durumlarda çürük oluşumuna sebep olabilmektedir. Hem süt dişlerinin hem de kalıcı dişlerin etkilendiği bu gibi durumlar çocuğun ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Günümüzde hem teknolojik ilerlemeler hem de diş sağlığı alanındaki gelişmeler sonucu diş hekimliği sadece mevcut sorunların çözülmesinden ziyade önlem alıcı ve gelecekte ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırmaya yönelmiştir. Bu nedenle çocuklara ağız içi hijyen eğitimi verilmesi, flor içeren diş macunlarının kullanılması veya flor uygulamaları ve fissür örtücü uygulama yapılması günümüzde oldukça önemli bir noktaya gelmiştir.

Fissür dişin çiğneme yüzeyinde oluşan küçük çatlaklardır. Bu çatlaklar dişin çürümeye başladığının çok önemli bir habercisidir. Fissür örtücü ile bu oluşan çatlakların kapatılmasını ve dişte çürük oluşmaya başlamadan önce önlem alınmasını sağlar. Fissür örtücü uygulamalar bu nedenle pedodonti veya çocuk diş alanında büyük önem taşımaktadır.

Daha öncede söylediğimiz gibi fissür örtücü diş fırçalarının erişemediği fissür denilen çatlakların kapatılması için kullanılan koruyu bir tedavi yöntemidir. Çatlaklar kapatılması taktirde çatlaklar büyüyerek derinleşir ve çatlakların içinde bakteriler birikmeye başlar. Biriken bakteriler ise zamanla dişte çürük oluşmasına sebep olur

 

Fissür Örtücü Uygulaması Nasıl Yapılır?

Fissür örtücü uygulama yapılmaya başlanmadan önce diş yüzeyi güzelce temizlenir. Bu temizlik fissür örtücü uygulama yapılmak için yapılması gereken bir ön aşamadır.

 • 2) Fissür Örtücü Uygulaması

Dişler güzelce temizlendikten sonra ikinci aşamada sıvı halde bulunan fissür kullanılarak çatlakların kapatılmasıdır. Fissür uygulandıktan sonra ışık kullanılarak sertleştirilir. Bu uygulama çocuk hastalarda herhangi bir ağrıya sebep olmaz ve oldukça hızlı bir şekilde sonuçlanır.

Azı dişlerinde kullanılan bu uygulama sayesinde dişlerde bakterilerin oluşması engellenir. Eğer bu uygulamayla dişlerdeki çatlaklar tedavi edilmezse çocuğun dişlerinde çürük oluşumu gerçekleşebilir ve daha sonra o dişlerin kaybedilme ihtimali bulunur.

Fissür örtücü yalnızca azı dişlerinde bulunan fissür çatlaklarının çürümüş yüzeylerine uygulanır. Fissür örtücü uygulama süt dişlerinde ve kalıcı dişlerde fissür çürüklerinin oluşmasını önlemede son derece etkili bir araçtır. Azı dişlerinin olduğu bölgeler gıda birikimi açısından son derece elverişlidir.

Yazımızda anlattığımız gibi önemli olan bir sorunu ortaya çıkmadan önce önlemektir. Küçük bir çocuğun dişlerinde oluşabilecek bir sorun onum hayatını doğrudan etkileyecektir ve bu sorun sorun ilerleyen dönemlerde başka sorunlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle pedodonti uzmanının önereceği diğer tedavilerle birlikte fissür örtücü uygulanması oldukça önemli ve gereklidir.

Eğer sizin de çocuğunuzun dişlerinde küçük çatlaklar varsa zaman kaybetmeden onu bir pedodonti uzmanına götürmeniz gerekmektedir. Baydent olarak diğer tüm alanlarda olduğu gibi pedodonti fiyatları konusunda bölgemizin en uygun fiyatlarını sunmaktayız.İmmediate İmplant Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Günümüzde diş implantları oldukça hızlı bir biçimde yaygınlaşmaktadır. Bunun nedeni çene kemiğinize yerleştirilen implantlar sayesinde yeni dişinizi kendi dişiniz gibi kullanmanızdır.Titanyumdan yapılan İmplant kemiğiniz ile mükemmel bir uyum gösterir. Normal şartlar altında İmplant yaptırma uzun süreli bir tedavidir ancak immediate implantlar sayesinde İmplant tedavisini çok hızlı bir şekilde yaptabilirsiniz.

Birçok insan 4aya kadar süren bu tedavi sürecini yaptırmak istemez bu nedenle İmplant tedavisi seçeneğine uzak bakmaktadırlar. Elbette immediate implantlar her hasta için uygun bir seçenek değildir. İlk muayeneden sonra diş doktorunuz hemen İmplant seçeneğine uygun olup olmadığınıza karar verecektir.

Hemen İmplant Yerleştirme Nedir?

İmplant çene kemiğine yerleştirildikten sonra aynı gün İmplant üstü protez için ölçü alınır ve aynı gün yeni dişleriniz takılır. Aslında normal İmplant işlemi ile hemen hemen aynıdır ancak çok daha dikkatli olunması gerekir ve iyice düşünüp karar verilmesi gereken bir işlemdir.

İmplant yaptıracağınız zaman karşınıza 3 farklı seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerden ilki İmplant yerleştirildikten sonra 48 saat içinde tedavinin tamamlanmasıdır ki bu işleme İmmediate İmplant adı verilir. İkinci seçenek implant yerleştirildikten sonra tedavinin tamamlanmasıdır. Son seçenek ise 3 ile 6 ay arasında tedavinin tamamlanmasıdır. Burada önemli olan hastanın mevcut sağlık durumunu iyi anlamak ve ona göre hareket etmektir.

İmmedite İmplantın Faydaları ve Zararları

İmmediate İmplantlar hem hasta için hemde diş doktorunuz için oldukça faydalıdır. Gelin İmmediate implantların yararlarını inceleyelim

İmmediate İmplant Avantajları

 • Diş implantı yapımında zamandan tasarruf etme
 • Daha kolay bir işlem
 • Dokularda daha az hasar
 • Yüksek hasta memnuniyeti

Aynı zamanda immediate implantlar bazı riskleri beraberinde getirir.

İmmediate İmplant Zararları

 • İmplantı yapan diş doktoru ile genel diş sağlığınız ile ilgilenen doktor arasında yüksek uyum
 • Bazı durumlarda İmplant yerleştirildikten sonra iyileşme süreci gerekebilir.
 • Her hastada uygulanamaz. Kemik durumu ve hastanın sağlığı çok önemlidir.

Diğer diş değiştirme biçimleriyle karşılaştırıldığında, hemen yerleştirme iş akışınızı basitleştirme ve hastalara genel olarak daha iyi bir deneyim sunma potansiyeline sahiptir.

İmplant Tedavisine Karar Vermek

Seçeceğiniz İmplant markalarının hemen İmplant veya immediate İmplanta uygun olması gerekmektedir. Seçeceğiniz İmplant sitemi bu işlem için uygun olmalıdır ve yüksek kalitede olması gerekmektedir. Eksik dişlerinizi geri kazanmada İmplant seçeneği oldukça önemlidir ve günümüzde immediate İmplant seçeneği ile büyük kolaylık oluşmaktadır. Diş hekiminiz ile birlikte sizin için hangi seçeneklerin daha uygun olacağını konuşmanız ve sizin için en iyi İmplant markasını seçmeniz gerekmektedir.

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak hastalarımıza dünyanın en iyi tedavi seçeneklerini en uygun fiyatlarla sunmaktayız. Çalıştığımız İmplant markaları alanlarında dünyanın en iyi seçenekleri arasında gösterilmektedir. Eğer sizde İmplant yaptırmayı düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve avantajlı immediate implant fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.

 


invisalign-dis-teli.jpg

İnvisaling Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Invisaling Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Günümüzde herkes güzel bir gülümseme hayal ediyor. Ancak güzel gülümsemeye sahip olmak için öncelikle dişlerinizdeki sorunları ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Çapraşık dişlerde düzeltilmesi gereken sorunlar arasındadır. Bu yazımızda size çapraşık diş tedavisinde diş telinin yanında yeni bir tedavi metodu olan Invisaling hakkında bilgi vereceğiz.

Invisaling nedir?

Inviasling tedavisi çapraşık dişlerin tedavisinde kullanılan ve dişlerinizi saran bir plak çeşididir. Bu plaklar kişiye özel olarak üretilmektedir. İnvisaling tedavisinin en önemli avantajı ise diş tellerinde olduğu gibi metal bloklar içermez ve ortodontik tedavi gördüğünüz dışarıdan anlaşılmaz.

Inviasling Ne İşe Yarar?

Inviasling diş teli kullanmak istemeyen erişkin hastalarda veya çocuklarda diş teli kullanma gerekliliğini ortadan kaldıran bir tedavi biçimidir. Bu tedavi sayesinde gülünüşünüzü güzelleştirebilir ve çapraşık diş sorunundan kurtulabilirsiniz.

Inviasling Avantajları

 • Invisaling Daha İyi Görünüyor

Invisaling tedavisinin en önemli avantajı diş telleri gibi neredeyse görülmemesidir. Tedaviye devam ettiğiniz süre boyunca olumsuz veya sorgulayan bakışlardan kurtulabilirsiniz. Çocuklarda ise arkadaşlarının dalga geçmesinin önüne geçebilirsiniz.

 • Invisaling’i Yemek Yerken Kullanmak Zorunda Değilsiniz

Evet, yemek yerken plakları takmak zorunda değilsiniz. Yemek yerken çıkartabilir ve yemek bittikten sonra tekrar takabilirsiniz. Günlük kullanım olarak 22 saatlik bir kullanım önerilmektedir.

 • Inviasling ile Ağız Temizliği Daha Kolay

Nasıl yemek yerken plaklarını çıkartıyorsanız dişlerinizi fırçalarken çıkartabilir ve diş temizliğini yaptıktan sonra tekrar takabilirsiniz. Bu sayede hem dişlerinizi fırçalamak hem de diş ipi kullanmak çok daha kolay olacaktır.

 • Invisaling Kullanımı Çok Kolaydır

İstediğiniz zaman çıkarabildiğiniz için kullanımı çok kolaydır. Diş tellerine alışmak zor olsa da bu Invisaling ile çok daha kolaydır. Plastikten yapılmış oldukları için ağzınızda bir ağırlık yapmaz. Genelde diş telleri kullanılmaya başladığı zaman hastalarda ağrı oluşabilir ancak Invisaling ile bu sorun ortadan kalkar. Ayrıca ağız içinize herhangi bir zarar vermez.

Eğer sizde de dişlerinizde çapraşıklık var ise size en uygun ortodontik tedaviyi belirlemek için Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğine gelebilirsiniz. Deneyimli ortodontistlerimiz sizin için en doğru tedaviyi belirleyecek ve en uygun inviasling fiyatlarını sunacaktır. Sizde Inviasling ile ilgileniyorsanız haftanın 7 günü açık olan Baydent’e gelebilirsiniz.


Kanal-tedavisi.jpg

Kanal Tedavisi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kanal Tedavisi Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kanal tedavisi en temel diş tedavilerinden birisidir. Çürüyen dişlerinizdeki sinirlerin temizlenme işlemidir ve bu sayede ağrıyı önleme yöntemidir. Kökler temizlendikten sonra diş görünümü vererek ağrısız bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz. Ancak halk arasında kanal tedavisi ile ilgili birçok gerçeğe dayanmayan bilgi konuşulmaktadır. Bu yazıda amacımız size yanlış, kulaktan dolma bilgiler yerine gerçekleri anlatmaktır.

Kanal Tedavisi Yanlış 1: Çok Ağrı Hissederim

Eski zamanlarda kanal tedavisi işlemi yetersiz teknoloji nedeniyle ağrılı olabiliyordu. Ancak günümüzde bu işlem sırasında ağrı hissedilmez. İşlem ensasında lokal anestezi kullanılır ve bu işlemin ağrısız geçmesini sağlar. İşlemden sonra ise diş doktorunuz size ağrı kesici reçete eder ve bu oluşabilecek ağrıların önüne geçer.

Kanal tedavisine başlandığı zaman diş hekimi dişin içindeki sinirleri çıkartır. Bunun amacı o dişin tekrardan ağrımamasıdır. Zaten diş kanal tedavisine ihtiyaç duyuyorsa çürük oldukça derinleşmiş demektir ve o diş ağrı yapmaya devam edecektir.

Kanal Tedavisi Yanlış 2: Kanal Tedavisi Başka Hastalıklara Neden Olur

Kanal tedavisi başka hastalıklara sebep olmaz! Bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır ancak bazı insanlar bunun aksini düşünür ve acı çekmeye devam eder. Günümüzde bu düşünceye sahip olanların sayısı azalsa da hala bitmiş değillerdir.

Bu inanış tamamıyla yanlıştır ve onu destekleyen hiçbir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Ancak kanal tedavisi yaptırmazsanız bu dişinizdeki çürüğün büyümesi anlamına gelir ve çektiğiniz ağrının yanı sıra başka hastalıklara da davetiye çıkarır.

Kanal Tedavisi Yanlış 3: Diş Çekmek Daha İyidir

İlk önce kanal tedavisi için bir noktada karar vermeniz gerekir. Eğer işlemi yaptırmazsanız ağrı çekmeye devam edersiniz ve bir süre sonra dişiniz çekilir. Eğer dişinizi kurtarmak yerine onu kaybetmeyi göze alıyorsanız evet dişinizi çektirmek daha iyidir diyebiliriz. Ancak unutulmaması gerekir ki çekilen dişin yerine yapılacak tedaviler (Protez diş, İmplant gibi) kanal tedavisinden çok daha pahalıdır ve daha fazla zaman almaktadır.

Eğer hala bu kararınızda ısrar ederseniz dişinizi kaybetmek zorunda kalırsınız. Diş Doktorlarının temel amacı diş kaybını en aza indirmektir. Bu bağlamda diş çekimi en son seçenek olmaktadır.

Kanal Tedavisi Yanlış 4: Kanal Tedavisi Çok Uzun Sürer

İnanışın aksine kanal tedavisi veya endodonti bir veya 2 randevuda tamamlanır. İlk randevuda sinirler çıkartılar ve daha sonra o bölgeye geçici doldu yerleştirilir. 2. Randevuda ise kalıcı dolgu yapılır ve hasta gönderilir.

Kanal tedavisinin gerekli olduğu durumlarda bu işlem en fazla 2 randevu kadar sürer ve iki randevu arasında yaklaşık olarak 1 hafta beklenir. Beklemenin amacı ise dişte iyileşmenin tamamlanmasıdır.

Göründüğü üzere inanışın aksine kanal tedavisi çok uzun bir tedavi seçeneği değildir ve dişinizi kaybetmemenizi sağlar. Ayrıca işlem sonucunda diş ağrılarınız ortadan kaybolur.

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı olarak hastalarımıza Pendik’in en iyi kanal tedavisi fiyatlarını sunmaktayız. Deneyimli diş doktorlarımız ve uygun fiyatlarımız her türlü ağız ve diş hastalıklarınızda haftanın 7 günü sizin yanınızdayız.

 


Dis-Teliniz-Varken-Yapmamaniz-Gereken-7-Dis-Temizligi-Hatasi-1.jpg

Diş Teliniz Varken Yapmamanız Gereken 7 Diş Temizliği Hatası?

Diş Teliniz Varken Yapmamanız Gereken 7 Diş Temizliği Hatası?

Diş teli kullanıyorsanız dişlerinizi nasıl fırçaladığınız oldukça önemlidir. Dişlerinizi doğru bir biçimde yeterince fırçalamazsanız bu diş tellerinizde birikime neden olur. Dişlerinizi ve diş tellerinizi temizlemeniz ise bu birikime engel olur. Diş tellerinizin arasında yiyecek birikmeleri olabilir ve bu yiyecek birikmeleri arttığı zaman dişleriniz ve diş etleriniz tehlikeye girer.

Diş Telleri Temizlenirken Yapılan 7 Hata?

1) Günde sadece Bir Kez Fırçalamamak

Dişlerinizi fırçalamak dişlerinizin ve diş telinizin temizlenmesini sağlar. Ancak normal şartlarda günde 2 kere olan diş fırçala sayısı için içine diş teli girdiği zaman üçe çıkmaktadır. Bunun nedeni diş tellerinin arasında kalan yemek artıklarıdır.

Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Eğer diş temizliğini yeteri kadar yapmazsanız diş taşı ve diş çürüğü ile karşı karşıya kalabilirsiniz

2) Diş Telleri İçin Doğru Tekniği Kullanmamak

Normal hayatta dişlerinizi fırçalamak ile diş tel varken fırçalamak asla aynı değildir. Bu yüzden diş fırçalamaya biraz daha fazla zaman ayırın ve diş tellerinizi güzelce fırçalayın. Fırçalama esnasında fırçanızı farklı açılarda kullanmanız gerekecektir. Unutmayın ki diş tellerinizde hiçbir yemek kalıntısı kalmamalıdır

3) Diş ipi kullanmamak

İyi bir diş temizliği yapmak için diş fırçası asla yeterli değildir. Dişlerinizin aralarını diş ipi ile temizlemeniz gerekmektedir. Aynı durum diş teli içinde geçerlidir ve diş tellerinizin aralarını diş ipi ile temizlemelisiniz.

4) Diş Fırçalamayı Kısa Tutmak

Normal şartlarda dişlerinizi fırçalamak için 2 dakikaya ihtiyaç duyarsınız. Ancak diş teliniz var ise fırçalama işlemini 3 veya 4 dakikaya uzatmanız gerekmektedir. Bu sayede yemek kalıntılarının miktarını önemli ölçüde azaltmış olursunuz.

5) Diş Macunu Seçimi

Ortodontist size kullanacağınız diş macununuz hakkında bilgi verecektir. Florür içereen macunlar bu aşamada tercih sebebidir. Diş macunları diş tellerinize zarar verebileceği için bu seçimi çok doğru yapmanız gerekmektedir.

6) Diş Fırçasını Değiştirmemek

Eğer diş fırçanızı değiştirmezseniz diş fırçanızın etkisi azalmaya başlar. Bunun yanında fırçanızın üzerinde kalıntılar kalabilir ve bu kalıntılar diş taşına sebep olabilir. Eğer diş fırçanızdan maksimum verimi almak istiyorsanız onu 3 ayda bir değiştirmeniz gerekmektedir.

7) Dişlerinizi Dişçide Temizletmemek

Siz her ne kadar dişlerinizi çok doğru bir biçimde fırçalasanızda diş doktorunuz ile görüşüp dişlerinizi temizletmeniz gerekmektedir. Diş fırçalamak diş temizliği açısından önemlidir ancak bazen diş fırçalamak yeterli gelmemektedir. Bu nedenle diş doktorunuzun yapacağı bir diş temizliği diş sağlığınız için oldukça önemlidir.

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak dişlerinizdeki tüm sorular için deneyimli diş doktorlarımız ve uygun fiyatlarımızla haftanın 7 günü hizmetinizdeyiz.

 


Ortodontik-tedavi.jpg

Çocuğumu Kaç Yaşında Ortodontiste Götürmeliyim?

Çocuğumu Kaç Yaşında Ortodontiste Götürmeliyim?

Her aile çocuğunun sağlıklı ve güzel dişlere sahip olmasını ister. Ancak bazen bunun için bir ortodontist desteği almak gerekebilir. Bir ortodontik tedaviye başlamak için en ideal yaş aralığı 10 ile 14tür. Bazı durumlarda daha erken tedavi gereksinimi olabilmektedir.

Erken başlayan tedaviler daha çok önleyici tedavilerdir. Önleyici tedaviler ile bazı sorunlar durdurulabilir veya engellenebilir. Erken yaşta başlayacak ortodonti tedavisi diş teli tedavisinin daha etkili olmasını sağlamaktadır. Buna karar vermek için çocuğunuzu en az senede bir kere diş doktorunuza götürmeniz gerekmektedir.

 

Çocuğunuzun Erken Yaşta Ortodontik Tedaviye İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarım?

 

Çocuklarda enken yaşta ortodontik tedaviye ihtiyaç duymasının bazı nedenleri vardır. Aşağıdaki listeye bakarak eğer bu sorunlardan bazılar çocuğunuzda varsa ortodontist ile görüşmeniz çocuğunuz için daha sağlıklı olacaktır.

En yaygın olanları:

 • Çıkıntılı üst dişler

Bazen üst dişler alt dişlerden daha fazla uzayabilir. Bu durum kapanış bozukluğuna yol açabileceği gibi dişlerin daha çabuk kırılmasına neden olabilir. Ayrıca çocuğunuzda öz güven sorunu oluşabilir ve bu diğer psikolojik sorunları tetikler.

 • Çapraz kapanış

Çapraz kapanış oldukça önemlidir. Eğer erken tedaviye başlamazsanız ileride daha büyük sorunlara sebep olabilmektedir. İlerleyen zamanlarda ağrı, hassasiyet, çiğneme bozukluğu, yüzde ağrılara sebep olabilir.

Çapraz kapanış sonucunda dişler çapraşıklaşmaya başlar ve tedavi sonucunda çok daha sağlıklı dişler ortaya çıkar.

 • Gömülü Dişler

Gömülü dişler genellikle dışarıdan bakıldığı zaman görülmez veya ağrıya neden olmaz. Ancak gömülü dişler diğer dişlerin hizalanmasını bozabilir ve bu durum çapraşık dişlere neden olabilir. Ayrıca diş eti enfeksiyonu da görülebilir.

Bazı durumlarda gömülü dişler hiçbir şekilde belli olmaz ve röntgen çekilmesini gerektirebilir.  Bazı işlemlerden sonra gömülü dişin çıkması sağlanır.

 • Güzel olmayan dişler

Günümüzde dişlerimizin görünümü giderek önemli hale gelmektedir. Güzel olmayan dişler ise çocuklarda mutsuzluğa neden olabilir. Çocuk aynaya bakmaktan kaçınabilir. Bu nedenle ortodontist ziyareti oldukça önemlidir.

 • Psikolojik Sorunlar

Estetik kaygıların ön plana çıkması ile birlikte herkes güzel görünmenin derdinde. Maalesef çocuklar için de durum bu şekilde ve eğer çocuk kendini beğenmiyorsa mutsuz olabilir. Aynı durum dişleri için de geçerli dişlerini beğenmeyen bir çocuk bundan dolayı mutsuz olabilir. Arkadaşları tarafından dalga geçilebilir ve bu durum onun psikolojisini bozabilir. Bozulan psikoloji dişler düzelene kadar devam eder ve çocuk kendini hep arka planda tutmaya çalışır. Bu tarz çocukların daha dışa kapanık olması mümkündür.

Çocuğunuzu Kaç Yaşında Ortodontiste Götürmelisiniz                                                                                                                                                                                                                                                   Q?

Ortodontik bir tedavi için 10 ile 14 yaşları arasının uygun olduğunu söylemiştik. Yedi ile 9 yaşları arası da çocuğunuzdaki mevcut ve gelecekte olabilecek sorunları bilmek için çok önemlidir. Ortodontist çocuğunuzun dişlerini inceler ve var olan sorunları tespit eder. Ön kontroller gelecekte çıkabilecek sorunları anlamak için çok önemlidir. Bu sayede gelecekte çıkabilecek rahatsızlıklara dair önlemler alınabilir.

Eğer sizin çocuğunuzda yukarıda anlattığımız sorunlara benzer sorunlar var ise en kısa zamanda bir ortodontiste gitmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede önlem alabilir ve en kısa zaman içerisinde tedaviye başlayabilirsiniz.

Eğer sizin çocuğunuzun da ortodontik tedaviye, diş tedavisine ihtiyacınız var ise bizimle iletişime geçebilir ve ücretsiz randevu alabilirsiniz. Pendik’in en iyi diş teli fiyatları ve deneyimli ortodonti ortodonti doktorlarımızdan randevu almak için hemen bizi arayın. Çocuğunuzun ortodonti randevusunu en kısa zamanda oluşturalım.


Dis-Fiyati-Akva.jpg

Diş Telleriniz Çıkarıldıktan Sonra Ne Olur?

Diş Telleriniz Çıkarıldıktan Sonra Ne Olur?

Diş tellerini çıkarttıktan sonra ne olacağını merak ediyor olabilirsiniz. Ortodontik tedavi bittiğine göre bundan sonra dişlerinizi sağlıklı ve bakımlı tutmak kalıyor geriye.

Gelin Diş Telleri Çıkartıldıktan Sonra Neler Olacağını İnceleyelim.

 • Tutma – Son Aşama

Diş telleri çıkartıldıktan sonra dişlerin, kemiklerin, diş etlerinin yeni duruma alışmaları için tutucu kullanılması gerekmektedir. Birkaç ay boyunca dişlerin yeni durumuna alışması için tutucu kullanılır. Bunun sebebi dişlerin eski haline dönmek istemeleridir. Dişlerin sabitlenmesi sadece tutucu kullanılarak mümkün olabilir aksi halde dişlerde bozukluklar olabilir.

 • Diş Tellerinden Sonra Dişlerinizi Düz Tutmak

Diş telleriniz çıkartılmadan önce doktorunuz sizinle tutucular hakkında konuşacaktır. Ortodontistiniz ile birlikte hangi tip tutucuyu kullanacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bu tedavinin bitişinden sonra gülümsemenizi ve dişlerinizi korumanız için oldukça önemli bir adımdır.

Tutucu seçimi yapıldıktan sonra kullanım planlaması yapılır. Bu planlamada tutucuyu ne kadar veya hangi şekillerde kullanmanız gerektiğine karar verirsiniz.

 • Dişlerinizin Bakımı

Diş tellerini çıkarttıktan sonra ağız sağlığına ve temizliğine önem vermeniz gerekmektedir. Dişlerinizi sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kere fırçalayın ve diş ipi kullanın.

 • Diş Hekiminizi Ziyaret Edin

Her insanın yapması gerektiği gibi 6 ayda bir diş hekiminize gitmeniz gerekmektedir. Diş teli çıkarıldıktan sonra, tutucuları kullanırken kontrol altında olmanız oldukça önemlidir. Diş teli çıkarıldıktan sonra diş hekiminiz hem tutucunun durumunu hem de dişlerinizde çürük oluşumu olmadığını kontrol eder. Ayrıca diş hekiminiz dişlerinizin ne kadar temiz olduğunu da kontrol edecektir.

 • Ortodontistinize Ziyaretler

Diş telleriniz çıktıktan sonra diş hekimize yapacağınız ziyaretler hem tutucuların kullanımı hemde tedavinin nasıl gittiği konusunda size bilgi verecektir. Bu ziyaretlerde asıl amaç dişlerinizin yeni yerlerine oturmasıdır. Diş hekimizin tutucuları kullanma zamanları size belirtecektir. Tam gün veya sadece geceleri kullanabilirsiniz.

 • Yirmilik Dişler

20lik dişler eğer çekilmediyse diş telleri çıkarıldıktan sonra çekilmesi dişlerin yerine oturma sürecini etkileyebilir. Bu noktada diş hekiminizle konuşup ona göre karar vermeniz gerekmektedir. Dişleriniz için en iyi yöntemi diş hekiminizle beraber seçeceksiniz.

Eğer sizde diş teli kullanmayı planlıyorsunuz Pendik’te bulunan Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde Uzman ortodontistler tarafından sizin için en uygun diş teli tedavisi planlanır. Haftanın her günü açık olan kliniğimizde uygun fiyatlarımızdan, ücretsiz muayene imkanından ve deneyimli kadromuzdan faydalanabilmek için bizimle hemen iletişime geçin.

 


Gulumseme-tasarimi-1.jpg

Nasıl Daha Güzel bir Gülümsemeye Sahip Olabilirsiniz?

Eğer sizde ünlülerin, sanatçıların bembeyaz dişlere nasıl sahip olduğunu merak ediyorsanız bu yazımız sizin için. Lamine, Veneer dişler gülümsemenizi kusursuzlaştırmak için varlar. Eğer gülümsemenizi tekrardan tasarlamak, Hollywood ünlülerin sahip olduğu gülümsemelerden istiyorsanız eğer Lamine Veener kaplamalar sizi fazlasıyla mutlu edecektir. İsterseniz tek bir dişinizde renklenme isterseniz birçok dişinizde olsun uzun ömürlü bir gülümsemeye sahip olmak için lamine diş kullanabilirsiniz.

Güzel bir Gülümseme İçin Tedaviler

Diş sağlığı alanında gülümsemenizi daha güzel bir hale getirmek için birden fazla yöntem vardır. İsterseniz bu tedavi seçeneklerini inceleyelim.

Diş kaplamaları açısından en yaygın olarak kullanılan tedavilerden birisi porselen kaplamalardır. Oldukça yeni bir tedavi şekli olan lamine günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Yaprak şeklindeki lamine dişler kendi dişleriniz 0,1mm kadar inceltildikten sonra üstüne yapıştırılır. Şeffaf olmaları, dişlerinizdeki tüm kusurları görünmez kıldıkları için gülümsemenizi mükemmelleştirir.

 • Tam Ağız Restorasyonu

Ağzınızda birden fazla sorun var ise tam ağız restorasyonu sizin için doğru bir seçenek olacaktır. Ağzınızdaki, diş etlerinizdeki tüm sorunlar sırası ile tedavi edilir. Tedavi işlemleri bittikten sonra dişleriniz en güzel haline getirilir. Uzun sayılabilecek bir zaman alsa da bu işlemin sonucunda harika bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

 • Taç Uzatma

Eğer tam ağız restorasyonuna ihtiyacınız varsa ancak diş mineniz bunun için yeterli değilse diş eti ve diş kemiğinin arasındaki doku düzenlenerek ağız içinin yapılacak işlemlere hazır hale getirilir.

 • Diş Eti Şekillendirme

Diş etinde sorun olan hastalarda diş etlerinin şekillendirilmesi oldukça önemlidir. Diş etleri tekrardan ayarlanarak eşit bir oranda dağılması sağlanır. Diş minesi bu işlem sırasında ortaya çıkacağı için dişleriniz çok daha güzel görünecektir.

Periodonti hastalığınız var ise diş etlerinizin şekillendirilme işleminin yanında tedavi ekleneceği için biraz daha fazla zaman almaktadır.

 • Estetik Dolgu

Dişlerinizdeki çatlaklar veya kırıklar estetik dolgu işlemi ile tedavi edilebilmektedir. İşlemin sonucunda dişinizde çatlak yokmuş gibi görünecektir. Ayrıca diş arası boşluklarda estetik dolgu ile tedavi edilmektedir.

 • Diş beyazlatma

Eğer dişlerinizde kirlenmeler varsa ve bunlar gülümsemenize zarar veriyorsa diş beyazlatma yaptırmanızı öneririz. Diş beyazlatma tedavilerimiz için kliniğimizden bilgi alabilirsiniz.

Güzel bir gülümsemeye sahip olmak istiyorsanız eğer Pendik’te bulunan Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniğine gelebilir, ücretsiz muayene ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz. Kliniğimiz haftanın 7 günü açıktır.


Hollywood-gulumsemesi-gulus-tasarimi-1.jpeg

Gülüş Tasarımı ve Hollywood Gülümsemesi

Gülümseme Tasarımı ve Hollywood Gülümsemesi

Herkes dişlerinin güzel görünmesini ister ve gülümseme tasarımı sayesinde bu mümkün. İnsanların arasında özgürce gülümsemek ve güzel gülümsemesini herkese göstermek ister. Televizyon veya film izlerken gördüğünüz ünlülerin dişlerine sahip olabilirsiniz. Lamine Veneer diş kaplamaları ve gülümseme tasarımı sayesinde gülümsemenizi mükemmelleştirmek artık mümkün.

Mükemmel Gülümseme İçin Lamine Diş

0,2 ile 0,5 milimetre arasında değişen kalınlığa sahip ince kaplamalar olan lamine dişler dişlerin üstüne yapıştırılır. Yapı olarak ise kompozit, seramik veya zirkonyum oksit maddesi kullanılır. Işık geçirgenliği oldukça yüksektir bu durum ise dişlerin kendi dişiniz gibi durmasını sağlar. Lamine kaplamalar gülümsemenizi mükemmelleştirmeyi sağlar.

Estetik bir Görünüm Sağlar

Dişlerdeki tüm kusurlar; sararmış, renk değişimleri, şekil bozuklukları, dişteki çatlaklar lamine diş kullanarak ortadan kaldırılabilir. Lamine dişler ince bir kaplama olarak dişin ön yüzünü örttüğü için ortaya çok güzel bir görüntü çıkar. Ayrıca dişlerin arasındaki boşluklar lamine diş kullanılarak kapatılabilir.

Gülümseme tasarımı, Hollywood gülüşü

Halk arasında gülümseme tasarımı veya Hollywood gülüşü olarak da bilinen lamine diş birçok ünlü insanın tercih ettiği bir tedavi yöntemidir.

1940’lı yıllarda Amerikada ortaya çıkan gülüş güzelleştirme eski zamanlarda dişlere beyaz tabakalar yapıştırılarak kullanılıyordu. O zaman kullanılan bu yöntem sadece birkaç saat etkisini sürdüyordu. Ancak günümüzde gelişen teknoloji sayesinde diş güzelleştirme yıllar boyunca dayanabilmektedir.

Gülümseme Tasarımı, Lamine Diş Sağlıklı Dişlere Uygulanabilir

Lamine diş taktırmadan önce dişlerinizdeki mevcut sorunları çözmeniz gerekmektedir. Bu sayede ilerleyen zamanlarda lamine yapıştırılan dişlerde herhangi bir müdahaleye gerek kalmaz. Özellikle çürük dişler, diş et sorunları, kanal tedavisi gibi işlemlere ihtiyacınız varsa önce bu işlemleri yaptırmanız gerekmektedir.

Gülümseme Tasarımı, Lamine Yapıştırılmadan Önce Dişler Küçültülür

Yukarıda söylediğimiz gibi lamine dişler gerçek dişlerinizin üstüne yapıştırılır. Yapıştırma işlemi için mevcut dişlerinizin kazınması gerekmektedir. Ancak bu işlem için endişelenmenize gerek yoktur. 0,1 ile 0,3 milimetre arasında küçültülen dişler lamine diş için tutuculuk görevi görmektedir.

Gülümseme Tasarımı, Lamine Diş Uygulaması

Diş teknisyeni iki yöntem kullanarak lamine dişlerini yapar. Bu yöntemlerden ilki katlar halinde uygulama tekniğidir diğeri ise yüksek basınlç ve sıcaklık altında enjeksiyon yardımıyla yapılmasıdır. Bu iki yöntemde kullanılabilir ve diğerine bir üstünlüğü yoktur. Burada önemli olan teknisyenin dişleriniz için en doğru lamineleri hazırlamasıdır.

Zirkonyum kaplamalar yapılırken dişçinizin aldığı ölçülere göre yapılır. Bu noktada ölçünün doğru bir biçimde alınması önemlidir. Doğru bir biçimde alınan ölçüler dişleriniz ile kusursuz bir biçimde örtüşür.

Son aşamada ise lamine kaplamalar hastanın dişlerine yapıştırılır. Yapıştırma esnasında diş hekiminiz doğal dişlerinize en uygun rengi seçer. Birkaç seansın ardından yeni dişlerinize kavuşursunuz. Lamine dişler takıldıktan sonra artık mükemmel bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Eğer sizde gülümsemenizi güzelleştirmek, ünlü gülümsemesi veya Hollywood gülümsemesine sahip olmak istiyorsanız haftanın her günü Baydent Ağız ve Diş Sağlığı kliniği ile iletişime geçebilir ve ücretsiz muayene, haftanın 7 günü açık olma ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.Zirkonyum Dişlerle Gülümsemenizi Nasıl Mükemmel Hala Getirebilirsiniz?

Zirkonyum Dişlerle Gülümsemenizi Nasıl Mükemmel Hala Getirebilirsiniz?

Herkes güzel bir gülümsemeye sahip olmak ister bu yazımızda Zirkonyum diş ile gülüşünüzü nasıl mükemmel hale getirebileceğinizi anlatacağız.. Ancak çeşitli ağız içi hastalıkları, eksik dişler, diş taşları gibi durumların gülümseme üzerinde olumsuz etkileri vardır. Ancak günümüzde gelişen teknoloji sayesinde hastaların ağız ve diş sağlığına geri kavuşabilmesi mümkün. Gülümsemenizi mükemmel hale getiren tedavilerden bir tanesi ise Zirkonyum Dişlerdir. Zirkonyum diş kullanarak gülümsemenizi mükemmel hale getirebilirsiniz. Kendi dişleriniz ile mükemmel bir uyuma sahip olan Zirkonyum dişler vasıtası ile gülüşünüzü mükemmel hale getirebilirsiniz.

 

ZİRKONYUM DİŞLERİN FARKLARI NELERDİR?

Bilindiği üzere son yıllarda birçok yeni tedavi yöntemi ortaya çıkmıştır. Yeni ortaya çıkan tedavi yöntemleri hastaların ihtiyaçlarını karşılayabildikleri gibi Zirkonyum diş bunu biraz daha öteye taşımaktadır. Ağız ile uyumlu olan zirkonyum dişler ağızdaki dokular ile uyumludur. Doğal dişlerden ayırt edilmesi gerçekten sor olan zirkonyum dişler doğal dişleriniz gibi görünür. Zirkonyum diş ile gerçek dişlerinizi birbirinden ayırmak neredeyse mümkün değildir.

 

ZİRKONYUM DİŞLERİN  AVANTAJLARI

Zirkonyum Diş Dayanıklıdır: Zirkonyum doğal olarak toz halde bulunsa da, ondan yapılan kronlar büyük güç ve dayanıklılık gösterir. Aslında, dental sınıf seramikten yapılmış kronlardan daha dayanıklı oldukları bilinmektedir. Zirkonyum kuronlarınız, onlara uygun şekilde bakmanız koşuluyla, sorunsuz bir şekildeoldukça uzun bir süre boyunca dayanabilir.

 

Zirkonyum Diş Çarpıcı Görünüm Verir: Güldüğünü gören biri doğal diş ile zirkonyum kaplama arasındaki farkı asla ayırt edemez. Kronun dokusu, yarı saydamlığı ve rengi, kalan dişlerle mükemmel bir şekilde eşleşecek şekilde özelleştirilebilir ve size özgü bir gülümseme sağlar. Bu sayede gülüşünüzü kisişelleştirebilirsiniz.

 

Zirkonyum Diş İşlevseldir: Zirkonyum kronlar, dişlere zarar vermeden önce olduğu gibi ağzın işlevselliğini geri kazanmaya yardımcı olur. Dişin çatlaması veya kırılması durumunda, kuron onu sağlam tutmaya ve başarısızlığını önlemeye yardımcı olacaktır. Yiyecekleri herhangi bir güçlük çekmeden ısırabilir ve çiğneyebilirsiniz.

 

Zirkonyum Diş ile Mükemmel uyum: Zirkonyum kuronlar CAD/CAM teknolojisi kullanılarak üretildiğinden, dişlere yapıştırıldıktan sonra mükemmel uyum ve rahatlık sunar.

 

Eğer sizde Zirkonyum dişle ilgileniyorsanız Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak haftanın her günü hizmetinizdeyiz. Ücretsiz muayene ve uygun fiyatlarımızdan yararlanmak için lütfen bizimle iletişime geçebilirsiniz.


zirkonyum-dis.jpg

Zirkonyum Dişlerin Avantajları

Zirkonyum Dişlerin Avantajları

Zirkonyum diş

Zirkonyum diş kaplamalar sağlamlıkları ve doğal görünümleri ile ön plana çıkmakta ve günümüz diş tedavileri arasında önemli bir yer kazanmaktadır. Daha eski bir ürün olan metal destekli porselenlere ilgi ise günümüzde azalmıştır. Hastaların taleplerinde doğal görünüm ön plana çıktığı için ziykonyum kaplamalar günümüzde oldukça popülerdir.

Zirkonyum diş nedir?

Zirkonyum titanyum ailesinden olan bir metaldir ve zirkonyum metal oksit olarak tanınır. Günlük hayatımızda hemen her yerde karşımıza çıkan zirkonyumun kullanımı çok yaygındır. Etrafımızda hemen her yerde karşımıza çıkan zirkonyum dayanıklı olması sebebiyle dişler için çok uygundur.

Metal Destekli Porselen Nedir?

Metal destekli porselen ise porselen kronun metal desteğin üzerine oturtulması ile oluşur. Porselen gerçek dişe benzer bir görünüm sağlar iken metal destekli olası ise dişin dayanıklılığını arttırır. Metal bölüm porselenin altında kalacağı için dışarıdan görülmez. Daha dayanıklı olması ve doğal görünümü sayesinde metal destekli porselen kronlar tercih edilmektedir.

Zirkonyum Dişin Tercih Edilme Sebepleri?

 • Olağanüstü Güçlüdür

Zirkonyum dişler metal destekli porselen veya porselen dişlere göre çok daha fazla dayanıklıdır. Yapılan araştırmalar zirkonyum dişin diğer alternatiflere göre 3 kat daha dayanıklı olduğunu göstermektedir. Diğer alternatiflerinde görülebilen aşınma, çatlama, kırılma gibi durumlar zirkonyum dişlerde çok nadir görülür. Zirkonyum dişin kırılması oldukça güçtür.

 • Güzel ve Doğal Bir Gülümseme

Doğal dişlerinize en yakın olan diş zirkonyum diştir. Işık geçirgenliğinin olması onun kendi dişlerinizle aynı görünmesini sağlar. Diş eti çekilmesine bağlı olarak metal destekli porselen dişlerde görülebilen metalin alt kısmının dışarıdan görülmesi gibi bir sorun ortaya çıkmaz. Zirkonyum dişler gülümsemenizi kusursuzlaştırır.

 • Güvenilirlik ve Dayanıklılık

Zirkonyum dişler aynı zamanda tüm alternatiflerine göre daha dayanıklıdır. Çiğneme veya ısırma sonucu dişlerden herhangi bir aşınma görülmez. Eğer dişlerinizin bakımını düzgün bir şekilde yapar ve belirli aralıklarla kontrole giderseniz zirkonyum dişleri ömrünüz boyunca kullanabilirsiniz.

 • Size özel üretilebilir

Zirkonyum diş üretilirken birçok farklı işleme tabi tutulur ve bu işlemlerde hastanın ihtiyaçları dikkate alınır. Bu durumda zirkonyum dişlerinizin size özel olmasını sağlar.

 • Hastalar için Daha Güvenli

İnsan vücuduna uyumlu olan zirkonyum kaplamalar metal destekli porselenlerde olduğu gibi her hangi bir alerjik reaksiyona sebep olmaz. Oldukça nadir görünen bu durum zirkonyum dişlerde kesinlikle görülmez. Hastada olabilecek alerjik reaksiyonlar dikkatlice takip edilmelidir. Zirkonyum dişlerde ise herhangi bir alerjik reaksiyona sebebiyet vermediği için güvenle kullanılabilmektedir.

Eğer sizde zirkonyum diş ile ilgileniyorsanız Pendik’te bulunan ve haftanın 7 günü açık olan Baydent Ağız Sağlığı ve Diş Polikliniğimize gelebilirsiniz. Ücretsiz muayene ve en uygun zirkonyum fiyatlarımızdan faydalanabilmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.


implant-dis-bakimi.jpg

İmplant Bakımı Nasıl Yapılır?

İmplant Temizliği Nasıl Yapılır?

İmplant tedaviniz bittikten sonra artık bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Nasıl kendi doğal dişlerinize dikkat etmeniz gerekiyorsa implant dişlerinize de dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer sizin için hazırladığımız önerilere uyarsanız yeni implantlarınızı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

İmplantlar hem hissiyat olarak hemde çiğneme katkısı ve görünüm olarak doğal dişlerinize en yakın tedavi yöntemidir. Onları uzun yıllar boyunca kullanmak sizin en doğal hakkınızdır.

İlk olarak dişlerinizi fırçalarken orta veya yumuşak kıllı fırçalar kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca diş etlerinizin kenarlarını mutlaka fırçalamalısınız.

İmplant dişlerinizin arasında boşluk var ise o bölgeleri bakteri birikmemesi için mutlaka fırçalamanız gerekmektedir. Bakteri oluşumunu engellemek implantın sağlığını önemli ölçüde arttıracaktır.

Oluşabilecek diş eti hastalıklarının önüne geçilebilmesi için diş hekimizi 3 veya 6 aylık aralıklarla ziyaret etmeniz gerekmektedir. Muayene sonucuna bağlı olarak gerekebilecek tedavilere hızlı bir biçimde başlamalısınız.

 • Proteziniz çıkıyorsa İmplantı Temizleyin

Protez dişinizi çıkartıp onun altını da güzelce temizlemeniz gerekmektedir. Diş fırçası ile o bölgeleri fırçalamak temizlik için önemli bir adımda. Bu sayede ağız kokusunun ve protezin altında bakteri birikimini önlemiş olursunuz. Protezini çıkarttıktan sonra onu da fırçalamanız ve temizlenmeniz gerekmektedir.

 

 • Diş Doktorunuzu Düzenli Ziyaret Edin

İmplant yaptırdıktan sonra dişlerinizi diş hekiminize göstermeniz gerekmektedir. Bu ziyaretler sayesinde dişlerin durumu kontrol edilebilir ve dişlerde hasar var ise tedavi edilebilir. Erken teşhis birçok noktada olduğu gibi bu konuda da oldukça önemlidir. Geç kontrolün oluşturabileceği sorunları engeller.

 

 • Daha Sağlıklı Bir Yaşam

İmplant yaptırdıktan sonra onun daha uzun süreli sizinle birlikte olmasını istiyorsanız eğer sağlığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikli olarak sigara içmek birçok sağlık sorununu tetiklediği gibi implantlarınızın ömrünü de kısaltabilir. Bu nedenle sigara içmeyi bırakmanız gerekmektedir. Ayrıca sağlıklı beslenmek ve bolca vitamin almak ağız sağlığınızı korumak için oldukça önemlidir.

 

 • Diş Taşı Temizliği veya Diş Temizliği Yaptırın

Eğer ağız sağlığından bahsediyorsak diş taşları bunun önünde büyük bir engeldir. Diş taşlarının temizlenmesi diş çürüklerini önleyebileceği gibi çene kemiğinizin küçülmesini de engeller.

Yukarıdaki bilgilere dikkat etmeniz, uzun yıllar boyunca implant dişlerinizin faydalarından yararlanmanızı sağlamaya yardımcı olacaktır. Herhangi bir aşamada endişeleriniz varsa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

İmplant dişlerinde normal dişler gibi temiz tutulmaya ihtiyacı vardır. Eğer dişlerinizde enfeksiyona sebep olabilecek bir sorun varsa o sorunun en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda implantınızın ömrü önemli ölçüde azalacaktır.

 • Arayüz Fırçası ve Diş İpi Kullanın

Normal diş fırçaları dişlerinizin arasındaki boşlukları temizlemede çok iyi değildir. Bu nedenle arayüz fırçası ve diş ipi kullanarak diş temizliğini tamamlayabilirsiniz.

Son söz olarak implant dişlerinizi temiz tutmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Eğer dişlerinize gereken önemi verirseniz çok sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak deneyimli doktorlarımız ve dünyanın en iyi markaları ile hizmetinizdeyiz. Eğer sizde implant yaptırmayı düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve ücretsiz muayene ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.


implant-ustu-kopru.jpg

İmplant üstü protezler neden normal protez dişlerden daha iyidir?

Diş İmplantları Neden Protez Dişlerden Daha İyidir?

Dişlerinizi kaybetmenizin birden fazla nedeni vardır. Ancak bir dişlerinizi kaybetmeniz bu şekilde yaşayacağınız anlamına gelmez. Sizler için implant üstü köprülerin neden protezlerden daha iyi bir seçenek olduğunu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi dişlerinizi kaybetmeniz bazı sorunları doğurur. Öncelikli olarak çiğneme fonksiyonunuzda bir kayıp oluşur. Ardından ise eksik dişler psikolojinizi olumsuz bir biçimde etkiler. Ağız sağlığınıza da olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Diş implantı köprüleri

Eksik dişleriniz olduğu zaman o dişleri geri kazanmanın birden fazla yolu vardır. Bunlardan birisi protez diğeri ise implant üstü köprülerdir.

Gelin implant seçeneğinin neden daha iyi olduğunu öğrenelim.

 

 • Doğal hissettiriyorlar

Dişlerinizi kaybettiğiniz zaman ve onun kaybını telefi etmek istiyorsanız doğal olan bir çözüme yöneilirsiniz. İmplant üstü köprü ise size doğal hissettirir ve rahatsızlık vermez.

Protez diş kullananlar kalıcı veya geçici protez kullanırlar ve protezler hastalarda rahatsızlık oluşturabilir. Diş implantları rahatlık konusunda çok avantajlı bir tedavi yöntemidir. Alışmanız çok kısa sürer.

 

 • Bakımı kolay

İmplant üstü köprülerin bakımı çok daha kolaydır. Diş fırçası ve diş ipi ile kolaylıkla bakımı yapılan implant üstü köprülerin bakımı normal dişleriniz gibidir.

Protez dişlerin bakımı ise dişlerin kullanım amaçlarına göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak 5 ile 7 yıl arasında dayanan protez dişlere göre implant çok daha uzun ömürlü bir seçenektir. Eğer bakımı düzenli bir şekilde yapılırsa implant köprüler ömür boyu dayanabilir.

 

 • Daha koruyuculardır

İmplant üstü köprü yaptırdığınız zaman çene kemiğindeki çekilmenin önüne geçebilirsiniz. Titanyumdan yapılan implant çene kemiğiniz ile bütünleşeceği için çene kemiğinde dezenformasyona sebep olmaz.

Protezlerde ise durum tam tersidir. Protez diş kullanmak implantın sahip olduğu koruyuculuk özelliğine sahip değildir.

Bir diş implantı köprüsü, hem güçlü hem de dayanıklı olan titanyumdan yapıldığı için çene kemiğinin daha fazla bozulmasını önleyebilir.

 

 • Daha uygun fiyatlıdır

İmplant maliyeti daha fazladır evet ancak implant yaptırmayıp ömrünüzün sonuna kadar geçen zamanda birçok kez protez yaptıracağınızı hesaba katarsak implant üstü köprüler daha az maliyetlidir.

Size implant üstü köprülerin neden protezlerden daha iyi bir seçenek olduğunu anlatmak istedik. Eğer sizde implant tedavisi yatırmayı düşünüyorsanız eğer ücretsiz muayene imkanımızdan faydalanarak kendiniz için en doğru kararı vermenize yardımcı olmak isteriz. Sizde bizimle iletişime geçin ve haftanın 7 günü kendiniz için ücretsiz muayene randevusunu alın.


Implant-vidali-dis.jpg

İmplant, Vidalı Dişler Hakkında Sıkça Merak Edilenler

İmplant, Vidalı Dişler Hakkında Sıkça Merak Edilenler

Günümüzde diş implantları veya vidalı dişler eksik dişlerin yerine yerleştirmede en iyi seçeneklerden birisidir. Ancak hastalar kendilerinin implant yaptırmak için uygun olup olmadığı konusunda soru işaretleri taşımaktadır. Bu yazımızda bu soru işaretlerinin bir kısmını cevaplayacağız.

 

İmplant kimler yaptırabilir?

Sağlık durumu iyi olan, diş etlerinde periodonti gibi bir hastalık bulunmayan hemen her birey implant yaptırabilir. İmplant yapılmadan önce röntgeniniz çekilir ve çene kemiklerinizin implant, vidalı diş için yeterli olup olmadığına bakılır. Eğer çene kemiği kütlesinde azalma var ise bu bölgeye kemik greftleri eklenerek kemik dokusunun tekrar oluşması sağlanabilir. Ayrıca implant yaptırmak için hastanın 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Bunun sebebi ise hastanın kemik gelişiminin tamamlanmış olması gerekliliğidir.

Şeker hastalığı gibi çeşitli hastalıklar implant yaptırmanız için önünüze engel çıkartabilir. Diş hekiminize varsa mevcut sağlık sorunlarınızı söylemeniz ve tedavinizi ona göre planlamanız gerekmektedir.

Ayrıca implant yaptıracağınız doktor seçimi de olukça önemlidir. Doktorunuzu seçmeden önce onun deneyimli olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

 

İmplant İçin Doğru diş hekimini seçmek

Doğru diş hekimini seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır.

 • İlk olarak diş hekiminin deneyimini dikkate almalısınız.

 • Diş hekiminizin implant eğitimi alıp almadığından emin olun.

 • Diş doktorunuz eski hastalarını inceleyin.

 • İlk konsültasyonda merak ettiğiniz tüm soruları sorun.

 • Sorularınız cevaplandıkça süreç hakkında kendinizi daha rahat hissedeceksinizdir.

Sizin için doğru diş hekimini ve implant markasını seçmek oldukça önemlidir. Diş doktorunuz her aşamada sizi bilgilendirmesi gerekir. Ayrıca süreç ile ilgili bilgiler vermeli ve süreci doğru bir biçimde yönetmelidir. Amaç sadece gülümsemenizi güzelleştirmek değil aynı zamanda hayat kalitenizi uzun süreli olarak arttırmaktır.

İmplant Bakımı Nasıl Yapılır?

İmplant bakımının en önemli noktası diğer dişlerde olduğu gibi ağız içi hijyeninizi üst seviyede tutmaktan geçer. Bunun için günde en az iki kere dişlerinizi fırçalamanız ve diş ipi kullanmanız gerekmektedir. İmplant yapılan dişlerinizi güzelce fırçalayın ve dişlerin arasında kaçmış olabilecek yemek artıklarını diş ipi vasıtasıyla çıkartın. Bunun yanında sigara içmenin implant ömrünü kısalttığı düşülmektedir. Sağlığınız için sigarayı bırakın. İmplantlarınızın hijyeni konusunda diş doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Diş doktorunuz size diş ipi ve diş fırçası seçiminde yardımcı olacaktır. Ayrıca diş hekiminiz size dikkat etmeniz gereken noktaları söyleyerek diş sağlığınız için önemli bilgilendirmeler yapacaktır.

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı olarak dünyanın en kaliteli implant markalarını en uygun fiyattan hastalarımıza sunmaktayız. Deneyimli doktorlarımız ise implant operasyonu sürecini sorunsuz bir şekilde atlamanız için yardımcı olmaktadır. Daha fazla bilgi almak için sizi ücretsiz muayenemize bekleriz. Kliniğimiz haftanın 7 günü açıktır.

 


Dis-tellerinin-sagladigi-faydalar-1.jpg

Diş Tellerinin Faydaları Nelerdir?

Diş Tellerinin Faydaları Nelerdir?

Çapraşık dişlerin tedavi edilmesi ve dişlerin düzeltilmesinde kullanılan diş telleri veya ortodontik tedavi aslında bundan çok daha fazlasıdır. Sizler için diş teli kullanımının sağladığı yan faydaları bir araya getirdik.

Çapraşık, yamuk dişler düzeltilmezse ilerleyen zamanlarda başka sorunların ortaya çıkmasına sebep olabildikleri için erken dönemde tedavi edilmeleri gerekmektedir. Ağızdaki düzgün bir biçimde hizalanmış dişler gelecekte ortaya çıkacak diş sorunları önemli oranda ortadan kaldıracaktır. Eğer diş teli kullanıyorsanız dişlerinizi fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam etmenizi tavsiye ederiz. Diş teli kullandığınız süre boyu diş temizliğini yapmanız sizin için daha kolay olacaktır.

Gelin diş telinin diğer faydalarını inceleyelim.

Diş tellerinin sağladığı faydalardan birkaçı:

1) Diş temizliği

Öncelikli olarak düz dişleri temizlemek çapraşık dişleri temizlemekten her zaman daha kolaydır. Çapraşık, üst üste binmiş dişlerin aralarına yemek kalıntıları girebileceği için bu kalıntılar temizlenemezse eğer başka sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Diş teli ise günlük hijyen aktivitelerini önemli ölçüde kolaylaştırır.

2) Ağız Sağlığını İyileştirir

Dişlerin arasına sıkışan bakteri sayısı azalacağı için ağız sağlığına önemli bir katkı sağlar. Ayrıca diş temizliğinin kolaylaşması ağzın daha temiz olmasını sağlar.

Eğer çapraşık dişleri olan bir hastada diş teli kullanılmazsa oluşabilecek sorunlardan birkaç örnek;

* Diş taşı oluşumu,

* Ağızda bakteri birikmesi

* Periodontitis veya diş eti hastalıkları

* Kemik kaybı

* Diş kaybı

3) Daha güzel bir ısırma deneyimi

Çapraşık dişler sadece görsel anlamda bir sorun değildir. Aksine ısırığında yanlış bir şekilde dengelenmesini sağlar. Çeşitli Kapanış bozuklukları görülebilir. Aynı zamanda diş teli diş dizilimini düzelterek gelecekte yapılabilecek, kron kaplama, protez, implant, ve köprü gibi diğer tedavi yöntemleri için zemin hazırlar.

Ortodontik tedavi hakkında daha fazla bilgi için diş doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

4) Özgüveni arttırır

Diş teli kullanmak hastanın ağır sağlığını arttırabileceği gibi onun özgüveni içinde oldukça önemlidir. Dişlerinde sorun olan hastalar dişlerini göstermekten kaçınırlar ve bu hastaların gülümsemekten kaçınmasını doğurur. Diş teli kullanıldığı taktirde hastalar daha düzgün dişlere sahip oldukları için onları göstermekten çekinmezler ve bu durum hastaların psikolojik durumunun iyileşmesine yardımcı olur.

 

Eğer sizde çapraşık veya yamuk diş soruna sahipseniz sizi ücretsiz muayene için Pendik’te bulunan Baydent polikliniğine bekliyoruz. Deneyimli ortodonti doktorlarımız ve uygun diş teli fiyatlarımız ile sizde korkmadan gülümseyebileceksiniz. Ücretsiz muayene olmak için bizimle iletişime geçiniz.

 


ThinkstockPhotos-486766305.jpg

 

 

En Çok Sorulan 5 Ağız İçi Hijyen Sorusu ve Cevapları

 

En Çok Sorulan 5 Ağız İçi Hijyen Sorusu ve Cevapları

Sağlıklı dişlere sahip olmak günümüzde daha fazla önem kazanırken merak edilen birçok konu bulunmaktadır. Hangi diş macunu? Hangi diş fırçası? Dişlerimi nasıl fırçalamalıyım? Diş etlerim neden kanıyor? Gibi sorular birçok insanın zihnini meşgul etmektedir. Sizler için en çok sorulan soruların cevaplarını bir araya getirdik.

 

Diş Etlerim Kanıyor, Kaşınıyor Neden Olabilir?

Diş etlerindeki kanama veya kaşıntı yetersiz fırçalama veya diş ipi kullanımından kaynaklanıyor olabilir. Ağızda biriken ve yeteri kadar temizlenmeyen bakteriler kanamaya neden olabilmektedir. Ayrıca yetersiz diş temizliği iltihaplanmaya sebep olabilir ve başka sorunların sebebi olabilir.

Dişlerinde sorun olan hastalar bu sorunları çeşitli tedavi yöntemleri ile gidermek istemektedir. Diş dolguları, diş implantları, çeşitli restoratif işlermler, protez dişler gibi tedaviler sonucunda aynı zamanda kronların altında bakteri birikmesi görülebilmektedir. Diş düzenindeki bozukluklar, dişlerin çapraşık olması gibi durumlarda dişlerin aralarında bakteriler oluşabilmektedir. İltihaplı dişlerde bakterilerin çoğalması için uygun bir zemin hazırlar. Dişlerinizi senede en az iki defa temizletmeniz gerekmektedir. Diş hekimizin oluşan bakterileri ortadan kaldırarak ağız sağlığınızı geri kazanabilirsiniz.

İnsan vücudunda görülebilen hormonal değişikliklerde diş etlerinde kanamaya sebep olabilmektedir. Hamilelik bu hormonal değişimlerin başında gelmektedir. Hamileliğiniz süresi boyunca diş hekimizi ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Sağlıklı bir ağız sağlıklı bir bebek olduğu için bu dönemde ağız ve diş sağlığınıza fazladan önem göstermeniz gerekmektedir.

 

Diş Temizliğini Yapsam da Neden Dişlerimde Tartar veya Diş Taşı Oluşuyor?

Bu sorunun cevabını verebilmemiz için önce tartar oluşumunu incelememiz gerekir. Tükürüğünüzde bulunan protein çeşitleri bir araya gelerek tartar oluşturur. Tartar oluşmasının bir diğer sebebi ise tükürüğünüzün içinde bulunan mineral fazlalığıdır. Mineraller daha fazla ise tartar oluşumu daha kolay olacaktır. Dilin altında bulunan tükürük bezlerinin yoğun olarak salgıladığı tükürük özellikle ön dişlerinizin arka tarafında diş taşı veya tartar oluşumuna sebep olabilmektedir.

Diş Taşı oluşumunun bir diğer nedeni ise ağız içi hijyene yeteri kadar dikkat etmemeniz gösterilebilir. Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız ve diş ipi kullanmanız diş taşı veya tartar oluşumunu önemli ölçüde azaltacaktır. Diş taşı veya tartar oluşumu durumda diş hekiminiz ile görüşüp diş taşı temizliği yaptırmanız gerekmektedir.

 

Estetik Diş Hekimliği Nedir ve Tedavi Seçenekleri Nedir?

Birçok tedavi seçeneği bulunan estetik diş hekimliğinde en çok bilinen tedavi yöntemi Diş Taşı Temizleme ve Diş Beyazlatmadır. Herkesin bildiği gibi diş taşı temizliği diş taşlarından kurtulmanızı sağlamaktadır. Diş Beyazlatmada ise en çok tercih edilen ve en çok etki gösteren beyazlatma yöntemi klinik içi beyazlatmadır.  Evde diş beyazlatma ise daha zor olacağı için daha az tercih edilmektedir.

Unutulmaması gereken noktalardan bir tanesi ise diş temizliği yapılmadan önce dişteki mevcut diğer sorunların çözülmesi gerektiğidir.

Eğer dişleriniz arasında küçük boşluklar var ise estetik dolgu oldukça güzel bir seçenektir. Yapılan Estetik dolu vasıtasıyla yerleştirilen dolgu oldukça doğal bir görünüme sahiptir.

Eğer dişlerinizde şekilsel sorunlar varsa veya dişlerinizde lekelenmeler bulunuyorsa diş kaplamalarını düşünebilirsiniz. Lamine Veneer diş kaplamaları olarak adlandırılan bu işlem yaprak şeklindeki porselenlerin dişlerin ön yüzeyine yapıştırılması işlemidir. İşlem sonucunda daha güzel ve daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Zirkonyum diş kaplaması ise zirkonyum metali kullanılarak yapılan protezlerdir. Zirkonyumun ışık geçirgenliği yüksek olduğu için zirkonyum dişler doğal dişlerinize en çok benzeyen dişlerdir.

 

Hangi Tür Diş Macunu Benim İçin Daha Uygun?

Diş macunu seçimi yaparken kendi kişisel durumunuza uygun seçimler yapmanız daha doğru olacaktır. Eğer dişleriniz çok çabuk çürüyorsa flörür içeren diş macunları kullanmalısınız. Eğer dişlerinizde diş taşı oluşumu veya tartar oluşumu fazla ise bu konuda uygun olan bir diş macunu seçmelisiniz. Diş macunu seçimini tamamen sizin kişisel sağlık durumuna göre yapmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Diş eti kanamasını önleyen diş macunlarının olduğunu da hatırlatmak isteriz.

 

Beyazlatıcı Diş Macunları İşe Yarar mı?

Beyazlatıcı diş macunlarının etkileri olduğu doğrudur. Ancak etkileri diş temizliğine göre oldukça sınırlıdır. Sorunuza cevap olarak beyazlatıcı diş macunları işe yaramaktadır ama ondan dişlerinizi bembeyaz yapmasını beklememelisiniz. Beyaz dişlere sahip olmak için diş hekiminiz ile görüşmeli ve onun önereceği beyazlatma tedavisini tercih etmelisiniz.

Eğer sizde bu ve benzeri sorulara sahipseniz bizimle iletişime geçebilir ve ücretsiz muayene imkanımızdan faydalanabilirsiniz. Haftanın 7 günü açık olan Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz 14 diş doktoru ve 7 operasyon odasıyla her zaman hizmetinizdedir. Bizden fiyat almadan dişlerinize operasyon yaptırmayın.

 


Agiz-sagligi-ve-Kalp-sagligi-Arasindaki-iliski.jpg

Ağız Sağlığı ve Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

Ağız Sağlığı ve Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

Ağız vücuda açılan kapı konumundadır. İnsanlar size baktıkları zaman diş güzelliğinize dikkat ediyor olabilir ancak bundan çok daha fazlası vardır. Aslında Ağız sağlığınız bütün vücut sağlığınızı etkilemektedir. Bu nedenle diş hekimini ziyaret ettiğiniz zaman sizden sağlık geçmişiniz hakkında bilgi alır. Ağız sağlığınız ile genel sağlığınız arasında güçlü bir bağ vardır.

Kalp Sağlığının Önemi

Kalp hastalıkları insanların yaşam süreleri ile doğrudan ilgilidir. Kalp hastalıkları her yıl 610.000 kişinin ölüm sebebi olarak kayıtlara geçiyor. Bu istatistiklere göre günde ortalama 1.670 kişi kalp rahatsızlığından dolayı can vermektedir.

Ağız sağlığı ise kalp sağlığını doğrudan etkilemektedir. Araştırmalara göre diş eti hastalığına sahip olanların kalp krizi riskini %28 oranında arttırmaktadır. Bu veriler ağız sağlığınıza dikkat etmenizin %28 oranında kalp krizi riskinden uzak durmanızı sağladığını göstermektedir.

Araştırmalar ağız sağlığının iyi durumda olmasının kalp krizi riskini azaltabileceğini göstermektedir. Bu nedenle ağız sağlığınızı önemsemeniz gerekmektedir.

 

Ağız İltihabı ve Kalp Sağlığı

Ağız ve Kalp Sağlığı Arasındaki Sorunlar

Araştırmalar gösteriyor ki ağızdaki iltihaplanma kardiyovasküler sistemde sorunlara sebep olmaktadır. Ağızdaki bakteriler kana karışarak kalpteki kan damarlarına ulaşır ve oradaki yağ plaklarına bağlanır. Bunun sonucunda damarlarda pıhtı oluşma riski artar ve kalp etkilenir. Damarlarda oluşan pıhtılar kalbin çalışması için gereken oksijen, besin miktarını azaltacağından kalp krizine sebep olabilmektedir. Bu durumda kalp krizinin önemli nedenleri arasındadır.

Ayrıca ağız iltihabı periodontal hastalıklara sebep olabilmektedir. Diş eti çizgisi boyunca arterlerin şişmesi ve dolayısıyla pıhtılaşmasına sebep olan periodontal hastalıklar kalp hastalıklarına kapı açmaktadır.

 

Periodontal Hastalığın Tedavisi ve Kalp Sorunlarının Önlenmesi

Bir diğer ilginç bulgu ise hem periodontal hastalarda hemde kardiyovasküler hastalığa sahip olanlarda yüksek olan bazı proteinlerle alakalıdır. C-reaktif proteini olarak adlandırılan bu proteinin seviyesinin düşürülmesi kalp krizi riskini azalttığını göstermektedir. Kalp sağlığı açısından oldukça önemli olan bu risk periodontal hastalıklar tedavi edilmesiyle azaltılabilir.

Ayrıca Periodontal hastalıklardaki bazı bakteriler ağızdaki bağ dokusuna zarar verebilmektedir. Bu bakteriler kana karışıp kalbe ulaşırsa eğer kalp duvarına zarar vererek kalp krizine yol açabilir veya felç gibi hastalıkları sebep olabilir.

Bu noktada önemli olan ağız sağlığınızı ihmal etmeyerek kalp sağlığını korumaktır.  Yapılan araştırmalar ikisi arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Eğer kalp sağlığınız ile ilgili bir hastalığınız var ise hekiminize bu rahatsızlığı söyleyerek ona tedavi planlama aşamasında yardımcı olmanız gerekmektedir. Gelecekteki sağlığınız açısından oldukça önemli olan bu durum doğru tedavi uygulanırsa ortadan kaybolabilmektedir.

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak hastalarımızın Ağız ve Diş Sağlığını geri kazanmaları için haftanın 7 günü çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ağızda oluşabilecek hastalıkların hangi hastalıklara sebep olabileceğini bildiğimiz için amacımız ağız sağlığını en üst noktada tutmaktır. Eğer sizde periodontal bir rahatsızlık var ise bizimle iletişime geçebilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.


Dis-Sagligi-ile-Ilgili-Bilinen-7-Yanlis.jpg

Diş Sağlığı ile İlgili 7 Yanlış İnanış

Diş Sağlığı ile İlgili Bilinen 7 Yanlış

Ağız ve Diş Sağlığı ile alakalı halk arasında yaygınlaşmış birçok yanlış inanış bulunmaktadır. Hemen hemen hepimizin her gün karşılaştığı bu yanlış inanışlardan birkaç örneği paylaşmak istedik. Bu sayede yanlış bilgilerden arınabilir ve sağlığınıza dikkat edebilirsiniz.

 

Diş Sağlığı ile ilgili Yanlış İnanışlar

 1. Sadece Dişiniz Ağrıyorsa Diş Hekimine Gitmeniz Gerekir

Eğer dişlerinizde bir sorun varsa ve siz tedaviyi geciktiriyorsanız doğru bir hareket yapmıyorsanız demektir. Gecikmiş tedavi ileride size daha fazla maliyetli olacaktır. Bu yüzden erken tedavi her zaman önemlidir. Örnek vermek gerekirse zamanında tedavi edilmeyen bir diş çürüğü geç kalınırsa dişin çekilmesini gerektirebilir.

Dişte oluşan sorunların bazıları asemptomatiktir ve hemen ortaya çıkmaz. Bu nedenle senede iki kere diş hekimine muayene olmanız sizin için oldukça faydalıdır.

Unutulmamalıdır ki erken tedavi sayesinde hem daha düşük bir ücret ödersiniz hemde tedaviniz daha hızlı ilerler ve sağlığınızı kaybetmezsiniz.

 

 1. Diş İpi Kullanmak Dişlerinizin Arasında Boşluklar Oluşturur

Diş ipi kullanırsanız dişlerinizin arasında boşluk oluşur düşüncesi tamamıyla yanlıştır. Dişlerinizin arasında biriken yemek kırıntılarını temizlemenize yardımcı olduğu için çürük oluşmasını önler. Ayrıca dişlerinizin arasında giren zararlı bakterilerden sizi korur. Size tavsiyemiz bu yalana kesinlikle inanmamanız ve diş ipi kullanmanız olacaktır.

Diş ipi kullanmaya başlamadan önce diş hekiminiz ile konuşmanızı ve onun yönergeleri doğrultusunda diş ipi kullanmanızı öneririz.

 

 1. Bebek Dişleri Önemli Değildir

İnanışın aksine bebek dişleri çok önemlidir. Gerçek dişler çıkmadan önce bebek dişlerinin büyüyebilmesi için alan oluştururlar. Süt dişlerinde oluşacak çürükler gelecekte çıkacak dişleri de etkileyeceği için acilen tedavi edilmesi gerekir.

Dişlerine özen gösterilmeyen çocuklarda ilerleyen zamanlarda daha fazla diş hastalığı oluşabilmektedir. Bu nedenle çocuğunuzun dişlerine önem göstermeli ona diş fırçası ve diş ipi kullanmasını öğretmeniz gerekmektedir.

 

 1. Diş Fırçalamanın Zamanı Olmaz

Aslında diş fırçalamanın bir zamanı vardır. Günde en az iki kere diş fırçalamak önerilir. Sabah uyandığınızda ve gece yatmadan önce fırçalamak önerilen diş fırçalama zamanlarıdır. Gece boyunca tükürük bezleri daha yavaş çalıştığı için ağızda bakteri birikimi olmaktadır. Bu nedenle yatmadan önce dişleri fırçalamak çok önemlidir. Sabah fırçalandığı zaman ise gece boyunca oluşan bakterilerden kurtulursunuz ve diş çürümesinin, ağız kokusunun önüne geçmiş olursunuz.

 

 1. İçinde Şeker Olmayan Diyet İçecekler Zararsızdır

Diyet gazlı içecekler normal içeceklere daha göre daha az olsa da sağlığa zararlıdır. Bu zararın temel sebebi diyet içeceklerin asidik yapıda olması ve asidin ağız için ph dengesini bozmasıdır. Bu bozulmada dişlere zarar verebilmektedir.

 

 1. Ağız Sağlığı ile Vücudun Geri Kalanı Arasında Bağlantı Yoktur

Bir başka yanlış inanış daha ağız ve vücudun birbiriyle bağlantısı olmadığı ile alakalıdır. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir ağız sağlıklı bir vücut anlamına gelmektedir. Ağız sağlığınız ne kadar iyiyse genel sağlığınız o kadar iyidir.

 

 1. Yaşlandıkça Dişler Sağlıksızlaşır

Yaşlılık ile diş sağlığı ne kadar birbiri ile bağlantılı gibi görünse de aslında durum böyle değildir. Diş sağlığı tamamen dişlerinize ne kadar iyi baktığınız ile alakalıdır. Eğer dişlerinizi her gün fırçalar, düzenli diş ipi kullanırsanız ve beslenmenize dikkat ederseniz dişleriniz daha sağlıklı olacaktır.

 

Diş hekiminizi senede en az iki kere ziyaret edin.

Diş hekiminizin kontrolü altında olmak sizi gelecekte ortaya çıkabilecek daha büyük sorunlardan kurtaracaktır. Düzenli diş doktoruna gittiğiniz zaman dişleriniz ile ilgili önemler alma ve erken tedaviye başlama imkanınız olmaktadır. Unutmayın ki geç kalınmış bir tedavi hem sağlığınıza hem paranıza hemde zamanınıza yazık etmeniz anlamına gelmektedir.

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak haftanın 7 günü hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Uygun fiyatlarımızdan ve ücretsiz muayene imkanından faydalanmak için Pendik’te bulunan polikliniğimizle iletişime geçebilir Ağız ve Diş Sağlığınızı koruyabilirsiniz.


protez-dis-cesitleri.jpg

Protez Diş Çeşitleri Nelerdir?

 

Eksik Dişler Nasıl Tedavi Edilir?

Protez Diş Çeşitleri

Diş hekimliğinin amaçlarından birisi hastanın mevcut dişlerinden uzun süre faydalanmasıdır. Eğer bir diş çekilmek zorundaysa onun yerine en uygun alternatif tedavi yöntemiyle yeni bir diş yerleştirilmelidir. Eksik dişler başka ağız ve diş sağlığı sorunlarını doğurabileceği gibi aynı zamanda hastanın çiğneme fonksiyonunu da olumsuz bir şekilde etkiler.

Bir diğer taraftan eksik dişler önemli bir estetik sorun olabilmektedir. Eksik dişleri olan hastalar genelde daha az gülümserler. Burada amaç eksik dişlerin görülmemesidir. Bu durum psikolojiyi doğrudan etkiler ve hastanın hayatına bir iz bırakır.

Bir diş hekimi ile görüşerek sizin için en uygun diş ekleme yöntemini öğrenebilirsiniz. Diş doktorunuz ile görüştükten sonra ekonomik durumunuza göre, tedavi için ayırabileceğiniz zamana göre en uygun tedavi yöntemini seçebilirsiniz.

 

Protez Diş Çeşitleri Nelerdir

Diş implantları

Diş implantları ile bir diş, birden fazla diş veya bir sıra dişi yenilemek için kullanılabilir. Diş köklerine yerleştirilen titanyum implantlar daha sonra implantın üstüne protez diş yerleştirilmesinden oluşur. Tedavi yaklaşık olarak 4 ay kadar sürer. Ayrıca takıp çıkarılabilir dişlerde implantlar protezler için sağlam bir altyapı oluşturmaktadır.

İmplant yapılmasının 6 aşaması vardır

 1. İmplantın çene kemiğinin içine yerleştirilmesi

 2. 3 ay kadar süren iyileşme dönemi

 3. 3 ay sonunda iyileştirme başlığının takılması

 4. İyileştirme başlığı takıldıktan 15 gün sonra yeni dişler için ölçü alınması

 5. Yeni dişler ağzınıza uyacak şekilde düzeltilir

 6. Yeni dişinizi uzun bir zaman boyunca kullanabilirsiniz

Diş İmplantlarının Faydaları

 • Diş implantları nın doğal dişlerden ayırt edilebilmesi gerçekten zordur. Çiğnemede doğal dişler gibi etki eder.
 • Diş implantları oldukça dayanıklıdır. Doğru bakım yapılırsa ömür boyunca çene kemiğinizde durur.
 • Kendi dişiniz gibi sağlamdır.
 • Diş implantları kemik dokunuz için faydalıdır. Kemik dokunuz zaman içinde kaybolmasını önler.
 • Kendi dişleriniz gibi temizliğini yapabilirsiniz

 

 • Sabit Protez Köprüler

Ağzınızdaki boşlukları doldurmak için kullanılan bir diğer yöntem köprülerdir. Boşluğun yanlarındaki sağlam dişler kullanılarak yapılan körüler ayrıca daha dayanıklı olması için metal destek kullanılabilir. Doğal dişe oldukça yakın olan porselen kullanılır. Eğer boşluğun iki yanında doğal dişleriniz var ise bu yöntem kullanılabilir.

Sabit Protez Köprülerin Faydaları

 • Doğal dişler gibi görülür ve hissedilir.

 • Dental implantlara göre daha ucuzdurlar

 • Temizlemek oldukça kolaydır.

 • Hareketli Kısmi Protezler

 

Hareketli Kısmi Protezler

Sabit protezler daha hacimlidir ve zamanla kemiğin küçülmesine sebep olabilir. Ancak geçici protezler daha az hacim kapladığı için bu sorun oluşmaz. Meyve ve sebze tüketimine dikkat etmek gerekir.

Hareketli Kısmi Protezlerin Faydaları

 • Eğer sabit protezler veya implant sizin için pahalı durumdaysa güzel bir seçenektir.

 • Tedavi daha hızlı olur.

 

İmplant Destekli Protezler

Geleneksel protezlere göre daha sağlamdır. İmplantların üstüne yapıldığı ve onlardan destek aldığı için daha güvenilirdir. Ayrıca ağız içinde daha güzel bir uyum sağlar ve rahatlık verir.

İmplant Destekli Protezlerin Faydaları

 • Çiğneme kolaylaştırır, gülümsemeyi güzelleştirir.

 • İmplant üstü protezlerde yapıştırıcı kullanılmaz.

 • Bakım ve temizliği kolaydır.

 • Diş eti dokusu ve kemik dokusu korunur.

 

All on four diş implantları

İmplant köprüsü veya all on four olarak da adlandırılan bu implant çeşidinde genellikle her çeneye 4 tane implant yerleştirilir ve daha sonra bu implantlar köprü yardımıyla birleştirilir. Kemik ve kas dokusu implantlarda olduğu gibi korunur. Aynı zaman hastanın çiğneme ve konuşma yeteneği artar. All on four implant seçeneği kullanılarak doğal dişlere en yakın protez seçeneğidir.

All on Four İmplantların Faydaları

 • Yeni dişler daha stabildir.

 • Kalıcı bir tedavi yöntemi olduğu için daha sabittir. Kayma olmaz.

 • Doğal dişler gibi görünür ve hissettirir.

 • Bakım süreci doğal dişlerde olduğu gibidir

 

Protez diş yaptırarak eksik dişlerini geri kazanabilirsiniz. Bütçenize ve diş yapısına göre değişen tedavi seçenekleri için Pendik’te bulunan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde sizler için en uygun fiyatları sunmaktayız. Ücretsiz muayene olmak ve sizin için en doğru tedavi yöntemini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 


Teeth-.jpg

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığınızı Nasıl Korumak İçin Öneriler

2021 yılının ortalarında devam ederken Ağız ve Diş Sağlığını korumak için bir liste hazırladık. Unutulmamalıdır ki ağız ve diş sağlığı birçok hastalığın sebebi olabilmektedir. Bu nedenle önerdiğimiz aktiviteleri rutininiz haline getirerek ağız ve diş sağlığınızı koruyabilir ve daha temiz dişlere sahip olabilirsiniz.

Ağız ve Diş Sağlığını Nasıl Koruyabilirsiniz?

 1. Diş ipi kullanın

Diş fırçası kullanmak diş yüzeyinin yalnızca %60ını temizleyebilmektedir. Kalan %40 için diş teli kullanmanız gerekmektedir. Dişlerinizin aralarında oluşan plaklar veya kalıntılar doğru bir şekilde diş ipi kullanılarak temizlenebilmektedir. Diş ipinin nasıl kullanmanız gerektiğine dair diş doktorunuzdan bilgi alabilir ve daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz.

 1. Dişlerinizi günde en az iki kere fırçalayın

Dişlerinizi günde iki kere fırçalamak dişlerde oluşabilecek plak ve yiyecek kalıntılarından sizi kurtarabilmektedir. Dişlerinizi fırçalarken arka dişlerinizi dairesel hareketlerle ön dişlerinizi ise dikey hareketlerle fırçalamanız gerekmektedir.

 1. Elektrikli diş fırçasına kullanın

Elektrikli diş fırçaları doğru kullanımlarda klasik diş fırçalarına göre daha etkili olabilmektedir. Ayrıca elektrikli diş fırçaları kullanıldığı zaman dişlerin temizliğine fayda sağlamaktadır. Ayrıca dişlerin aralarında biriken kalıntıları daha fazla temizler. Dişleri çok sert fırçalamak diş etlerinize arrar verebileceği için çok sert fırçalamamak gerekmektedir.

 1. Dilinizi de fırçalayın

Dilin üzerinde çok sayıda bakteri vardır. Bu bakterilerin bir kısmı dişlerinize zarar verdiği gibi çürük oluşumuna sebep olabilmektedir. Ayrıca bu bakteriler nefesinizin kötü kokmasına sebep olabilmektedir. Dilinizi fırçaladığınız zaman bu bakterilerden kurtulabilirsiniz.

 1. Daha az şeker kullanın

Fazla şeker tüketmek dişlerinizi çürütebilir. Daha az şeker kullanarak bu riski azaltabilirsiniz. Örneğin kola gibi bol miktarda şeker içeren içecekler yerine maden suyu veya çeker içermeyen başka bir içecek kullanabilirsiniz. Yiyecek tüketmeden önce içerdiği şeker miktarına bakabilirsiniz ve daha az şeker içeren besinleri tercih edebilirsiniz.

 1. Diş kontrollerini aksatmayın

Diş hekimi ile yapacağınız kontroller size ağız ve diş sağlığınız hakkında bilgileri verir ve bir sorun oluşmadan önce size önlem alma imkanı tanır. Ayrıca henüz farkına varmadığınız hastalıklarda erken teşhis daha büyük sorunların ortaya çıkmasını sağlar. Eğer tedaviye geç kalırsanız dişlerinizi kaybetme riskiniz ortaya çıkar. Dişlerinizde hassasiyet veya ağrı oluşuyorsa en kısa zamanda bir diş doktoruna gitmeniz gerekmektedir. Dişçide yapılan kontroller arasında en fazla 6 ay geçmesi gerekmektedir. Ağız ve diş sağlığınız için önceden önlem almak her zaman daha iyidir.

Yukarıda sıraladığımız önlemleri uygulayarak ağız ve diş sağlığınızı koruyabilir, daha iyi bir noktaya getirebilirsiniz. Sizde Pendik’te yer alan Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğine gelerek ücretsiz muayene olabilir ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.


dis-implantlari.jpg

İmplant Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

İmplant Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Teknoloji devam ettikçe sağlık alanında yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Diş sağlığı alanındaki yeni gelişmelerden birisi İmplant veya halk arasında bilinen ismiyle vidalı diş tedavisidir. Günümüzde oldukça yaygın bir hale gelen İmplant tedavisinde hala doğru bilinen bazı yanlışlar bulunmaktadır. Gelin doğru bilinen bu yanlışları inceleyelim.

1) İmplant Tedavisinde Çok Fazla Ağrı Olur

İmplant tedavisi sırasında hastanın ağrı duyması çok bilinen yanlışlardan bir tanesidir. İmplant işleminin tamamı lokal anestezi altında yapıldığı için hastanın ağrı hissetmesi mümkün değildir. Lokal anestezi sayesinde hasta bu bölgede yapılan işlemlerden dolayı ağrı hissetmez.

2) İmplant Tedavisi Sonrasında Ağrının Devam Eder

Eğer İmplant tedavisi uzman bir diş hekimi tarafından ve kurallara uygun olarak yapılırsa hasta tedavi sonrası ağrı hissetmez. Oluşabilecek ağrıların azaltılması için diş doktorunuz tarafından size bir ağrı kesici reçete edilmektedir. Çok nadir olarak da olsa bazı hastalar işlem sonrası ağrı hissedebilmektedir. Bu ağrılar küçük ağrılar olduğu için ağrı kesici ilaçları kullanarak ağrı sonlandırılabilir. İmplant tedavisi bittikten sonra hastanın yeni dişine alışma süreci vardır ancak bu süreç kısa zaman içinde son bulur ve hasta yeni dişini güvenle kullanabilir.

3) İmplantın çene kemiği ile uyum sağlamaması.

İmplantlar titanyumdan yapıldığı için çene kemiği ile muhteşem bir uyumda birleşir ve yaklaşık 30 yıla kadar güvenle kullanılabilir. Eğer çene kemiği İmplant işlemi için yeterli değilse çene kemiği güçlendirilip İmplant yapılabilir.

4) Diş çekimi işleminden hemen sonra İmplant uygulaması yapılabilir….

Normal şartlar altında diş çekildikten yaklaşık 3 ay kadar sonra İmplant tedavisi yapılabilmektedir. Ancak hastanın ağız hijyeninin çok iyi durumda olması veya herhangi bir enfeksiyonun gözlenmemesi bu durumu değiştirebilir. Diş çekildikten hemen sonra uygulanan İmplant tedavisine immediate İmplant denir ve diş doktorunuzun bu tedavi için doğru bir karar vermesi gerekir.

5) İmplant uygulaması çok pahalıdır

İmplant maliyet olarak diğer diş tedavilerine göre pahalı gözükebilir ancak kalıcılık gibi özellikleri bu fiyatı daha kabul edilir kılmaktadır. 30 yılı aşan bir kalıcılık düşünüldüğü zaman implant maliyeti onun yerine yapılacak diğer tedavilere göre oldukça ucuz olmaktadır. Ayrıca İmplanta karar vermeniz durumunda fiyatları değişen çok sayıda marka ile çalışabilirsiniz. Bu markaların fiyatları yapıldığı ülkelere göre değişiklik gösterdiği için bütçenize uygun İmplant markasını seçebilirsiniz. Pendik’te bulunan Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde tüm tedavilerde olduğu gibi implant’ta da uygun fiyatlarımız mevcuttur.

6) Çene kemiği yetersiz olan hastalara implant uygulanamaz…

Çene kemiğinin İmplant yapılmasına uygun olmama durumu her zaman vardır. Ancak bu durum için kemik greftleri kullanılabilir ve eksik olan kemik dokusu tekrardan kazanılabilir. Bu sayede kemik dokusu her ne kadar uygun değilmiş gibi görünse de o dokuya İmplant yapılabilmektedir.

Teknolojideki ve bilimdeki hızlı gelişmeler sonrasında, çene kemiğindeki erimelerinde önüne geçilip ek cerrahi uygulamalarla bu durumları önlemek kolaylaşmıştır. Şu an çok nadir vakalara implant

7)İmplant Tedavisi Çok Uzun Sürer

İmplant tedavisi diğer diş tedavilerine göre daha fazla zaman almaktadır. Ancak bu durum hastaya göre değişmektedir. Hemen yapılan implantlar olabildiği gibi genelde yeni dişinize kavuşmanız 4 ay kadar sürmektedir.

8) İmplant Doğal bir Görünüme Sahip Değildir

İmplantların titanyumdan yapılmış olması onun insan vücuduna en yakın yapıda olmasını sağlar. Ayrıca implantın üstüne yerleştirilen porselen dişler gerçek diş ile neredeyse aynı bir görünüme sahiptir. Eğer daha güzel bir görünüm isterseniz İmplant üstü Zirkonyum diş yaptırabilirsiniz.

9) İmplant Sadece Belirli Yaş Grubuna Sahip Kişilere Uygulanabilir

İmplant yapılabilmesi için hastanın diş gelişimini tamamlamış olması gereklidir. Diş gelişimini tamamlayan her hastaya İmplant tedavisi uygulanabilmektedir. İmplant yapılamaması hastanın çene kemiğinin yetersiz olması ile alakalı bir durumdur. Ancak bu durumda kemik greftleri kullanılarak düzeltilebilir ve daha güçlü bir kemik dokusu oluşturulabilir.

Yukarıda sıralamış olduğumuz implantta doğru bilinen yanlışları inceleyerek doğru bilgi almanızı isteriz. Eğer sizde İmplant yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz. Deneyimli diş hekimlerimiz sizin için en doğru tedaviyi söyleyecektir.

 

 


dis-eti-cekilmesi-nedir-1.jpg

 

 

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Aynı zamanda diş eti çekilmesi veya diş eti hastalığı olarak da adlandırılan Periodontitis, dişleri çevreleyen dokuya zarar vermekle başlayıp zaman içerisinde ağız içi kemik yapısını bozulmasına denir. Diş eti çekilmesi sonucunda dişler gevşeyerek diş kaybı oluşabilmektedir.

Diş eti çekilmesi oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır ancak tedavisi de oldukça kolaydır. Hastalar günlük dişlerinin temizliğini yaparak bu sorundan kurtulabilirler.

 

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri?

Diş eti çekilmesinin ana sebebi dişlerde oluşan plaklardır. Bu plaklar tedavi edilmediği zaman plak miktarı artar ve dişlere zarar görmeye başlar.

Dişlerde plak oluşumunu önlemek için günde iki kere dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak zorunludur.

Dişlerde oluşan plakların temizliği için diş taşı temizliğinin yapılması zorunldur.

Dişlerde plak oluşunun ana nedeni yeterli düzeyde yapılmayan diş temizliğidir.

Doku ve kemik kaybına yol açabilecek diş eti çekilmesinin temel sebebi dişte oluşabilecek diş eti çekilmesi sonucunda dişlerin plak ve tartarla kaplanması görülebilmesi yatmaktadır.

Ayrıca yetersiz beslenme, çeşitli hastalıklarda diş eti çekilmesinin temel nedenleri arasındadır.

 

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis) Sonucu Ortaya Çıkabilecek Sorunlar?

Diş eti çekilmesinin anlaşılmasındaki temel sebeplerden birisi mekik ve doku kaybı olarak görülebilir. Ayrıca diş eti çekilmesi birçok başka hastalığın oluşmasında sebepler arasında yer almaktadır. Bu nedenle ağız ve diş bakımlarını düzenli olarak yaptırmak oldukça önemlidir.

 

Diş Eti Çekilmesi (Periodontitis)  Olduğu Zaman Ne Yapmam Gerekir?

Diş temizliği diş eti çekilmesinin önlenmesinde en önemli faktörlerden birisidir.

En az günde iki kere yapılan diş temizliği ve diş ipi kullanımı sonucunda diş plaklarının oluşması önlenmektedir.

Bir diğer önemli nokta ise diş hekiminizde yapacağınız görüşme sayesinde oluşabilecek hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

 

Diş Eti Çekilmesi Belirtileri;

 • Şişmiş veya kabarık diş etleri

 • Parlak kırmızı, koyu kırmızı veya morumsu diş etleri

 • Ağız kokusunda artış

 • Çiğneme esnasında ağrı hissetme

 • Dişler arasında boşlukların artması

 • Diş etlerinin çekilmesi

 • Diş temizliği esnasında kan gelmesi

 • Hassas diş etleri

 • Dişlerin gevşemesi veya diş sayısında azalma

Diş Eti Çekilmesi Tanı Yöntemleri

Diş eti çekilmesi tanısı koyulmasındaki en önemli aşama uzman bir diş hekimi tarafından yapılan muayenedir. Bu muayenede diş eti çekilmesinin boyutu değerlendirilirken bir yandanda eldeki bilgiler hastanın tıbbi geçmişine bakarak diş eti çekilmesinin sebepleri araştırılır.

İkinci aşamada dişteki plak ve tartarlar incelenir ve diş eti çekilmesinin önüne geçilmesini diş taşı temizliği uygulanır.

Dişlerin arasındaki boşluklar ve ceplerde incelenmelidir. İncelendikten sonra tedavi aşamaları planlanmalıdır.

Son aşamada ise diş röntgeni çekilerek kemik kaybının olup olmadığına bakılmalıdır. Bu incelemelerden sonra en kısa zamanda tedaviye başlanmalı ve hasta detaylı bir biçimde bilgilendirilmelidir.

 

Diş eti çekilmesi Tedavi Edilirken;

 • Ağız ve Diş temizliğinin düzenli olarak yapılmalıdır

 • Tütün, sigara kullanımı bırakılmalıdır

 • Diş Taşı temizliği yapılmalıdır

 • Antibiyotik kullanımı, diş yüzeyinin pürüzsüzleştirilmesi yapılabilir.

 • Tropikal antibiyotikler, ağız gargaraları veya antibiyotikli jeller kullanılabilir. Enfeksiyona neden olan bakteriler ortadan kaldırılmalıdır.

 • Eğer hastada ileri seviyede diş çekilmesi varsa cerrahi müdahale gerekebilir.

 • Eğer bakteriler diş kemiğine kadar inmişse o bölgenin temizlenmesi gerekebilir.

 • Kaybolan kemiklerde kemik aşılama yapılabilir

 • Doku uyarıcı jeller kullanılarak sağlıklı doku ve kemiğin büyümesi sağlanabilir

 

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi tedavi edilirken düzenli olarak bir diş hekimine gitmek oldukça önemlidir. Daha sonra diş hekiminin tavsiyelerine uymak ve ağız temizliğini günde en az iki defa yapmak gerekir. Ayrıca diş macunu seçimi de tedavi süreci destekleyen faktörlerden birisidir. Diş eti çekilmesinin sebeplerinden uzak durmak da diş eti çekilmesini önlemekte oldukça faydalı bir yöntemdir.

 

 


dis-eti-cekilmesi.jpg

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ

Ağız ve diş sağlığının öneminden bahsettiğimiz zamanlarda sıklıkla ihmal edilen diş eti çekilmesinin önemini vurgulamamız gerekmektedir. Diş eti kanaması veya diş etinde oluşan şişlikler olarak kendini gösteren diş eti çekilmesi diş sağlığı için oldukça önemli bir noktadadır.

 

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ NEDİR?

Diş eti çekilmesi denildiği zaman diş etlerinin geriye doğru çekilerek diş kökünün ortaya çıkması anlaşılmaktadır. Diş eti çekilmesinin temel sebeplerinden birisi ilerleyen yaştı. Yaş ilerledikçe diş etleri çekilmeye başlar. Ayrıca genetik faktörler ve çevresel faktörler diğer belirleyici sebeplerdir. Eğer diş eti çekilmesi ortaya çıktığı zamanlarda tedavi edilmezse diş kaybına sebep olabilmektedir. diş etinin diş kökü üzerinden çekilerek, kök yüzeyinin açığa çıkmasıdır.

 

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Diş eti çekilmesinin ilk belirtisi dişte oluşan hassasiyettir. Dişte çekilme devam ettikçe diş daha fazla gözle görünür hale gelir. Bu esnada görünen kısmında uzama olan dişler sallanmaya başlayabilir. Dişler fırçalanırken veya sert yiyecekler tüketilirken dişte kanama görülebilir. Diş etlerinde ağrının görülmesi oldukça yaygındır. Ayrıca diş eti çekilmesi ilerledikçe hissedilen sızı miktarında yoğun bir artış görülür.

 

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ NEDEN OLUR?

Diş eti çekilmesi nedenleri şu şekildedir:

– Çok sert kıllı diş fırçaları

– Dişlerin yanlış bir şekilde fırçalanması

– Tedavi edilmeyen çapraşıklık sorunları

– Yoğun miktarda diş plağı ve diş taşı oluşumu

– Bazı hastalıklar

– Sigara kullanımı

– Hatalı kaplama ve dolgular

– Genetik yatkınlık

– Yaşlılık

– Dişleri sıkmak ya da gıcırdatmak

– Zayıflayan bağışıklı sistemi

– Kullanılan ilaçlar

– Hormonal değişiklikler

 

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİNİN TANISI NASIL KONULUR?

Periodontoloji tedavisi yani diş eti çekilmesinde tanı koyulabilmesi için uzman bir diş hekimine görülmeniz gerekmektedir. Diş eti çekilmesi tanısı koyulduktan sonra sizin en uygun tedaviyi diş hekiminiz belirleyecektir.

 

DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ TEDAVİSİ?

Diş eti çekilmesi tanısı koyulduktan sonra diş hekimi ile birlikte tedavi planlanırken hastanın diş hekiminin tavsiyelerine mutlaka uyması gerekmektedir. Bu tavsiyelere uymak diş eti çekilmesinin hızını yavaşlatma açısından oldukça önemlidir. Diş eti tedavisinin ilk aşamalarından birisi diş taşının temizlemesidir. Tedavinin devamında ise diş köklerinin temizlenmesi gerekmektedir. Subgingival küretaj olarak adlandırılan derin diş eti temizliği

Diş eti çekilmesinin derecesine göre hastalar antibiyotik kullanabilmektedir. Diş etlerini iltihaplı dolulardan temizlemek oldukça önemlidir. Çekilen diş etleri tekrardan eski yerlerine dikilebilir veya kayıp olan kemiklerde kemik tozları veya kemik greftleri kullanılabilir.

 

Diş eti çekilmesini nasıl önlenir?

– 6 ayda bir diş hekimi kontrolü

– Düzenli ve doğru teknikle diş fırçalama

– Sert olmayan diş fırçası kullanmak

– Yeni oluşan diş taşlarının temizlenmesi

– Gelecekte oluşabilecek doku ve kemik kayıplarının tahmini ve önlemler alınması

– Sigara kullanımını sonlandırmak

– Sağlıklı beslenmek

 

Diş eti çekilmesi nasıl tedavi edilir?

Diş eti tedavisinde kullanılan birçok yöntem vardır ve bu yöntemler diş çekilmesinin derecesine göre değişmektedir. Diş hekiminiz sizin için hazırlayacağı tedavi planına sadık kalmak ve diş hekiminizin size bildirdiği kurallara uygun bir şekilde yaşamak en önemli yöntemlerden birisidir. Ayrıca belirli aralıklarla diş hekiminiz ile görüşüp kontrolleri yaptırmalı ve tedavinin gidişatı ile ilgili bilgi alıp vermelisiniz.

Eğer sizde diş eti çekilmesi sorunu yaşıyorsanız Pendik’te bulunan Baydent Ağız ve Diş Polikliniğine gelerek eski ağız ve diş sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Deneyimli doktorlarımız ve uygun fiyatlarımız ile hastalarımızın ağız ve diş sağlığına kavuşması için haftanın 7 günü çalışıyoruz.

 

 


dis-teli-ne-kadar-sürer.jpg

diş teli tedavisi

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavi süresi kişiden kişiye değişmektedir. Ortalama diş teli tedavi süresi 6 aydan başlayıp, 30 ay kadar sürebilmektedir. Diş tedavilerinde bu bakımdan en uzun soluklu yöntemlerden biri diş teli tedavileridir. Fakat diş teli tedavi süreleri dişlerin durumuna, dişlerdeki çapraşıklık düzeyine veya diş teli takılacak kişinin yaşına göre farklılık göstermektedir.

Buna ek olarak, kişilerin yaşı da süreyi etkilemektedir. Herkesin diş ve çene yapısında oluşan sorunlar farklı olduğu için diş tedavi süreleri de kişiden kişiye değişmektedir. Ortalama olarak diş teli kullanma süresi 24 ay kadardır. Ancak bu süre dişlerin yapısına, kullanılan malzemeye, diş telinin takıldığı kliniğe göre değişiklik göstermektedir.

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Burada önemli olan hangi diş teli çeşidi ile tedavi yapıldığıdır. Metal diş telleri ile şeffaf diş telleri arasında tedavi süreci seyri farklıdır. Bunun nedeni ise şeffaf diş tellerinin zamanla esneyip, tedaviyi geciktirmesidir.

Ortodonti Tedavisi zamanını etkileyen bir diğer faktör ise diş dizilimlerindeki bozukluklardır. Çarpıklık ne kadar fazla olursa tedavi süresi de doğru orantılı olarak o kadar uzayacaktır.

Fakat ortodonti tedavilerinde kullanılan braketlerin kalitesi de bu sürece katkı sağlayan çok önemli faktördür. Aynı zamanda metal braketler de kullanılan malzeme, dişlerin sağlığı açısından da yüksek kalitede paslanmaz çelik olması çok önemlidir. Yetişkinlerde diş teli tedavisi süreleri 6 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir.

Özellikle yetişkinlerde şeffaf plak tedavisi uygulanıyorsa bu durumda diş yapıları daha erken şekilde tedavi edilmiş olur. Bu durumun nedeni ise şeffaf plak kullanılmasının yeterli görüldüğü durumlarda dişlerdeki hasarın daha düşük olmasıdır.

Diş tellerinin bakımı da bu süreci ve diş sağlığını etkileyen faktörlerdendir. Asitli içeceklerden uzak durmak, braketleri kırma riskine karşı sert yiyecekleri tüketmekten kaçınmak, braketlerin arasını ve diş aralarını ara yüz fırçası ile temizlemek önemlidir.

Diş Teli Fiyatları

Diş teli fiyatları da kişiden kişiye ve ağız yapısına, kullanılacak malzemeye bağlı olarak değişmektedir. Kullanacağınız diş telinin fiyatını öğrenmek istiyorsanız bir ortodonti doktoruyla konuşmanız gerekmektedir.

Diş Teli En Kısa Ne Zaman Çıkar?

Diş teli tedavisi süresi 6 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir. Elbette bu süre hastanın ağız yapısı ile doğru orantılıdır.

Çocuklarda Diş Teli Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Çocuklarda diş tedavisi süresi 6 ay ile 9 ay arası sürmektedir. Ancak dişlerindeki bozukluğun fazla olduğu bazı çocuklarda bu süre iki yıla kadar sürmektedir.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dişler Ne Zaman Düzelmeye Başlar?

Diş teli takıldıktan sonra ikinci aydan sonra dişler düzelmeye başlar. Diş telinin faydasının en üst noktaya ulaşması ise yaklaşık olarak 2 yıl kadar sürer.

Diş Teli En Fazla Ne Kadar Kalır?

Diş telleri mevcut olan sorun ortadan kalkıncaya kadar ağızda kalmaya devam eder. Eğer gerekli görülürse diş telleri çıkartıldıktan sonra farklı tedavilerde uygulanabilir.

Damaklık Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Yaklaşık olarak 5 – 6 ay kadar kullanılan damaklık doktorun uygun gördüğü süre boyunca kullanılmalıdır.

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Zor Mudur?

Yetişkin hastalarda diş teli tedavisi çocuk hastalara göre zor olmaktadır. Ancak hastanın ağız ve diş yapısı bu zorluğu belirleyen önemli bir etmendir.

Çocuklarda diş teli tedavisi ne kadar sürer?

Çocuk hastalarda diş teli tedavisi yetişkin hastalara göre daha kısa sürmektedir..

Diş telleri takıldıktan ne kadar süre sonra düzelmeye başlar?

Diş tellerinin etkisi 3 aydan sonra görülmeye başlar.

Diş telleri takılırken acıtır mı?

Diş tellerinin takılma süreci acılı değildir ancak adaptasyon süreci biraz zorlu olabilir.

Diş teli tedavi sürecini hızlandırabilir miyiz?

Diş teli kullanırken diş hekiminizin önerilerine birebir uymanız ve onlara zarar verebilecek yiyeceklerden kaçınmaz tedavi süresini kısaltabilir.

Eğer sizde diş telleri hakkında daha detaylı bilgi almak için ortodonti uzmanı doktorlarımızla görüşebilir ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz. Pendik’te bulunan Baydent Diş Kliniği haftanın 7 günü açıktır.


5ff740b15542801e2819b325.jpg

diş eti apsesi

Diş Eti Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti veya periodontal hastalıkların büyük bir bölümü ağrısız gerçekleşir ve ağrı hissedilmediği için nadir olarak müdahale gerektirmektedir. Ancak diş eti apsesi bu hastalıklardan birisi değildir. Diş eti apsesi yoğun bir ağrı oluşturduğu için hasta en kısa zamanda bu ağrıdan kurtulmak istemektedir. Diş etinde apse oluştuğu durumlarda en iyi tedavi bir diş doktoruna görünmektedir. Diş eti apsesinin diğer bulguları ise şişme, kızarıklık, kanama ve çiğneme ensasında hissedilen acıdır. Hastanın yaşam kalitesini doğrudan etkilediği için en kısa zamanda diş eti apsesinin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Diş Eti Apsesi Nedir?

Dişin “boyun” kısmına en yakın diş eti bölgesinde gerçekleştiği için diş eti apsesi olarak adlandırılır. Yapılan araştırmalar diş eti apsesinin dişlerin arasında kalan yemek kalındılarının zaman içerisinde birikmesi ve diş etinde iltihaplanmaya sebep olduğunu göstermektedir.

Periodontal Apse

Diş eti apsesinin ikinci ve daha ilerlemiş şekli periodontal apsedir. Bu durum, daha önceden periodontal cep ve kemik kaybına sahip bir dişle ilişkilidir. Diş eti apsesinde olduğu gibi buna yiyecek veya dişin etrafındaki cebin içine sıkışan yabancı cisim de neden olabilir. Bu rahatsızlık, diş eti sorununuz kötüye gittikçe ortaya çıktığı gibi, bölgede yakın geçmişte yapılan bir tedaviye rağmen bakterilerin fazlasıyla çoğaldığı yerlerde diş temizliğinden sonra bile gelişme gösterebilir.

Diş Eti Apsesinde Muayene ve Tanı

Diş hekiminiz etkilenen noktanın bir röntgenini çekecek ve diş sondası ile diş eti cebini iltihap, kanama, şişlik ve ağrı miktarı bakımından kontrol edecektir. Ayrıca kök kanalına ihtiyaç duyulduğu için oluşan veya mevcut kök kanalının yeniden enfekte olmasından kaynaklanan bir apse bulunmadığından emin olmak için dişin içindeki sinirin de test edilmesi gerekecektir. Bazı durumlarda diş kaybı veya kök içinde kırılmaların da görülmesi mümkündür.

Diş Eti Apsesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti apsesi tedavisi olmanız, sadece buna neyin sebep olduğunun bulunması açısından değil, diş etrafında daha fazla kemik kaybına yol açabileceği için de önemlidir. Bu tedavi, genellikle ya diş eti cebi boyunca ya da diş etinin dışından apseyi kesik ile boşaltmayı içerecektir. Bu vakalarda genellikle lokal anestezi gerekir. Ardından her türlü yiyeceği, tartarı, yabancı maddeyi veya bakteriyi uzaklaştırmak amacıyla diş kökünün temizlenmesi gerekir. Temizlik aşamasından önce veya sonra hastaya antibiyotik reçete edilebilir. Antibiyotiğin amacı diş eti bölgesinde oluşan iltihaplanmaları azaltmak ve tedavi aşamasının daha kolay bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktır.

Eğer sizin de Ağız ve Diş Sağlığınız ile ilgili şikayetleriniz var ise Pendikte bulunan Baydent Kliniğini ziyaret ederek deneyimli diş doktorlarımız ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilir ve Ağız ve Diş sağlığını geri kazanabilirsiniz.

 


2021-06-22_151150.jpg

Diş beyazlatma

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Sararmış dişlerin estetik bir kaygıya sebep olabileceğini ve kişiyi gülümsemekten soğutabileceğini hepimiz biliyoruz. Her ne kadar diş doktorlarının yaptığı diş taşı temizleme veya diş beyazlatma gibi işlemler olsa da birçok insan dişlerinin beyazlatmak için dişçiye gitmeyi tercih etmiyor. Sizin için evde dişlerinizi nasıl beyazlatabileceğinizi anlattık.
Çoğu diş beyazlatma ürünündeki peroksit içeriği, aslında mineyi beyazlatan ve dişlerinizi daha beyaz yapan şeydir. Beyazlatma tedavisinin gücü, tipik olarak, beyazlatma ürününde bulunan peroksitin gücüne bağlıdır. Diş beyazlatma ürünlerindeki mevcut peroksit yüzdeleri %10, %16 ve %22’dir.
Diş beyazlatmayı düşünüyorsanız, önce diş hekiminizle diş beyazlatma hakkındaki detaylı bilgileri almanız gerekmektedir. Dişlerinizin ve diş etlerinizin beyazlatma işleminden geçecek kadar sağlıklı olup olmadığını yalnızca diş hekiminiz size söyleyebilir. Diş beyazlatma işleminden önce dişlerinizdeki mevcut sorunların tedavi edilmesi gerekmektedir.
Diş hekiminiz dişlerinizi beyazlatmak için bir aday olduğunuzu belirlediyse, hangi diş beyazlatma yöntemini seçeceğinize karar vermeniz gerekecektir. 

Ofis Tipi Beyazlatma

Ofis tipi diş beyazlatma mükemmel sonuçlar sunar. Bu tedavi seçeneği diş muayenehanesinde gerçekleştirilir ve hızlı bir şekilde, genellikle bir saatten biraz fazla bir sürede yapılabilir. Ofis içi beyazlatma pahalıdır, ancak anında sonuç alarak kazandığınız zaman bu seçeneği cazip hale getirebilir.

Diş Beyazlatma Tepsileri ve Jelleri

Diş beyazlatma tepsileri ve jelleri etkilidir, ancak istenen sonuçların elde edilmesi ofis içi beyazlatmadan daha uzun sürer. Jeldeki peroksitin gücüne bağlı olarak, bu şeffaf tepsiler genellikle günde birkaç saat veya gece boyunca giyilir ve herhangi bir sonucun fark edilmesi 3 gün ile birkaç hafta arasında sürebilir. Temel olarak iki tür diş beyazlatma tepsisi ve jeli vardır: diş hekiminizden satın alınanlar ve tezgahta satın alınanlar. Her ikisi de dişlerinizi beyazlatacak olsa da, ikisi arasında belirgin farklılıklar vardır. Diş hekiminin diş beyazlatma kitleri, tezgahta satın alınan beyazlatma kitlerine göre daha güçlü peroksit beyazlatma ajanı içerdiğinden daha hızlı ve daha etkili sonuçlar verir. Diş hekiminden alınan plakların ve jellerin bir diğer faydası, plakların özel olarak üretilmiş olması ve dişlerinize tam olarak uymasıdır. Tezgah üstü plaklar genel boyuttadır ve ağartma maddesinin diş etlerinizle temas ederek tahrişe neden olmasına neden olabilir. 

Diş Beyazlatma Şeritleri

Diş beyazlatma şeritleri ülke çapındaki her eczanede satılmaktadır. Tezgahta satılan bu beyazlatma şeritleri oldukça ucuz, kullanımı kolay ve çoğu gerçekten işe yaramaktadır. Diş beyazlatma şeritlerinin, içerdikleri peroksitin gücüne bağlı olarak istenen sonuçları vermesi daha uzun sürebilir.

Diş Beyazlatıcı Diş Macunları

Diş beyazlatıcı diş macunu, yüzey lekelerini çıkarmak için hafif aşındırıcılar içerir. Bazı beyazlatıcı diş macunlarında, lekelere karşı normal diş macunlarından daha etkili olan ek parlatıcı maddeler ve özel kimyasallar olabilir, ancak diş beyazlatıcı diş macunu, dişlerinizi gerçekten “beyazlatmak” için tasarlanmamıştır.

Diğer Diş Beyazlatma Ürünleri

Beyazlatıcı sakız, diş ipi ve gargaralar da dahil olmak üzere her zaman yeni diş beyazlatma ürünleri ortaya çıkıyor. Bu ürünler nispeten yeni olsa da, bu beyazlatma ürünlerinin etkinliğini kanıtlamak veya çürütmek için çok fazla araştırma yapılmamıştır.

Eğer dişlerinizi beyazlatmak için uzman bir diş kliniği ile görüşmek ve neler yapabileceğiniz konusunda bilgi almak isterseniz bizimle haftanın 7 günü iletişime geçebilirsiniz ve uygun diş beyazlatma fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.


estetik-dolgu-mu-siyah-dolgu-mu-2-724x394-1.jpg

Amalgam Dolgu ile Kompozit Dolgu Arasındaki Farklar

Amalgam Dolgu ile Kompozit Dolgu Arasındaki Farklar

Son yıllarda siyah dolgu yerine kullanılan estetik, kompozit dolgu, herhangi bir görünüm kaygısı yaratmadan eksik dişlerin telafisini sağlayan tedavi uygulamasıdır. Ancak yine de klasik dolgu tedavisi olan siyah dolgular, bazı hastalar tarafından daha güvenli ve ekonomik olması gibi sebeplerle tercih edilmektedir. Elbette hastanın hangi dişine işlem yapılacağı, estetik görünümün önemli olup olmadığı veya dolgunun fiyatı tercih noktasında oldukça belirleyicidir. Kompozit dolgu ise dişin doğal rengine sahip olduğu için tercih edilmektedir.

Peki hangi diş dolgusu daha avantajlıdır, amalgam dolgu mu kompozit dolgu mu? Hangisini daha uzun süre kullanabilirsiniz? Hangisi estetik açıdan sizi daha çok tatmin edecek? Amalgam dolgu ve estetik dolgu arasındaki farklar neler? Yazımızın devamında bu soruların cevaplarını araştıracağız.

Kompozit Dolgu ve Siyah Dolgunun Birbirine Karşı Üstünlükleri

Kompozit diş dolgusu kırılan ve çürüyen dişlerin eski formuna kavuşması için yapılırken dişlerdeki renk bozukluklarını da gidermektedir. Doğal dişlere yakın renkte tasarlanan kompozit dolgu, hastada hiçbir şekilde estetik kaygı yaratmamaktadır. Bunun yanında siyah diş dolgusu uzun dönemde yer aldığı dişin rengini siyahlaştırmasından ötürü estetik beklentileri karşılamamaktadır. Bu iki dolgu türü arasında temel bir karşılaştırma yaparak amalgam dolgu mu estetik dolgu mu sorunuza yanıt verecek olursak:

Kompozit dolgu dişle aynı renkte olması nedeniyle dışarıdan bakıldığında anlaşılmazlar. Siyah dolgular fark edilirler.

Kompozit dolgu doğal ve estetik görünür. Amalgam dolgu ise estetik kaygısı olanları rahatsız edebilir.

Kompozit dolgu ve porselen dolgu herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmamaktadır.

Estetik dolgu ağız dokularıyla tam uyumludur. Siyah dolgu ya da amalgam dolgu ise zamanla dişlerle uyumsuz yapıya gelebilirler ve bir uyum sorunu ortaya çıkabilir.

Kompozit dolgu uzun yıllar aynı dayanıklılıkta ve fonksiyonlarda kullanılır. Siyah dolgu daha dayanıksızdır.

Amalgam dolgu basınca daha dayanıklıdır.

Amalgam dolgu için çürük temizlenerek kavite denilen boşluğa dolgu eklenir. Yani dişe fiziksel olarak bağlanır. Kompozit dolgu ise dişe kimyasal olarak bağlanır. Bu nedenle daha güçlü tutunur ve dişte aşındırmaya gerek kalmaz.

Diş rengine ve dokusuna uygun olan estetik dolgu türleri, hızlıca uygulanır ve yıllarca kullanılırlar. Amalgam denilen siyah dolgular ise dayanıklı olmasına rağmen kullanım ve görünüm avantajına sahip değildir. Amalgam dolgu mu kompozit dolgu mu sorunuza bu karşılaştırmalarımız yanıt verecektir.

Amalgam Dolgu ve Kompozit Dolgu İçin Uygulama Süresi ve Fiyatları

Amalgam dolgu mu kompozit dolgu mu sorunuza aynı zamanda fiyat karşılaştırması yaparak da cevap verelim. Estetik dolgu fiyatları amalgam dolgu fiyatları ile karşılaştırıldığında daha yüksektir. Diş dolgusu fiyatları kullanılan malzemeye göre değişeceği için kompozit ya da porselen dolgu seçimini bütçenize göre yapabilirsiniz. Ayrıca bu seçimi yaparken estetik görüntüye dikkat ederek karar vermenizi tavsiye ederiz.

Dolgu yapılacak diş sayısı, deformasyonun şekli ile diş kayıplarının hangi uygulama ile telafi edileceği de dolgu fiyatları üzerinde etkili olacaktır. Amalgam dolgu mu kompozit dolgu mu sorularınıza daha sağlıklı bilgi almak için doktorunuza ulaşabilirsiniz.

 


anestezi-nedir.jpg

Diş Operasyonlarında Neden Lokal Anestezi Kullanılır ve Anestezi Türleri Nelerdir?

Diş Operasyonlarında Neden Lokal Anestezi Kullanılır ve Anestezi Türleri Nelerdir?

Lokal Anestezi Nedir?

Diş tedavilerinde; lokal anestezi, doğrudan enjeksiyon yoluyla uygulanır. Gerekli görülürse; hastanın enjeksiyon acısını daha az hissetmesi için; diş etleri yüzeyine, jel ya da sprey biçiminde anestezikler sürülür. Diş operasyonlarında anestezi uygulanmasının temel sebebi hastanın operasyon sırasında hissettiği acının minimuma indirmektir.

 

Sedasyon Nedir?

Hasta için diş tedavisi planlaması yapıldıktan sonra; bazı sedatif (diyazem benzeri), sarkotik analjezik (morfin benzeri) ve bazen hipnotik bir ilacın kombinasyonuyla hasta rahatlatılır ve kısa bir unutkanlık sağlanarak, lokal anestezi ile hastanın diş tedavisi kısa sürede tamamlanır.

Hastanın bilinci açıktır; fakat hafif uyku halindedir. Koldan açılan damar yolundan küçük dozlarda uygulanarak yapılır. Sedasyon işleminde; ilacın verilmesi sonrasında toparlanmak hemen mümkündür.  Hasta, uygulama sonrasında bir şey hatırlamaz.

 

Genel Anestezi Nedir?

Halk dilinde narkoz diye bilinen genel anestezi uygulamasında; hasta tamamen uyutulur ve anestezi cihazına bağlanır. Hasta tam derin uyku halinde olduğu için bir şey görmez ve duymaz. Hastaya burundan ya da ağızdan solunum tüpü takılarak solunum cihazına bağlanır. Solunum cihazı belirli aralık, hacim ve karışımda narkoz gazını hastaya solutmaya yarar. Böylece işlem bitene kadar hastanın tam uyuması sağlanır.

 

Neden Genel Anestezi Ya Da Sedasyon Uygulamalarına Başvurulur?

Diş hekimi korkusu olanlarda, bulantı ve öğürme refleksi fazla olanlarda, bedensel engeli bulunan kişilerde, uzun sürebilecek cerrahi işlemlerde anestezi çeşitlerinden birinin uygulanması gerekir.

Tedavi işlemleri için uygulanan anestezi yöntemi genellikle lokal anestezi olsa da; özellikle engelli çocuklarda ve gençlerde genel anestezi ile sedasyon uygulamaları gerekli görülebilmektedir. Bu uygulamaların günü birlik yapılması ile engelli hastanın ve ailenin düzeninin bozulmaması sağlanarak, tedavilerin tek seansta yapılması amaçlanır.  Diş hekiminiz, kaygılarınızı ve şüphelerinizi değerlendirerek sizin için en doğru anestezi yöntemini belirleyecektir.

Diş tedavisinde en çok kullanılan yöntem lokal anestezidir ve bu yöntemin bu kadar çokça uygulanmasının temel sebebi hastaların birçoğunda lokal anestezi uygulanması için bir engel bulunmamaktadır. Lokal anestezi kullanıldığı zaman hastanın ağız içi uyuşturulacağı için herhangi bir acı hissetmez. Acı hissetmemek hastanın klinikte geçirdiği zamanı daha kolay geçmesini sağlar.Diş Taşı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Dişler düzenli olarak plağa maruz kaldığı zaman onların üzerinde oluşan sert mineral birikintisine diş taşı denir. Dişlerin altındaki sert, inişli çıkışlı hat bunun bir işaretidir. Bununla birlikte, diş taşı ayrıca diş eti çizgisinin altında da oluşabilir. Dental hijyenistler, dişlerdeki diş taşı birikintisini uzaklaştırabilir ve iyi bir ağız bakım alışkanlığı ile bunların tekrar oluşması engellenebilir. Eğer dişlerinizde tartar veya diş taşı var ise bu hem estetik hem de ağız ve diş sağlığı açısından kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Diş Taşı (Tartar) Nedir?

Dişlerden uzaklaştırılamayan plak zamanla diş taşına dönüşebilir. University of Rochester Medical Center’ın açıkladığı gibi plak, tükürük, bakteri, yiyecek artıkları ve şekerli ve nişastalı besinlere maruz kalan bakterilerin ürettiği asitten meydana gelir. Diş taşı mineralleşmiş ölü bakterilerin birikmesi sonucunda ve tükürük içinde bulunan proteinlerden oluşmaktadır. Kalsiyum, fosfat, kalsiyum karbonat ve magnezyum minellerini içinde bulunduran diş taşı dişlerin yeteri kadar temizlenmediği durumlarda oluşur.

Diş Taşı Neden Oluşur?

Diş taşı ya da tartar dediğimiz bu birikintiler, yoğun bakteri içerir ve sertleştiği için fırçalamayla çıkmaz. Temizlenmesi oldukça zor olan diş taşları diş etlerini tahriş eder, iltihaplanmaya, kanamaya ve sonunda diş eti hastalıklarına neden olur. Diş taşı, diş eti çizgisinin altında görülmeye başladığında kanamaya neden olabilecek kabarık şişliklere neden olabilir. Diş eti çizgisinin üzerindeki diş taşı birikintisi sarı veya bronz renktedir ve uzaklaştırılmadığında daha da büyüyebilir. Diş eti çizgisinin altında ise kahverengi veya siyah renkte olabilir. Yalnızca diş hekimi uzmanları, dişlerdeki diş taşı birikintisini diş taşı temizliği adı verilen bir işlemle başarılı bir şekilde uzaklaştırabilir. Diş taşı temizliği ismi verilen bir işlemle dişlerde oluşan diş taşları temizlenir ve parlak, daha sağlıklı dişlere sahip olursunuz.

Diş Taşının Oluşumu Nasıl Engellenir?

Düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve diş hekimi ziyareti, diş taşının tekrar oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Her altı ayda bir veya önerilen sıklıkta bir diş hekimini ziyaret etmek, diş hekiminin diş taşının tekrar oluşup oluşmadığını görmesini sağlar. Ayrıca diş hekimi fırçalama tekniği konusunda size tavsiyelerde de bulunabilir. Unutulmamalıdır ki diş taşları hayat sürecinin içinde oluşması normal bir durumdur. Eğer dişlerinizi en az iki kere fırçalamazsanız veya diş ipi kullanmaz iseniz diş taşlarının oluşmasını engelleyemezsiniz.
Dişlerinizde diş taşı ortaya çıktığı zaman en iyi tedavi diş hekimiz ile görüşüp diş taşı temizliği yaptırmanızdır. Aksi durumlarda diş taşları ağız ve diş sağlığınızı olumsuz olarak etkileyecek ve başka sorunlara sebep olacaktır.

Eğer sizde diş taşından şikâyetçiyseniz sizi Pendik’in en uygun fiyatlı kliniğine bekliyoruz.

 

 

 


Crowns.jpg

Zirkonyum, E-MAX ve Porselen Diş Arasındaki Farklar?

Teknoloji ilerledikçe daha güzel dişlere sahip olmak isteyen hastaların sayısında büyük bir artış yaşanmaktadır bu hastalar zirkonyum diş, E-max diş gibi yeni tedavi şekilleri de ortaya çıkmaktadır. Gelin daha güzel bir gülümseye sahip olmanız için uygulanabilecek tedavi yöntemlerini inceleyelim.

Porselen taç

Porselen kuronlar, seramik kuronlar veya porselen dişler, diş setine zarar veren kişiler için bir alternatiftir.

Bunlar, dişlerle birleştirilen, üzerine oturan ve dişi doğal boyutuna, gücüne ve görünümüne kavuşturan özel yapım kuronlardır.

Dolgu veya diğer diş tedavileri ile düzeltilemeyen dişlerin korunması ve güçlendirilmesi için kronlar bir numaralı seçenek olarak kabul edilir.

Porselen kuronlar, diğer doğal dişlerinizle mükemmel bir uyum sağlamak amacıyla diş renginde porselen kullanılarak yapılır – böylece sadece dişi güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda gülümsemenizi görsel görünmesini de sağlar.

Deneyimli bir diş hekimi, porseleni minimal diş şekillendirme ile uygulayabilir, yani dişin büyük bir kısmı kapağın altında korunur.

Diş kronlarını uygulamak, doğru bir şekilde yapıldığında dişlerinizin ömrünü, gücünü ve varlığını önemli ölçüde artırabilen özel bir beceri setidir. Ayrıca porselen diş uygulamasında gülüşünüzde önemli ölçüde güzelleşecektir.

E-MAX kronları

E-MAX kuronlar, estetik görünümleri ve daha iyi, daha rahat oturması ve dayanıklı olmaları nedeniyle daha çok tercih edilen kuron türü olan seramik kuronlardır.

EMAX kronları, aşağıdaki diş problemlerinin düzeltilmesinde doğru çözümdür:

Kirli veya solmuş dişler, Kırık dişler, Kanal tedavisi görmüş dişler.

Ayrıca, bu kronlar mukavemeti yüksek ve oldukça dayanıklıdır. Lityum disilikat, onarıcı bir kuron materyali olarak üstün gücü ve hoş estetiği ile bilinir. E-max kuronlar biraz şeffaftır ve bu da diş renginize en yakın olmasını sağlar.

Zirkonyum kuron ile E-max arasındaki en büyük fark, E-max kuronların daha sağlam ve daha güzel bir görünüme sahip olmasıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, E-max kuronlar sert bir malzemeden ve tek bir bloktan yapılmıştır. Bu, kuronda herhangi bir ekleme olmadığı anlamına gelir ve bu nedenle, zirkonyum kuronlara göre basınca dayanacak şekilde daha donanımlıdırlar. Bu, daha az hasar veya taç kırılma şansı olduğu anlamına gelir.

Zirkonyum kronlar

Zirkonyum kronlar son birkaç yılda daha yaygın hale geldi. Muazzam derecede dayanıklıdırlar ve doğal dişlerin görünümüne iyi uyum sağlarlar. Zamanla daha fazla tercih edilir olsa da çoğu hasta bu tip diş kronu hakkında fazla bir şey bilmiyor. Ve bazı diş hekimleri yeniliklere kapalı oldukları için  bunu benimsemekte tereddüt ediyor ve porselen ve altın gibi uzun süredir test edilmiş ve anlaşılmış tedavi yöntemlerini kullanmaya devam ediyorlar.

Zirkonyum, diş kaplama malzemesi için iyi bir seçim olmasını sağlayan birçok özelliğe sahiptir:

Doğal, beyaz bir renk. Dayanıklılık. Yüksek kırılma tokluğu. Oksidasyona karşı direnç. Hayır. Sinterlendiğinde (fırınlandığında) yarı saydam görünüm.

Zirkonyum Diş Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kuronların yapım süreci, kompozit seramik kuronlar gibi çok karmaşık değildir. Diş muayenehanesinde başlar. İlk olarak, diş hekimi hastanın dişlerinin ilk muayene yapılır ve dişlerin ölçüsü alınır daha sonra bu ölçüyü, bir uzmanın dişlerin bir kalıbını yapmak için ölçü içine kalıp döktüğü bir laboratuvara yönlendirir. Teknisyen daha sonra kalıbı birimlere ayırır ve bir lazer, ışık veya mavi ışık teknolojisi kullanarak test eder. Ardından taramayı, tepeyi tasarlayan CAD yazılımına sahip bir bilgisayara yüklerler. Uzman tacı da tasarlayabilir. Teknisyenler malzemeyi daha sert hale getirmek için çok yüksek ısıda pişirirler.

Zirkonyum Diş Kronların Faydaları

Kolayca ayarlanabilir, yeniden şekillendirilebilir ve yeniden renklendirilebilir. Renginden dolayı doğal dişe benzer. Metal bir taban gerektirmez. Diğer kuron türlerinde olduğu gibi orijinal dişin çıkarılmasını gerektirmez.

Eğer sizde daha güzel bir gülümsemeye sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçen gülümsemenizi tasarlayabilirsiniz. Deneyimli diş hekimlerimiz ve uygun fiyatlarımızla haftanın 7 günü Pendik’te bulunan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizle sizin hizmetinizdeyiz.

 


eclipse-denture1.jpg

Protez Diş Ne Kadar Dayanıklı?

Protez Diş dayanıklı olacak şekilde üretilmiştir – sonuçta düzenli çiğneme ve yoğun kullanıma dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, bu sonsuza kadar sürecekleri anlamına gelmez. İşte protezlerin ne kadar dayandığı hakkında bilmeniz gerekenler.

Protez Diş Neden Sonsuza Kadar Dayanmaz?

Protez Dişler sentetik bir malzemeden yapılmıştır, bu nedenle zamanla yıpranabilirler. Ayrıca, sadece yapılarını zayıflatmakla kalmayan, aynı zamanda kurtulması zor kötü bir koku geliştirmelerine neden olabilecek bakterileri barındıran mikroskobik çizikler ve çatlaklar da oluşabilir..

Protez Dişler ayrıca ağız hareket ederken de değişmez, yani zamanla uyumlarını kaybederler. Ağzın şekli sürekli değişir. Doğal dişleriniz olduğunda diş etlerinizle birlikte hareket ederler ve değişim fark edilmez. Bununla birlikte, takma dişleriniz olduğunda, bir süre sonra uyumun o kadar sıkı olmadığını fark etmeye başlayacaksınız. Protez uzmanınız yardımcı olmak için ayarlamalar yapabilir, ancak sonunda tam bir değiştirmeye ihtiyacınız olacaktır.

Protez Diş Çeşitleri ve Ömürleri

Bir takma dişin ömrü, ona ne kadar iyi baktığınıza bağlıdır, aynı zamanda takma dişin türüne de bağlıdır. Protez dişleriniz beklentilerinizi aşağıdaki listeye bakarak yaparsanız gerçekçi hedefler belirlemiş olursunuz.

İmplant Üstü Protezler: İmplant Üstü Protezler çeneye sabitlenir ve çıkarılabilir değildir, bu nedenle mevcut en kalıcı protez şeklidir. Aslında, uygun bakımla 20 yıl veya daha fazla dayanabilirler!
Tam veya Kısmi Protezler: Tam veya kısmi protezler çıkarılabilir ancak tüm diş setinin veya sadece yarısının (üst veya alt çene) yerini alır. Değiştirilmeleri gerekmeden önce genellikle 5 ile 8 yıl arasında dayanırlar.
Esnek Kısmi Protezler: Esnek bölümlü protezler, geleneksel protezlerden önemli ölçüde daha az serttir. Uzun vadeli bir çözüm olarak kabul edilmezler, ancak daha kalıcı bir diş değiştirme çözümünü beklerken işlevselliği geri kazandırmak ve kalan dişlerin kaymasını önlemek için daha çok bir durdurma boşluğu olarak kabul edilirler. Ancak, gelişmeler onları daha dayanıklı hale getirdi ve 5 yıla kadar dayanabilirler.

Hangi Protez Diş Size Uygun?

İmplantlı protezler, tam protezler, kısmi protezler veya esnek bölümlü protezler arasında seçim yapmaya çalışıyorsanız, bir profesyonele danışmak en iyisidir. Ömrünün yanı sıra, maliyet ve kişisel ağız sağlığı ihtiyaçlarınız da dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birçok şey vardır.

Eğer sizde size uygun bir protez diş yaptırmak istiyorsanız deneyimli diş hekimleri ile görüşmek için ücretsiz bir randevu alabilirsiniz. Uygun fiyatlarımız ile daha güzel gülümsemeniz çalışmaya devam ediyoruz.


dental-implant.jpg

İmplant tedavisi sonrası yapılması gerekenler

Diş İmplantları: Bakım Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Diş implantları, veya implant tedavisi eksik, çürük veya hasar görmüş dişlerinizi restore etmenin en iyi yoludur. Orijinal dişleriniz gibi görünecek ve işlev görecek şekilde tasarlanmıştır. İmplant dişler biyolojik olarak uyumludur ve hastalık veya çürümeye karşı savunmasız değildir. Ancak diş implantlarınızın daha uzun süre dayanabilmesi için gerçek dişleriniz gibi bakım ve özen göstermelisiniz.

İşte dental implant bakımının hakkında yapılması ve yapılmaması gerekenleri sizler için listelerdik.

İmplant Tevisinden Sonra Yapılması Gerekenler:

 • İmplant dişlerinizi günde en az iki kez, özellikle yemeklerden sonra fırçalayın ve diş ipi ile temizleyin.
 • İmplant dişlerini temizlemek için özel olarak tasarlanmış yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın. Diş arası fırça başlıkları, diş etlerinin ve implantların birleştiği alanı nazikçe temizlemede iyidir.
 • Diş eti iltihabını ve kanamayı azaltmak için mumsuz diş ipi kullanın.
 • Plak oluşumuna neden olan ve sonunda diş eti sağlığınıza zarar veren şekerli yiyeceklerden kaçının.
 • ADA mührüne sahip veya florür içeren diş macununu kullanın.
 • İmplant dişlerinizin gücünü korumak için yemeden önce meyveleri ve büyük gıda parçalarını küçük parçalara ayırdığınızdan emin olun.
 • Ameliyattan sonra birkaç gün boyunca patates püresi, kremalı çorbalar, elma püresi, milkshake ve yoğurt gibi yumuşak yiyecekler tüketin.
 • Klorheksidin-glukonat içeren antimikrobiyal ağız gargarası kullanın. Plak, tartar ve diş eti iltihabına neden olan bakterilere karşı etkilidirler.
 • Muayene ve temizlik için düzenli diş hekimi ziyaretleri planlayın.

 

İmplant Tevisinden Sonra Yapılmaması Gerekenler:

 • Parlatma veya beyazlatma için tasarlanmış aktif kömür, kabartma tozu içeren bir diş macunu kullanmayın. İmplant dişleriniz için aşındırıcıdırlar.
 • Ameliyattan hemen sonra pipetleri tükürmeyin veya emmeyin.
 • Diş problemlerine neden olabileceğinden sigara içmeyin.
 • İmplant dişlerinizle ambalaj, kutu veya şişe açmayın.
 • Ameliyattan hemen sonra sert veya gevrek yiyecekler yemeyin.
 • Şekerli, yapışkan, sakızlı şekerler, patlamış mısır taneleri, sert şekerler, buz, karamelli elmalar, tohumlar ve şekerleme gibi yiyecekleri tüketmeyin.

 

Sonuç

Dental implant ameliyatınızdan sonra sorunsuz ve keyifli bir iyileşme için yapılmaması gerekenleri çok dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. İlk iyileşme evresini geçtikten sonra güzel, doğal görünen dişlere sahip olacaksınız.

Eğer sizde İmplant veya vidalı diş yaptırmayı düşünüyorsanız deneyimli diş hekimlerimiz ve uygun fiyatlarımızla birlikte dünyanın en iyi İmplant markaları için sizi Pendik’te bulunan Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’mize bekliyoruz.

 

 


protez-dis-.jpg

Protez diş hakkında bilmeniz gereken herşey

Protezler Diş Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ağız sağlığı sorunlarınız varsa ve dişlerinizi kaybetme riskiniz varsa, bu mutlaka dişsiz bir hayatla başa çıkmak zorunda kalacağınız anlamına gelmez. Diş kaybı yaşayan kişiler için en iyi çözümlerden biridir protez diş. Kalan sağlıklı dişlerinizi korumanıza bile yardımcı olabilirler!

Modern diş hekimliği sayesinde, protez söz konusu olduğunda çeşitli seçenekler mevcuttur. Protezlerin çeşitleri şunlardır.

Protez Diş Çeşitleri

Tam Protez Diş

Tüm dişlerini kaybetmiş veya sağlıklı dişleri kalmamış hastalarda tam takım protezler kullanılır. Alt ve üst çene için tam setler halinde gelirler. Üst protezler, stabilite için ağzın çatısına bağlanan tam bir tabana sahipken, alt protezler, dilin serbestçe hareket etmesi için alan sağlamak için daha çok U-şekline benzer.

Tam protezler takılmadan önce kalan çürük dişlerin çıkarılması genellikle tavsiye edilir. Bu, diş etlerinin iyileşmesini sağlar ve daha fazla kemik kaybını önleyerek ağzınızın genel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Tam protezler çıkarılabilir olduğundan, temizlenmesi daha kolaydır ve takarken iyi ağız hijyeni sağlamanıza yardımcı olur.

Diş implantları

Diş implantları kalıcı bir protez şeklidir, yani çıkarılabilir değildirler. Bu yöntem kullanılarak implantlar cerrahi olarak çene kemiğine yerleştirilir. İşlemden sonra, takma dişlerin tamamı yerleştirilmeden önce diş etlerine iyileşmeleri için yaklaşık 3 aylık bir süre verilir.

İmplantlar, bütün bir set yerine bir veya iki dişi değiştirmek için de kullanılabilir.

İmplantlı protezler, çıkarılabilir olmadıkları için normal dişlere en yakın protez seçeneğidir ve uygun ağız hijyenini sağlamak için düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımına ihtiyaç duyarlar.

Kısmi Protez Diş

Dişlerinin tamamını kaybetmemiş ve ek diş kaybına yol açan herhangi bir diş eti hastalığı olmayan hastalar için bölümlü protezler uygun bir seçenek olabilir. Genellikle bir tür kazaya karışmış ve bir yaralanma nedeniyle dişlerini kaybetmiş kişiler için kullanılırlar.

Kısmi protezler, bir veya iki yedek diş setidir ve metal tokalar kullanılarak bitişik dişlere tutturulur. Bunları sabitlemek için gelişmiş bir prosedürdür, çevredeki dişlerin sağlıklı olmaması ve yedek dişi destekleyememesi durumunda diş etlerine diş kronlarının yerleştirilmesini içerir.

Esnek Kısmi Protez Diş

Esnek bölümlü protezler, gelecekte daha kalıcı bir protez seti bekleyen hastalar için kısa vadeli bir çözüm olabilir.

Esnek bölümlü protezler, birkaç eksik dişin yerine geçen ve kalan dişlerin üzerine oturan hafif protezlerdir. Kolayca ayrılabilirler ve mevcut başka bir uygun fiyatlı protez seçeneğidir.

Sizin için derlediğimiz protez diş hakkında sıkça sorulan bazı sorular

Protez Diş Nedir?

Protezler, doğal dişlerinizin ve diş etlerinizin yapay olarak değiştirilmesidir. Diş kaybı gibi sorunları gidermek için diş hekiminiz tarafından oluşturulurlar. Protezler tam veya kısmi olarak sınıflandırılır, yani diş eti çizgisinin üstündeki veya altındaki tüm dişleri veya sadece birkaç eksik dişi değiştirebilirler. Ne tür protezlere ihtiyacınız olursa olsun, mevcut dişlerinize uyacak şekilde özelleştirilecektir. Hangi protez seçeneğinin sizin için en iyisi olduğunu öğrenmek için bir diş hekimine danışın.

Tam Ağız Protez Diş Nasıl Yapılır?

Takma dişlerin destekleyici yapısı, yapay dişleri yerinde tutmaktan sorumludur ve genellikle doğal diş eti hattına sıkıca oturan akrilik reçine veya elastik polimer malzemeden yapılır. Eskiden protez diş yapımında tercih edilen malzeme porselendi; ancak reçine daha hafif özellikleri nedeniyle daha popüler hale geldi ve dişler protez kaidesine daha iyi yapıştı.

Protez Diş Takmanın Faydaları Nelerdir?

Protezlerin önemli faydalarından bazıları şunlardır:

 • Birden fazla eksik dişi değiştirerek bir gülümsemenin görünümünü iyileştirirler.
 • Yanakların ve dudakların yakınında ağız yapısını destekleyin.
 • Düzenli sağlıklı bir diyet sürdürmek için dişlerin çiğneme işlevini geri yükleyin.
 • Şiddetli ağrı ve ağız sağlığı sorunlarını tedavi etmek için uygun bir diş değiştirme çözümü sunun.
 • Sorunlu dişlerin sağlıklı ve estetik bir alternatifle değiştirilmesine yardımcı olun.

Protez Diş Nasıl Temizlenir?

Protezler doğal dişlere göre daha hassastır. Hangi tür protezlere sahip olursanız olun, onları normal dişler gibi günlük olarak temizlemelisiniz. Takma dişler yapay dişler olsa da, düzenli olarak temizlenmezse mevcut dişler ve diş etleri için risk oluşturabilecek bakteri, plak ve tartar oluşumuna eğilimlidirler. Uygun protez temizliğini sağlamak için şu adımları izleyin:

 • Takma dişlerinizi ağzınızdan çıkarın ve yiyecek parçacıklarını gidermek için üzerlerine su akıtın.
 • Yumuşak bir sabun veya protez temizleyici kullanarak takma dişleri bir takma diş fırçası veya yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçalayın.
 • Takma dişlerinizi ağzınıza geri koymadan önce iyice durulayın.
 • Protezlerinize zarar vermemek için aşındırıcı temizleyiciler, normal diş macunu veya elektrikli diş fırçaları kullanmaktan kaçının.

Eğer sizde diş kaybı yapıyorsanız Pendik’te yer alan diş klinigimizden sizin için hazırladınız özel protez fiyatlarını alabilir ve deneyimli diş hekimlerimiz ile protez dişlerinize sahip olabilirsiniz.


root-canal-treatment-in-delhi.jpg

kanal tedavisi nedir

Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dişim neden ağrıyor? Neden dişlerimin arasına yiyecek sıkışmış? Neden şiddetli ağrım var? Gibi sorularınız varsa bu yazıyı sizler için hazırladık. Eğer bu biçimde sorunlar yaşıyorsanız dişiniz çürümüş ve kanal tedavisine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz

Genel olarak insanların çoğu diş kliniğine ancak dişlerinde şiddetli ağrı hissetmeye başladıklarında gelir….Onlar için bunun nedeni hala bir efsane!!! Bu yüzden bugün, dişinde ağrı hisseden birçok hasta için hala cevapsız kalan en yaygın diş sorunu hakkında yazmayı düşündük.

Kanal Tedavisi Hakkında

Temel sorun şu ki, kişi sorunu bilmediğinde endişelenmiyor ya da umursamıyor. Diş hekimliğinde her şey küçük sorunlarla başlar ama görmezden gelindiğinde ciddi sorunlara yol açabilir.

Dişlerimiz üç bölümden oluşur ya da beyaz, sarı ve kırmızı olmak üzere üç bölüme ayrıldığını söyleyebiliriz. Teknik olarak dişler mine, dentin ve pulpa tabakalarından oluşur. Bu tabakalar diş etleri ile çevrilidir ve kemik tarafından desteklenmektedir.

Temelde bakteri olan bir çürük, dişin en dış tabakası olan mineden başlar, hiçbir belirti veya ağrıya neden olmaz ve bu nedenle çoğu insan dişinin çürüdüğümden habersizdir. Zaman geçtikçe çürük ilerler ve hassasiyet gibi belirtiler de artış görüşür. Hafif olarak görülen belirtiler zaman ilerledikçe kötüleşir ve ağrı hissedilmeye başlanır.

Boşluğun ve dolgunun erken tespiti, çürüğün daha da ilerlemesini önlemeye yardımcı olur ve dişi kanal tedavisinden kurtarır, bu nedenle altı ayda bir diş hekiminizi ziyaret etmeniz önerilir.

Zamanında yapılan tedavi ile dişlerinizi kurtarma fırsatına erişebilirsiniz.

Kanal Tedavisi Nedir ve Neden Yapılır?

Kavite en içteki pulpa tabakasına ulaştığında, hastalar dayanılmaz ve diş hekimine gitmekten başka seçeneği olmayan şiddetli ağrılar yaşamaya başlarlar. Bu yüzden böyle bir ağrı hissetmeye başlarsanız, tereddüt etmeyin ve Baydent Ağız Sağlığı ve Diş Klliniği’ni ziyaret edin.

Prosedür:

Kanal tedavisine başlamadan önce dişin etrafındaki bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve bu nedenle işlem ağrısız olduğundan kanal tedavisi sırasında hasta ağrı hissetmez. Diş uyuşturulduktan sonra diş hekimi çürüğü yavaş yavaş çıkarmaya başlar ve pulpa odasına ulaşarak kanalları keşfeder ve böylece temizlemeye başlar ve sonraki diş dolgu prosedürü ile diş enfekte pulpadan uzaklaştırlır. Kanalı genişletmek için farklı eğeler kullanılır ve kanalın tamamen temizlendiğinden emin olmak için salin ve sodyum hipoklorit kullanılarak sık irrigasyon yapılır ve ötesinde enfekte pulpa veya enfeksiyon bırakmaz. Diş hekiminin isteğine ve durumuna göre kişiden kişiye ve dişten dişe değişen farklı sistemler kullanılmaktadır. Bu nedenle hastaların önceki deneyimlerini ve doktorlarını karşılaştırmamaları gerekir. Her diş farklıdır ve prosedür de aynı şekilde farklıdır. Temizlik yapıldıktan sonra, tek seansta kanal tedavisi yapılması durumunda diş geçici siman ile doldurulur ve aynı gün içinde tekrar bakteri bulaşmasını önlemek için boş alan kalmaması için kanal güta-perka termoplastik bir malzeme ile doldurulur. Ancak tek oturuşta kanal tedavisinin endüksiyonu olabilmektedir ve buna göre kanal tedavisinin kaç seans süreceğine karar verilmelidir. Temizlik yapıldıktan sonra diş hekimi dişteki boşluğu doldurur. Kanal tedavisinden sonra dişin daha uzun süre dayanabilmesi için dişin üzeri bir kapakla kapatılır.

KANAL TEDAVİSİ SONRASI

Çoğu durumda, kanal tedavisi enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak kesinlikle ağrı veya rahatsızlık olmaksızın ağrısızdır. Diş hekimi, hastanın kanal tedavisi konusunda endişelenmemesi için ameliyat sonrası ağrı olmaması için analjezik ve antibiyotik reçete eder.

Eğer sizde dişlerinizde ağrı hissediyorsanız fazla vakit kaybetmeden diş kliniğimize ulaşabilir ve deneyimli doktorlarımız ile uygun fiyatlarımızla tanışabilirsiniz.


dis-dolgusu.jpg

diş dolgusu çeşitleri

Diş dolgusu çeşitleri?

Çürük veya hasar görmüş bir dişi daha fazla hasardan korumak için sadece estetik için değil aynı zamanda normal çiğneme fonksiyonlarını da geri kazandırmak için diş dolgusu yaptırmanız gerekmektedir. Tedaviyi geciktirmeye değmez, ne kadar beklersek, boşluk o kadar derinleşir ve sonunda içindeki sinirlerle birlikte pulpa odasına ulaşır. Bu, dişin semptomatik hale geldiği ve ağrıya neden olduğu zamandır. Bu zamanda çürüğün derinleşmemesi için en kısa zamanda diş dolgusu yapılması gerekmektedir.

 

Diş dolgusu türleri

Diş Dolgusu tipi, boşluğun yeri ve boyutu ile belirlenebilir. Daha küçük kaviteler, amalgam veya günümüzde orijinal diş ile aynı renge sahip ışıkla sertleşen bir kompozit ile kolayca diş dolgusu yapılabilir. Kompozit dolgular veya beyaz dolgular farklı diş tonlarında gelir, böylece diş hekimi hastanın orijinal dişiyle aynı renkte dolguyu kolayca yapabilir. Kompozit malzeme bir plastik türüdür.

Kompozitin dayanıklılığının artık onu doldurmaya yetmediği boşluk büyüdüğünde, diş hekimleri inley tercih edecektir. Bu tip dolgu, diş hekimi diş ölçüsünü aldıktan sonra diş laboratuvarında yapılır. Genellikle hastaya dolgu tamamlanana kadar geçici bir dolgu yapılır.

 

Amalgam dolguların avantajları

dayanıklılık – uzun süre dayanabilir

mukavemet – bir ilk ayar süresinden sonra malzeme çiğneme işlevine direnebilir

 

Amalgam dolguların dezavantajları

Estetik kaygılar:

Orijinal diş ile uyum sorunu

Aşırı diş hazırlığı: tutucu bir boşluk oluşturmak için sağlıklı diş yapısının çıkarılması gerekir

Amalgama alerjik reaksiyonlar

Restorasyonun kırılması

Ön dişleri restore etmek için kullanamazsınız

Diş renginde kompozit dolgular

 

Diş renginde kompozit dolgular

Avantajları

Estetik: renk uyumu mümkündür, dolgu neredeyse ‘tespit edilemez’

Yapışma: kompozit dolgu malzemeleri diş yapısına kimyasal olarak bağlanır

Daha az kavite hazırlığı gereklidir

Çok yönlü: ön dişlerin yanı sıra arka dişleri de restore etmek için kullanılabilir

 

Dezavantajları şunlardır:

Amalgam dolgulardan daha az dayanıklıdır, genellikle amalgamdan daha erken değiştirilmelidir

 

Diş dolgusu işlemi

Diş dolgusu ihtiyacı belirlendikten sonra diş hekimi hasta ile kullanılacak dolgu malzemesini seçer ve ardından yaralanan dişin bölgesini uyuşturur. Çürük olan bölge çıkarılır ve alanda bakteri veya sondaj kalıntısı kalmaması için boşluk iyice temizlenir. Daha sonra eğeleme kademeli olarak yerleştirilir ve ışıkla sertleştirilir. Son bir cila ve oklüzal ayardan sonra dolgu, işlevde kullanıma hazırdır.

Eğer sizde dişinizde çürük varsa haftanın 7 günü bizimle iletişime geçebilirsiniz, deneyimli diş doktoru kadromuz ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz. Pendik bölgesinde hizmet veren diş kliniğimiz ağız ve diş sağlığınızı geri kazanmanız için uygun fiyatlarla hizmet vermektedir.


Diş-implanti-vidalı-diş.jpg

diş implantı

Diş implantı yaptırmak, her türlü korku hikayesini içerir, ancak gerçekte, oldukça basit bir işlemdir ve acı verici değildir. Henüz deneyimlemediğiniz diğer tüm şeylerde olduğu gibi, sizi gergin hissettiren bilinmeyenin beklentisidir. İmplant dişler günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaktadır ve implant yaptırmanın hasta için bir zararı bulunmamaktadır.

Baydent Ağız Sağlığı ve Diş polikiniğimizde implantların veya vidalı dişlerin dişlerinin değiştirilmesi gereken hastalarımızın hayatlarını nasıl değiştirdiğini gördük. Bir kez daha istediklerini yiyebilecekler. Diş implantı olarak seçilebilen takma dişler her gün çıkarıp takmaktan tutun dişlerin sallanması gibi bir dizi sorunu beraberinde getirmektedir. Ancak diş implantları bu sorunları doğurmadığı için daha tercih edilebilir bir seçenektir.

Diş implantı sürecinin birkaç aşaması vardır. Gelin hep beraber bu süreci inceleyelim.

 • Muayene

Dental implantları yerleştirebileceğimizden emin olmak için ağzınıza ve çene kemiğinize gerçekten iyi bakmamız gerekiyor. Çene kemiğiniz dejenere olmuşsa implantları destekleyemez. Yine de kemik greftleri ve sinüs kaldırma adı verilen bir teknik kullanarak onu yeniden oluşturmanın yolları vardır. Soruna neden olan üst çene kemiğinizse, çene kemiğine ve üstündeki elmacık kemiğine sabitlemek için ekstra uzun implantlar kullanabiliriz.

Muayene aşamasında hasta tedaviye uygunluğu açısından değerlendirilir ve varsa alternatif tedavi biçimleri hastaya sunulur. Hasta İmplant yaptırmaya karar verdiği zaman tüm süreç detaylı bir biçimde anlatılır.

Eğer hastanın kemik yapısı İmplant işlemi için yeterli değilse kemik geftine ihtiyaç duyulabilir. Kemik greftleri bütünleşirken daha fazla zamana ihtiyaç duyulabilmektedir. Tedavinin zamanı hastanın sağlık ve kemik durumu ile doğrudan ilişkilidir.

 • Prosedür

İnsanlar bunun acı verici olacağından endişeleniyorlar, ancak çene kemiğinde daha az sinir olduğu için lokal anestezik ağrıyı uyuşturmak için yeterli gelmektedir. Kaygı tamamen başka bir konudur. Prosedür biraz zaman alır, bu nedenle derinden rahatlamanıza yardımcı olması için oral veya intravenöz sedasyon isteyebilirsiniz.

 • İyileşme

Gevrek veya çiğnenebilir yiyecekleri çiğnemeyi beklemeden önce implantların çene kemiğinizle kaynaşması için 2-6 ay beklemeniz gerekir. Hemen kuronlar taktırsanız bile (aynı gün dişleri) durum böyledir.

İmplantlarınıza bakmak için yapmanız gereken tek şey diş eti hastalığına yakalanmadığınızdan emin olmaktır. Bunun için günde iki kez 2 dakika fırçalama, günlük diş ipi kullanımı ve düzenli olarak hijyenist ziyaretleri yeterli gelmektedir. Unutulmamalıdır ki dişlerinize iyi baktığınız zaman implantın dişinizde kalıcılık ömrü uzamaktadır.

Eğer sizde deneyimli hekimlerimiz ve uygun İmplant fiyatlarımızdan yararlanmak istiyorsanız bizimle haftanın 7 günü iletişime geçebilirsiniz. Pendik’te yer alan kliniğimizde ağız ve diş sağlığınız için her türlü tedaviyi sizlere sunmaktayız.


Teeth-Closeup-WEB1-1.jpg

lamine, veneer diş

 

Lamine, Veneer Diş Gülüşünüzü Nasıl İyileştirebilir?

 

Aynaya baktığınızda gülümsemeniz size güven veriyor mu? Gülümsemeniz sağlıklı mı, ancak hala onunla ilgili değiştirmek istediğiniz birçok şey mi var? Lamine, veneer diş gibi günümüzün popüler kozmetik diş tedavileri ile çeşitli estetik kaygıları giderebilir ve paylaşmaktan heyecan duyacağınız ışıltılı bir gülümseme elde edebilirsiniz.

Lamine Kaplamaları Neden Seçmelisiniz?

Diş kaplamaları, diş kusurlarını zahmetsizce maskeleme yetenekleri nedeniyle kozmetik iyileştirme için popüler bir seçimdir. Birkaç diş tedavi seçeneği, kaplamaların çok yönlülüğüyle eşleşebilir.

Bu ince seramik kabuklar, gülüşünüzde en görünür dişlerin ön kısmına yerleştirilir. Porselen, doğal diş minesine benzer bir parlaklık ve yarı saydamlık sağlayarak diğer dişlerinizle mükemmel uyum sağlar. O muhteşem Hollywood gülümsemesine sahip bir ünlü gördüğünüzde ve sırlarının ne olduğunu merak ettiğinizde, cevap muhtemelen lamine veneer kaplamalardır.

Dişler kaplamaların arkasına gizlendiğinden, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli sorunları gizlemek için kullanılabilirler:

 • Yontulmuş dişler

 • Çatlak dişler

 • Kalıcı lekeler

 • Dişler arasındaki boşluklar

 • Küçük, şekilsiz veya aşınmış dişler

 • Hafif çarpık veya yanlış hizalanmış dişler

Lamine Diş Yaptırmak Neleri İçerir?

Tedaviniz, ihtiyaçlarınız, hedefleriniz ve beklentileriniz hakkında açık ve dürüst bir konuşma ile başlar. Oradan, mevcut diş durumunuzun kapsamlı bir muayenesini yapılarak dişlerinizdeki sorunlar ortaya çıkartılır ve acil dişler tedavi edilir.

Diş hekimleriniz kaplama tedavinizin her aşamasında size yol gösterecektir. Tasarım ve şeklin seçiminden ideal renk tonuna kadar diş hekiminiz, cilt tonu ve yüz yapısı gibi görünümünüzü benzersiz kılan tüm faktörleri göz önünde bulunduracaktır.

Profesyonel bir temizliğin ardından diş hekiminiz, kaplama uygulaması için temiz, pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için seçilen dişleri hafif bir cila ile hazırlayacaktır. Kaplamalarınızın üretimi için laboratuvara göndermek için hassas ölçüler alacaklardır. Kalıcı protezleriniz bitene kadar geçici protez yaptıracaksınız.

Yaklaşık iki hafta içinde, bitmiş kaplamalar diş hekiminizin ofisine gönderilir. İkinci ve son randevunuzda, kaplamalar kalıcı olarak yapıştırılır ve her zaman istediğiniz rüya gülümsemesiyle ofisten ayrılabilirsiniz!

Lamine Diş İçin İyi Bir Aday mıyım?

Çoğu yetişkin, kaplamalar için mükemmel adaylardır. Ancak, herhangi bir kozmetik prosedürde olduğu gibi, diş hekimleriniz öncelikle dişlerinizin ve diş etlerinizin kaplama tedavisi alacak kadar sağlıklı olup olmadığını belirlemelidir. Ele almak istediğiniz konulara bağlı olarak, hedeflerinize ulaşmak için birden fazla tedavi türünü düşünmek isteyebilirsiniz.

En İyi Sonuçlar İçin Tedavileri Birleştirmek

Her gülümseme farklıdır ve bazen istediğiniz sonuçları elde etmek için tek bir tedavi yeterli olmayabilir. Diş hekimi ile görüştüğünüzde, endişelerinizi ve ne elde etmeyi umduğunuzu dinlerler. Ardından gülüşünüzü değerlendirip durumunuzu anladıktan sonra hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak tedavi planını geliştirirler.

Dişleriniz için kaplama yaptırdığınızda, diş hekiminiz tutarlı bir görünüm sağlamak için bunları doğal minenizle eşleştirir. Dişlerinizi önceden beyazlatmak, kaplamaların da daha hafif olacağı ve genel olarak daha canlı bir görünüm yaratacağı anlamına gelir. Durumunuza bağlı olarak porselen kronlar veya ortodonti gibi diğer kozmetik seçenekleri de arayabilirsiniz.

Ne yapmaya karar verirseniz verin, sadece yetenekli ve deneyimli değil, aynı zamanda ne istediğinizi dinlemek için zaman ayıran ve seçeneklerinizi size baskı yapmadan açıklayan bir diş hekimi ile çalışmak çok önemlidir. Bir profesyonelle konuşmadan önce öğrenebildiğiniz kadar çok şey öğrenin, böylece yaşam tarzınız ve bütçeniz için en iyi kararı verebilirsiniz!

Baydent Ağız ve Diş Sağılığı Kliniğinde daha güzel gülümsemeniz çalışmaktayız. Deneyimli diş hekimlerimiz ve uygun diş tedavisi fiyatlarımızla size hizmet vermek için haftanın 7 günü açığız.

 


dental-implant-500.jpg

implant tedavisi

Implant Tedavisinden Korkmamanız İçin 3 Neden

Dental implantlar(vidalı diş), insan vücuduna uygun yapıları ve uzun ömürleri ile oldukça önemli bir ün kazanmıştır. Implant’ın titanyumdan olması sebebiyle kısa zaman içerisinde çene kemiği ile bütünleşir. İmplant tedavisi Titanyumun kemikle doğal bir uyumu olduğundan, yeni hücreler zamanla büyüyecek ve dental implanta yapışarak bağlantılarını güçlü ve dayanıklı hale getirecektir.

Tabii ki, bunu başarmak için implant cerrahisi gerekmektedir. Ancak implant cerrahisi rutin bir girişimdir, lokal anestezi etkisinde yapıldığı için ağrı hissedilmez, çok az rahatsızlık verir ve eğitimli ellerde başarı oranı çok yüksektir.

İşte implant cerrahisinin endişe edilecek bir şey olmamasının 3 nedeni.

 • Prosedür kesin olarak planlanmıştır. İmplant cerrahisi nispeten küçük bir prosedürdür, çünkü esas olarak tüm yerleştirme detayları genellikle önceden planlanır. Karmaşık durumlar için diş hekiminiz her implantın tam yerini belirlemek için röntgen veya BT görüntüleme kullanabilir ve işlem sırasında kesi yapmak ve implantı tutacak küçük kanalı oluşturmak için kullanmak üzere bir cerrahi kılavuz oluşturabilir.
 • İmplant ameliyatı lokal anestezi ile yapılabilir. İmplantasyon genellikle diş çekiminden daha kolaydır – bu prosedür için yeterince sağlıklıysanız, implant cerrahisi geçirme konusunda sorun yaşamazsınız. Lokal anestezi ile diş hekiminiz siz bilinciniz açıkken sadece implant bölgesini ve çevre dokuları uyuşturacaktır. Bununla birlikte, herhangi bir endişeniz varsa, diş hekiminiz devam etmeden önce bir yatıştırıcı veya anti-anksiyete ilacı da verebilir.
 • İmplant veya vidalı diş minimum rahatsızlık verir. Önceden planlanmış cerrahi kılavuz ve gelişmiş implantasyon teknikleri sayesinde çok az doku bozulması olur ve kesilen dokular normalde kendiliğinden emilen dikişlerle dikilir. Bazı vakalar daha güçlü ağrı kesiciler gerektirebilirken, çoğu zaman aspirin veya ibuprofen gibi hafif bir nonsteroid antiinflamatuar ilaç (NSAID) sonrasında rahatsızlık için yeterlidir.

 

İmplant bölgesi, %95-97 başarı oranıyla oldukça hızlı bir biçimde iyileşir. Kemik entegrasyonundan birkaç hafta sonra (yaklaşık 30 gün) diş hekiminiz önce iyileştirme başlığı takacak ve daha sonra protez diş için ölçü alınacaktır. Daha sonra yeni protez diş implanta yerleştirilir.

Eğer sizde implant hakkında bilgi almak veya implant yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve size özel fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.


lächeln-1200x800.jpg

dişleri güzelleştirmenin yolları

Nasıl daha güzel bir gülümsemeye sahip olabilirim?

Güzel ve sağlıklı bir gülümseme birçoğumuzun istediği şeydir. Gülümsemek insanların doğasında olan ve gülümsendiği zaman vücutta oluşan hormonal değişimlerden kolayı kişi kendini gülümsediği zamanlarda mutlu hisseder. Gülümsemenin güzel olmasını sağlayan en önemli etkenlerden birisi dişlerdir. Dişlerdeki sorunlar, renk bozuklukları veya çapraşık dişler gülümsemenin kalitesini etkilemektedir.

Bu nedenle dişlerinizde yaptıracağız işlemlerle birlikte çok daha güzel bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Gelin daha iyi bir gülümseme için neler yapılabileceğini inceleyelim;

 • Diş Beyazlatma: Öncelikli olarak daha beyaz dişler kirli veya diş taşları bulunan dişlere oranla daha güzel gülümsemelere sahiptir. Diş taşı temizliği ile diş taşlarınızdan kurtulabileceğiniz gibi diş beyazlatma ile dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlayabilirsiniz. Daha beyaz dişler daha sağlıklı görünmektedir.
 • Porselen lamine: Porselen lamine veya porselen veneer kullanarak dişlerinizin daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Dişlerinizin ön kısmına yapıştırılan porselenler ile birlikte dişlerinizdeki tüm kusurları kapatabilir ve harika bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.
 • Zirkonyum veya E-Max: Zirkonyum diş kullanarak hem dişlerinizin daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Doğal diş görünümüne en yakın görünüme sahip olan zirkonyum dişler vasıtasıyla dişlerinize harika bir görünüm kazandırabilirsiniz. Doğal dişlerle benzerliğinin yüksek olması ve sağlam bir yapıda olması zirkonyum dişlerin günümüzde sıklıkla tercih edilmesinin nedenleri arasında gösterilmektedir.
 • Estetik dolgu: Estetik dolgu uygulaması sayesinde dişlerinin arasında bulunan boşlukları kapatabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ön dişlerinizin arasında bir boşluk var ise ve siz aynaya her baktığınızda bu boşluğu görürsünüz. Dişlerinizin arasındaki boşluğu ortadan kaldırmak ise özgüveninizi yükseltmekte ve gülümsemenizi güzelleştirmektedir.
 • İmplant: Eğer dişlerinizden bir veya birkaç tanesini kaybettiyseniz oluşacak boşluk gülümsemenizin güzelliği açısından zarar verici olacaktır. Bu noktada implant tedavisi sayesinde dişlerinizi geri kazanabilirsiniz ve harika bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız gibi harika bir gülümsemeye sahip olmak oldukça kolay. Sadece dişlerinizdeki sorunların tespiti ve tedavisi için uzman bir diş hekimine gitmeniz gerekmektedir. Daha güzel bir gülümsemeye sahip olabilmek için haftanın 7 günü Baydent Ağız ve Diş Sağlığı ile iletişime geçebilirsiniz.

Deneyimli doktorlarımız ve son teknoloji ekipmanlarımız ile ağız ve diş sağlığını geri kazanmanız ve harika bir gülümsemeye sahip olmanız için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Sizin en için en uygun tarihe randevunuzu ayarlayabilir ve gülümsemenizi geri kazanmanız için çalışabiliriz.Diş teli

Diş Teli Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diş tellerinin gençlerin koruyucusu olduğu bir zaman vardı, ancak yetişkin ortodontisinin artan popülaritesiyle, her zamankinden daha fazla insanın çarpık dişlerini düzeltmenin faydalarını ve tedavi seçeneklerini araştırması günümüzde oldukça yaygın. Eğer sizde diş teli taktırmayı düşünüyorsanız size faydalı olabilecek 4 tane önerimiz var. Bu sayede diş teli hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir ve tedavi aşamasında daha doğru kararlar verebilirsiniz.

 

 1. Diş telinde belirli bir yaş sınırı yoktur.

Ortodontik tedavi arayan yetişkinlerde istikrarlı bir artış görüyoruz. Sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahipseniz, tedavi olmak için bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Daha olgun bir yaştaysanız ve tedavi arıyorsanız kesinlikle size uygun tedavi seçeneklerinin olduğunu bilmeniz gerekir. Hayatın herhangi bir döneminde dişlerinizi düzeltmenin belirli faydaları vardır, bu yüzden yaşınıza takılmayın.

 

 1. Gülüşün güzel olduğu kadar nasıl ısırdığın da önemli

Diş telleri sadece daha çekici görünmesi için gülümsemenizi geri kazandırmaz. Ayrıca, üst ve alt dişlerinizin doğru bir şekilde birleştiğinden emin olarak, gerektiğinde ısırmanızı düzeltmeye yardımcı olurlar. Kötü bir ısırık, yüz ağrısına ve diğer sorunlara neden olabilir ve dişlerinizin düz olduğunu hissetseniz bile yapılacak daha çok iş olabilir. Bu nedenle uzman bir ortodontist muayenesi oldukça önemlidir.

 

 1. Birden fazla diş teli çeşidi

Geleneksel metal diş tellerinin yanında Lingual, Damon ve Invisalign diş telleri gibi birçok alternatif arasından seçim yapabilirsiniz. Hastalarımız, arkadaşlarının taktığını bilmesini istemedikleri için ve dişleri düzeltmek için şeffaf plaklar kullanan Invisalign gibi sistemlerde, dişlere sabitlenmiş tel ve braketlere dair herhangi bir işaret olmadığı için, genellikle şeffaf diş telleri olup olmayacağını soruyor.  Benzer şekilde, Lingual diş telleri dişlerin arkasına takılır, bu nedenle yine son derece gizlidirler. Her diş teli tipi her hasta için uygun olmadığından, her vakanın ayrı ayrı tedavi edilmesi gerekir, bu nedenle ortodontistinizle konuşarak ne önerdiğini öğrenin. Genellikle tedaviyi tamamlamak için birkaç seçenek ve yol vardır. Uzman diş hekimi muayenesi oldukça önemlidir ve muayene sonucunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiği ortaya çıkacaktır.

 

 1. Diş telleri çıkarıldıktan sonra

Gülüşünüzü mükemmelleştirmek için karar verdikten sonra, istediğiniz son şey, diş teliniz çıkarıldıktan sonra dişlerinizin eski pozisyonlarına geri dönmesidir. Diş telleriniz çıktıktan sonra size bir tutucu verilecektir ve bunu talimatlara göre taktığınızdan emin olmanız gerekir. Onu taktığınızı zar zor fark edeceksiniz ve kısa sürede günlük rutininizin bir parçası haline gelecektir.

Eğer sizde çapraşık dişlerinizden rahatsızsanız ve bir çözüm arıyorsanız. Uzman ortodontist hekimimiz sizin için en uygun planlamayı yapacaktır. Haftanın 7 günü bizi arayabilirsiniz.


porselen-lamine-dental.jpg

lamine diş - hollywood gülümsemesi

Genellikle diş kaplamaları olarak adlandırılan diş lamineleri, porselen veya kompozit malzemeden yapılır. Doğal dişlerin üzerine yerleştirilen bu ince malzeme tabakası, dişlerin çürümeye karşı korunmasına yardımcı olabilir ve gülümsemenizin görünümünü iyileştirebilir. Prosedüre başlamadan önce lamine diş hakkında bilmeniz gereken bazı önemli gerçekleri sizler için bir araya getirdik.

 

Lamine Dişlerin Faydaları

Birçok kişi diş laminatlarını kozmetik iyileştirme için isteğe bağlı bir prosedür olarak düşünse de, diş kaplamaları almanın birçok avantajı vardır. Bu avantajları beraber inceleyelim.

 

* Renk bozulmasını düzeltir

Beyazlatma tedavilerinin popülaritesi artmaya devam etmektedir, ancak bazı durumlarda beyazlatma işlemleri ya yapılamaz ya da etkili olmaz. Reçeteli ilaçlar, aşırı florür kullanımı veya çoklu kök kanalları gibi bazı lekeler basit beyazlatma ile çıkarılamayacak kadar yoğundur. Bu durumda istenilen görünümü elde etmek için doğal dişlerin üzerine daha beyaz renkli bir lamine uygulanabilir. Bu sayede renk bozulması olan dişler yerine daha güzel görünüme sahip olan lamine dişler görünür.

* Aşınmış veya kırılmış dişleri düzeltir

Bazen bir diş aşınır, yontulur veya kırılır, ancak delme ve doldurma gibi geleneksel seçenekler ya işe yaramaz, iyi dayanmaz veya geleneksel tedavi yöntemleri işe yaramaz. Lamine dişler duruma göre tek seferde birden fazla dişe veya tek dişe uygulanabilir.

* Dişlerin görünümünü iyileştirir

Çıkıntılı veya kraterli dişler, düzensiz dişler veya yanlış hizalanmış dişler genellikle kaplama eklenerek daha güzel bir görünüme sahip olabilir. Lamineleri yerleştirmeden önce bir diş hekimi az miktarda mineyi kesecektir. Bu sadece kaplamaların aşırı yoğunlaşmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda dişlerin şeklinin daha düzgün olmasına da yardımcı olur.

* Dişlerdeki boşlukları kapatır

Dişler arasındaki boşluklar sadece estetik bir sorun olmaktan çok, çene kemiğinin bozulmasına ve dişlerin doğal olmayan pozisyonlara kaymasına neden olabilir. Laminat uygulamak boşlukları kapatabilir ve bu sorunların oluşmasını engelleyebilir.

 

Lamine Diş Türleri

Diş hekimleri tarafından yaygın olarak kullanılan iki tip laminat vardır. Her türün hem avantajları hem de dezavantajları vardır.

 

1. Kompozit reçine

Daha ucuz seçenek olan kompozit reçine laminatlar, değiştirilmeden önce tipik olarak beş ila yedi yıl dayanır. Bu tip lamine dişlerin uygulanması daha az yoğun olabilir ve doğal dişlere daha az incinme gerektirebilir.

2. Porselen

Porselen lamineler genellikle ışığı gerçek dişler gibi yansıtmada daha iyidir ve bu nedenle kompozit kaplamalardan daha doğal bir görünüme sahiptir. Porselen kaplamalar ayrıca daha uzun bir ömre sahiptir ve çoğu 10 ila 20 yıl arasında sürer. Porselen malzeme daha yoğun olduğu için lekelere karşı daha dayanıklıdır. Bu, özellikle sadece bir veya iki dişin laminate kaplaması varsa önemli olabilir, bu nedenle bu dişler diğerlerinden belirgin şekilde farklı bir renkte görünmez.

Sonuç

Dental lamineler, çeşitli diş sorunlarını çözebilir ve bir gülümsemenin görünümünü iyileştirmenin invaziv olmayan bir yolu olabilir. Çoğu lamine ya kompozit reçineden ya da porselenden yapılır ve bir diş hekimi bir hasta için hangi malzemenin doğru olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir. Uygun şekilde uygulandığında ve bakımı yapıldığında, kaplamalar yıpranmadan 20 yıla kadar dayanabilir.

Eğer sizde lamine diş yaptırmayı düşünüyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz.


zirconium_crowns_vs_e-max_crowns-770x460-1.jpg

Zirkonyum ve Emax diş arasındaki farklar

Diş kronları söz konusu olduğunda modern diş hekimliğinin sunduğu en iyisini arıyorsanız, kesinlikle tam seramik kronları tercih etmelisiniz. Şu anda mevcut en iyi malzemeler zirkonyum diş ve E.MAX seramikleridir. Bu malzemelerden yapılan kuronlar mükemmel estetik, üstün kalite ve sağlamlık sağlamaktadır. Doğal dişi taklit etme yetenekleri vardır, bu da onları estetik açıdan oldukça değerli kılar. Uzun süreli güzel bir gülümseme garantilidir.

 

Zirkonyum diş nedir?

Zirkonyum malzeme, seramik kron üretimi hakkında konuştuğumuzda en üstte yer alır. Zirkonya, beyaz, toz haline getirilmiş bir metal oksit olan Zirkonyum Dioksittir. Aynı zamanda seramiktir. İnanılmaz derecede güçlüdür, aşınmaya karşı dayanıklıdır ve kırılması oldukça zordur. Sertliği ve sağlamlığı nedeniyle mekanik özellikleri açısından doğal dişin özelliklerine çok benzeyen biyo uyumlu malzeme.

 

Zirkonyum diş görüntüsü

Mekanik özelliklerinden dolayı ön ve arka bölgelere yerleştirmeye uygundur. Seramik beyaz bir kapağa yerleştirilerek doğal dişin yarı saydamlığı ve ışık kırılması sağlanır. Doğal bir dişin görüntüsünü sağlar ve parlak bir gülümsemeyi garantiler.

 

E.MAX diş nedir?

E.MAX, tamamen seramik bir sistem olan Lityum Disilikat camdır. Estetik açıdan en tatmin edici seçeneklerden biridir, üzerine porselen yerleştirilerek inanılmaz bir şeffaflık ve diğer doğal dişlerle uyumlu çok gerçekçi görünümlü bir diş elde edilir.

E.MAX porselen kaplamalarda dişlerde kesme ve küçültme yapılmaz. Maksimum 1,5 milimetreye kadar inceltme yapılır. Bu nedenle sağlıklı ve doğal dişlere zarar vermeden yapılan bir tedavidir.

 

Ne kadar Sürer?

E.MAX kaplamalar her biri 45 dakika süren 2 seansta tamamlanır.

 

E.MAX ve zirkonyum diş arasındaki fark nedir?

Altında koyu renkli dişler olan kuronlar için zirkonyum önerilir çünkü opaklık gölgelemeyi gizler. Hem E.MAX hem de zirkonyum kuronlar, kırık veya başka şekilde hasar görmüş dişleri, ciddi şekilde çürümüş dişleri, eksik dişleri, renksiz dişleri veya çarpık dişleri düzeltmek için kullanılabilir. Her iki malzeme de metal çizgiler gösteren eski PFM kronlarının yerini alabilir. Her iki materyal de tüm yumuşak ve sert dokularla biyo uyumludur. E.MAX kaplamanın en büyük artısı sadece seramik kuronlarla sınırlı olmamasıdır. Aksine, bu sistem aynı zamanda kaplamalar, iç kaplamalar, lamine kaplamalar, Lumineers kaplamalar ve hatta ön dişleri değiştirmek için kısa açıklıklı köprüler üretmek için de kullanılabilir.

 

E.MAX Diş Kuronları zirkonyum kuronlardan daha pahalıdır. Uzun köprülerin gerektirdiği direnci sağlayamadığı için kısa köprülerde tercih edilir. Nadir durumlarda, E.MAX kronları oklüzal yüzeylere yerleştirildiğinde kırılabilir. Bunun nedeni ince olmalarıdır. Ancak E.MAX kronları sert taşlama için kullanmadığımız için ön dişler için daha uygundur. Arka dişler için E.MAX kaplama kullanmak istiyorsanız, yeterli kalınlık elde etmek için dişlerinizin daha fazla kesilmesi gerekir.

 

E.MAX Zirkonyum dişten daha mı iyi?

E.MAX ve zirkonyum arasında seçim yapmak zor. Her ikisi de uzun ömürlü diş kronları için birinci sınıf sonuçlar sunar. Daha önce de belirtildiği gibi, E.MAX zirkonyumdan daha yarı saydamdır ve bu iki malzeme arasındaki tek fark edilir farktır.

 

Eğer sizde muhteşem bir gülümsemeye sahip olmak istiyorsanız E-MAX veya Zirkoyunyum diş tedavilerimizi seçebilir ve gülümsemenizi tekrardan tasarlayabilirsiniz.


zirkonyum-kaplama2-1200x648.jpg

zirkonyum diş

Daha Hoş Bir Gülümseme İçin Zirkonyum Diş

 

Kusursuz ve güzel bir gülümseme, herkesin sahip olmayı sevdiği bir şeydir. Bununla birlikte, hasarlı, şekilsiz veya yontulmuş dişler gibi çeşitli ağız sorunları, kişinin kendine güvenerek gülümsemesini zorlaştırarak engel olabilmektedir. Şansımıza, bu tür ağız rahatsızlıkları diş restorasyonları kullanılarak kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Pek çok kişinin ilgisini çeken böyle gelişmiş bir ağız restorasyonu zirkonyum diş.

 

ZİRKONYUM DİŞLERİN SERAMİK KRONLARDAN FARKLARI NELERDİR?

Seramik kronlar diş hekimliğinde birkaç yıldır kullanılmaktadır. Hem kozmetik hem de işlevsel olan ağız sorunlarının tedavisi için başvurulan çözüm olmuştur. Bununla birlikte, diş hekimliğindeki ilerlemeler, zirkonyumdan yapılan yeni tip diş kronlarının geliştirilmesine yol açmıştır.

 

Zirkonyum kaplamalar, Zirkonya adı verilen diş rengindeki bir malzemeden yapıldıkları için doğal dişlere tıpatıp benzemektedir. Diş hekimliğinde nispeten yeni olmasına rağmen, Zirkonya tıp alanında birkaç yıldır kullanılmaktadır. Materyal biyo uyumludur ve bu nedenle ağzın doğal dokuları ile sorunsuz bir şekilde karışır. Ayrıca yapısı ve görünümü, doğal dişlerin görünümünü mükemmel bir şekilde taklit etmesi için büyük ölçüde özelleştirilebilir.

 

ZİRKONYUM DİŞLERİN AVANTAJLARI

Dayanıklılık: Zirkonyum doğal olarak toz halde bulunsa da, ondan yapılan kronlar büyük güç ve dayanıklılık gösterir. Aslında, dental sınıf seramikten yapılmış kronlardan daha dayanıklı oldukları bilinmektedir. Zirkonyum kuronlarınız, onlara uygun şekilde bakmanız koşuluyla, sorunsuz bir şekilde birkaç yıl dayanabilir.

 

Çarpıcı görünüm: Güldüğünü gören biri, doğal diş ile zirkonyum kaplama arasındaki farkı asla ayırt edemez. Kronun dokusu, yarı saydamlığı ve rengi, kalan dişlere mükemmel şekilde uyacak şekilde özelleştirilebilir ve size eşit bir gülümseme sağlar.

 

İşlevsellik: Zirkonyum kronlar, dişlere zarar vermeden önce olduğu gibi ağzın işlevselliğini geri kazanmaya yardımcı olur. Dişin çatlaması veya kırılması durumunda, kuron onu sağlam tutmaya ve başarısızlığını önlemeye yardımcı olacaktır. Yiyecekleri herhangi bir güçlük çekmeden ısırabilir ve çiğneyebilirsiniz.

 

Mükemmel uyum: Zirkonyum kuronlar CAD/CAM teknolojisi kullanılarak üretildiğinden, dişlere yapıştırıldıktan sonra mükemmel uyum ve rahatlık sunar.

 

Eğer sizde zirkonyum diş kullanarak gülümsemenizi kusursuzlaştırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir ve uygun fiyatlarımız ve Pendik’in en geniş diş hekimi kadrosuyla tanışabilirsiniz. Haftanın 7 günü açık olan diş kliniğimizde tedavi olabilirsiniz.


zirkonyum-kaplama.jpeg

zirkonyum diş

Zirkonyum DİŞLER

Zirkonyum diş porseleni günümüz diş estetiğinde tercih edilmektedir. Doğal dişlere yakın yapısal özellikleri ile öne çıkmaktadır. Eskiden porselen metalle desteklenirdi. Metal destekli porselen bazı sorunlara neden oluyordu. Işığı yansıtmayan metal kullanımı diş ve diş etlerinde daha koyu bir görüntü oluşmasına neden olmakta ve vücut sağlığına zararlıdır. Metal alerjisi olan kişilerde kullanılamayan metal destekler nedeniyle diş hekimleri yeni araştırmalara başlamıştır.

Zirkonyum doğada bulunan beyaz bir metaldir. Tıbbın farklı alanlarında kullanılan zirkonyumun özellikle diş hekimliğinde tercih edilmesinin birçok nedeni vardır.

Zirkon kaplama dişlerin avantajları

Yüksek mekanik direnç
Kırılmaya karşı aşırı direnç. Sağlam yapısı ile özellikle arka dişlerde tercih edilmektedir.
Estetik açıdan rengi ve ışık geçirgenliği doğal dişlere çok yakındır.
Diş etlerinde renk problemlerine neden olmaz.
Çeşitli metallere alerjisi olan kişilerde alerjiye neden olmaz. Doku uyumlu bir maden olduğu için biyolojik sorunlara yol açmaz.
Diğer alternatiflere göre ömrü çok uzundur ve ekonomik bir çözümdür.
Yalıtım yapısı sıcak/soğuk hassasiyetini önleyerek konfor sağlar.
Zirkonyum diş kaplamaları genellikle porselen kuronlar veya köprüler ile birlikte uygulanır. Zirkonyum tacın kendisi değildir, metal desteklerin yerini alan alt yapıyı oluşturur. Tüm avantajlarına rağmen tek dezavantajı metal desteklere göre daha maliyetli olmasıdır.

Nasıl uygulanır?


Dişlerin ölçüsü alındıktan sonra hazırlanan mum model bilgisayar ortamına aktarılır. Dişin alt yapısı olan zirkonyum 3D modelleme ile tamamen dijital olarak hazırlanır. Üzerine yerleştirilen porselen ile tamamlanır.

Zirkonyum  Diş Kullanımları

Tek diş taç
Arka diş eksikliklerinde hazırlanan köprü protezlerinde
İmplant üzerine uygulanan kron köprülerde
Zirkonyum hem estetik beklentileri karşılayan hem de neredeyse doğal diş kadar dayanıklı yapısıyla hastaların ve diş hekimlerinin tercihidir. Hızlı bir şekilde uygulanabilen zirkonyum dişler, 1 hafta gibi kısa bir sürede başka ağız problemi olmayan hastalara da uygulanabilmektedir.
Zirkonyum dişler normal dişlere mükemmel bir şekilde uyduğu için gülüşünüzü kusursuz hale getirmek için kullanabilirsiniz.

Pendik'te bulunan diş kliniğimizde dişlerinizi güzelleştirecek zirkonyum dişlerde en uygun fiyat ve deneyimli doktorlarımız vasıtasıyla sizde gülüşünüzü mükemmel hale getirebilirsiniz.


48850041_s.jpg

implant fiyatı

DİŞ İMPLANTLARI GERÇEKTEN BİR GÜNDE YAPILABİLİR Mİ?

Cevap: Tam ağız diş implant işlemleri aynı gün yerleştirilen dişler ile yapılabilir. Tek diş implantları ise tek günde yapılamaz.

Bu makale, aynı gün tam ağız diş implantı prosedürlerini neyin mümkün kıldığını ve tek diş implantlarının neden daha uzun bir süreç olduğunu açıklamaktadır.

Tek Diş İmplantları İşlem Uzunluğu

Birçok tek diş yetmezliği vakasında, implant yerleştirilmeden önce alttaki kemikte yoğunluk oluşturmak için kemik grefti gerekli olmaktadır. Kemik greftinin iyileşme süresi genellikle 4 ile 6 arasındadır. Kemik grefti iyileştikten sonra implant yerleştirilebilir. Bununla birlikte, genellikle aynı gün bir iyileştirme başlığı yerleştirilmeyecektir. İyileştirme başlığı takılabilmesi için implantın önce 3-6 ay sürebilen osseointegrasyon (çene kemiği ile kaynaşma) sürecinden geçmesi gerekir. Bu süre zarfında implant üzerine bir iyileştirme başlığı takılmışsa, çiğneme ve fırçalama implant üzerine çok fazla baskı uygulayacak ve implantın kaymamasına neden olacaktır. Bu, eğik bir implanta, çevredeki dişlerin yer değiştirmesine ve hatta implantın başarısızlığına neden olabilir. Bu nedenle kronu yerleştirmeden önce osseointegrasyon sürecinin tamamlanmasını beklemek en iyisidir.

Aynı Gün Tam Ağız Diş İmplant İşlemleri

Tam ağız diş implantı prosedürlerinde kemik kaybı olması muhtemel olsa da, kemik grefti gerekli olmayabilir. Bir cerrahın implant yerleştirmek için çene kemiğinde yalnızca bir yeri olduğu tekli implantların aksine, tam bir ark vakasında implantlar çenenin herhangi bir yerine uygun kemik yoğunluğu ile yerleştirilebilir. Üst çenede ciddi kemik kaybı durumlarında kemik grefti yerine elmacık kemiği implantları yerleştirilebilir. Çene boyunca dağılmış 4-6 implanta tam ağız protezi sabitlenecektir. Bu, çiğneme/fırçalamadan kaynaklanan basıncın tüm çene boyunca eşit olarak dağılmasını ve herhangi bir kron/implanta uygulanmamasını sağlar. Bu nedenle dişler çekim ve implant yerleştirme ile aynı gün içerisinde yerleştirilebilir.

Kalıcı Dişlerimi Ameliyatla Aynı Gün Alabilir miyim?

Bir günde tam bir diş kemeri yerleştirilebilse de, bu aynı gün dişlerin geçici bir uygulama olması önerilir. İmplantlarınız 6 aylık bir süre boyunca çene kemiğinizle kaynaşırken takmanız için hafif bir akrilik diş seti sunulur. Bunlar, iyileşen implantlarınız üzerinde daha az zorlanma sağlar ve gerektiğinde kolayca ayarlanabilir. Bu süre boyunca diş eti çizginiz biraz geri çekilecektir. 6 ay sonra, diş eti çizginize ve ısırmanıza en uygun kalıcı dişlere sahip olabilirsiniz.

Eğer sizde implant veya vidalı diş tedavisi ile ilgileniyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Deneyimli hekimlerimiz ve uygun fiyatlarımız ile ağız ve diş sağlığınızı korumak için haftanın 7 günü iş başındayız.


all-on-four-tedavisi-1200x675.jpg

implant fiyatı

Diş implantları nasıl yerinde kalır?

Kemik, yapısını ve yoğunluğunu korumak için sık sık uyarmak gerektirir. Çenedeki kemik genellikle en büyük uyarıyı çiğneme sırasında diş köküne uygulanan basınçtan alır. Ancak bir diş artık mevcut olmadığında, alttaki kemik uyarıcıdan yoksundur ve zamanla yapısını ve yoğunluğunu kaybeder. Ancak eksik diş implant ile değiştirilirse çevredeki kemik gücünü ve formunu koruyacaktır. Fakat bir diş implantı nasıl yerinde kalır? Cevap, kemiğin doğal füzyon sürecindedir.

Titanyum neodent implantlar

Osseointegrasyon: Füzyon Süreci

Diş implantları, bir hırdavatçıda bir vida üzerinde bulacağınız gibi, oluklarla üretilir. Başlangıçta, bu oluklar implantların kendilerini kemiğe gömmesine yardımcı olur, ancak bu onların uzun vadeli stabilitesinin anahtarı değildir. Diş implantları genellikle insan kemiğinin doğal olarak ilişki kurduğu bir metal olan titanyumdan yapılır. Yerleştirildikten sonra, kalan diş kemiği, tıpkı doğal bir dişin kökünde olduğu gibi, titanyum ile yavaş yavaş birleşir. Bu füzyon süreci “osseointegrasyon” olarak bilinir. Bu doğal süreç, iyileşme implantına minimum stimülasyon ile 3-6 aylık bir iyileşme süresi gerektirir. Sonuç, diş implantının çene kemiği ile bütünleşmesi ve doğal dişe benzer şekilde işlev görmesidir.

İmplantlar iyileşme sürecinde gevşeyebilir mi?

Düzgün yerleştirildiğinde ve bakım yapıldığında, bir diş implantının iyileşme sürecinde başarısız olması çok nadirdir. Diş implantlarının genel olarak kemikle düzgün bir şekilde kaynaşması için %98 başarı oranı vardır. Bu süreç olgunlaştıktan sonra ve uygun diş hijyeni sağlanırsa implant ömür boyu sürmelidir.

İyileşme sürecinde kaçınılması gerekenler:

 1. İmplanta çok fazla baskı uygulamak: İyileşen bir implanta çok fazla sürekli basınç uygulamak implantın kaymasına veya gevşemesine neden olabilir. Dental implant alıcıları genellikle iyileşme döneminde sert yiyecekleri çiğnerken bu baskıya karşı savunmasızdır. Bu nedenle ağız cerrahları, iyileşme sürecinde hastalarını yumuşak bir diyete sokar. Tam ağız implantlarında (bazen All on 4 olarak da anılır) protez dişlere uygulanan herhangi bir basınç tüm protez boyunca ve farklı implantlar arasında dağıldığından risk azalır. Sert yiyecekleri çiğnerken tekli implantlar daha büyük bir risk altındadır, çünkü yiyecek üzerindeki ısırma kuvveti potansiyel olarak doğrudan tek bir dişe uygulanır. Çoğu cerrah, implantın çiğneme kuvvetiyle rahatsız edilmemesi için iyileşme süreci bitene kadar genellikle tek bir implant üzerine bir taç yerleştirmez.
 2. Sigara: İmplant tedavinizin başarısı ve uzun ömürlü olması için sigarayı bırakmanız önerilir.

 

Ya zaten çok fazla kemik kaybettiysem?

Bir diş birkaç aydır çıkarılmışsa veya kaybolmuşsa, alttaki kemik muhtemelen yeniden emilmeye başlamıştır. Çok fazla kemik kaybı olan bir yuvaya implant yerleştirilemez.

Tek bir dişin değiştirilmesi için, önce alttaki kemiğin bir kemik grefti işlemi ile yeniden oluşturulması gerekir. Ağız cerrahı, kemik grefti materyalini yuvaya yerleştirecek ve üstteki diş etlerini dikecektir. İmplantın yerleştirilebilmesi için kemik greftinin iyileşmesi birkaç ay alacaktır.

Tam ağız prosedürü için kemik grefti gerekli değildir. Genellikle, her çeneye sadece 4-6 implant yerleştirilmesi gerekir. Alt çene, ileri düzeyde kemik kaybı durumlarında bile implantların yerleştirilebileceği kadar kalındır. Bir hastanın üst çenesinde ciddi kemik kaybı varsa, cerrahlarımız yeterli desteği sağlamak için elmacık kemiği (elmacık kemiği) içine gömülü elmacık implantları yerleştirebilir.

Sonuç olarak, uygun hijyeni sağladığınız sürece, diş implantı başarısızlığı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. İmplantlarınız uzun yıllar boyunca sizinle kalacaktır. 6 aylık iyileşme döneminden sonra implant kaynaklı sorun endişesi yaşamadan sevdiğiniz tüm yiyeceklerin tadını çıkarmakta özgür olacaksınız.

Eğer sizde İmplant tedivisi ile ilgileniyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Deneyimli doktorlarımız ve sizin en için en doğru tedavi yöntemlerimiz ile her zaman sizin yanınızdayız.


ince-kemiklere-implant-tedavisi-yapilabilir-mi_20190828160637.jpg

Dental İmplantlar, protezler, köprüler ve kök kanallarına ideal bir alternatif sunar. Ancak bu diş tedavilerinden farklı olarak diş implantları cerrahi olarak yerleştirilir. Cerrahi prosedürlerin doğası gereği, hastaların “Diş implantları ağrılı mı?” diye sorması yaygındır.

Bu sorunun cevabı 2 kısımda açıklanabilir: işlem ve iyileşme süresi.

Diş İmplant İşlemleri Ağrılı mı?

Tek diş implantları yerleştirilken bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Lokal anestenizin etkisiyle gerek diş etininin kesilmesi gerekse implantın yerleştirilmesi sırasında ağzı hissedilmez. Yaygın olarak baskı veya karıncalanma benzeri bir duygu hissetmeniz olasıdır.

Eğer tam ağız diş iplantı veya İmplant üstü köprü yaptırıyorsanız bu işlemi parçalar halinde veya tek seferde yaptırabilirsiniz. Parçalar halinde olduğu zaman lokal anestezi yeterli görülürken tek seferde yaptırırsanız sizi uyutulmanız gerekebilir. İşlemin detaylarını diş hekiminizle görüşebilirsiniz.

İyileşme Dönemi Ağrılı mı?

Anestezinin etkisi geçtikçe, ilk birkaç gün biraz hassasiyet yaşayabilirsiniz. Ağrı hissedilme durumu çok yaygın olmamakla birlikte diş hekiminiz size ağzı kesici verebilir. Bu arı kesicileri ilk birkaç gün içerisinde kullanarak ağrı hissetmezsiniz. Birkaç gün sonra genellikle başka bir ağrı kesiciye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Eğer 72 saat sonra ciddi bir ağrı hissederseniz, tıbbi yardım almalı veya takip için diş hekiminizle randevu almalısınız. Diş hekiminizle birlikte oluşabilecek şiddetli ağrıların önüne geçebilirsiniz.

İmplantlarınız için “6 aylık iyileşme süresi” diye bir şey duyabilirsiniz bu süre implantların çene kemiğine tam olarak kaynaşması için verilen süredir. Bu süre içinde implantlar çene kemiğine tam olarak kaynaşır. İmplant yerleştirildikten 3 ay kadar sonra İmplant üstü protez yerleştirilir. Bu işlem için öncelikle yapılacak diş için ölçü alınır ve daha sonra dişler yerine yerleştirilir. Bu süreçte herhangi bir ağzı hissetmezsiniz ve lokal anesteziye gerek yoktur.

Eğer sizde İmplant yaptırmayı düşünüyorsanız dünyaca ünlü markaları kullandığımız İmplant tedavisi seçenekleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. En kaliteli İmplant markalarını sizlere en uygun fiyatlar ile sunuyoruz. Sizde İmplant veya vidalı diş tedavimiz hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. Pendik’in en geniş doktor kadromuz ile haftanın her günü hizmetinizdeyiz.

 


telsiz-ortodontik-tedavi.jpg

şeffaf plak tedavisi ortodonti

Ortodontik problemler sadece estetik sorunlar yaratmaz aynı zamanda diş ve diş eti sağlığını etkileyecek fonksiyonel sorunlara da yol açabilir. Bu sorunlar kişinin hayatını olumsuz etkilediği gibi dişlerde oluşabilecek estetik sorunlar veya çarpık diş hastanın görünümünü doğrudan etkileyecektir. Günümüzde yaygınlaşan şeffaf plak tedavisi birçok diş teli problemini ortadan kaldırmaktadır.

Diş teli kullanılması ortodontik şikayetleri ortadan kaldırabilmektedir. Ancak her hasta bunu estetik olarak çok doğru bulmamaktadır. Bu nedenle şeffaf plak kullanılması oldukça doğru bir seçenektir.

Hastalar uzun süren Ortodontik tedavileri bazen tellerin görüntüleri sebebiyle istemeyebilir yada erteleyebilir. Güncel tedavi yaklaşımlarında klasik ortodontik tedavilerin yanında şeffaf plaklarlarda ( aligner) tel takmadan harika bir gülüşe ve fonksiyonel diş ve dişeti sağlığına kavuşabilirsiniz. Şeffaf plak teknolojisiyle kliniğimizde dişlerinizden alınacak dijital bir ölçüyle tedavinizin sonunu daha başlamadan görmeniz mümkün, dijital tarayıcı teknolojisiyle küçük bir ağız içi başlıkla ölçü verme zahmetine de girmeden 3 dk içinde bütün kayıtlar ve gerekli veriler toplanabilmektedir. Genellikle estetik şikayetlerle kliniğimize başvuran hastalarımızın beklentisini karşılayabilmek adına yapılan bu bitim simülasyonları sürprizleri de ortadan kaldırmaktadır.

Şeffaf plak tedavisinin en önemli avantajı neredeyse hiç gözükmemesidir, bunun yanında ağız bakımda ( diş fırçalarken) ve yemek yerken şeffaf plakların çıkarılması hastaya çok ciddi bir konfor sağlamaktadır. Plakların ortalama günde 22 saat takılması gerekmektedir ve hekimin planlamasına göre ortalama haftada bir yeni plağa geçiş yapılmalıdır.

Dişlerdeki çapraşıklık seviyesine göre çok ileri durumda olmayan dişlerde şeffaf plak uygulanabilir. Getirdiği avantajları sayesinde günümüzde diş teli kullanmak yerine sıklıkla tercih edilen şeffaf plak uygulaması çok yaygındır. Şeffaf plak diş tellerinin yarattığı estetik kaygı gibi sıkıntıların önüne geçmektedir. Dişlerinizin durumu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için mutlaka bir ortodonti uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Baydent Diş Kliniğinde her türlü ortodondontik tedavinin yanında şeffaf plak tedavisi de uygulanmaktadır. Eğer sizde şeffaf plak veya ortodonti tedavisi ile ilgileniyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kliniğimizde her türlü diş tedavilerinde en uygun fiyatı kaliteli hizmet ile birleştirmektedir. Pendik’in en geniş doktor kadrosuyla sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

 Qu’est-ce que le nettoyage dentaire?

 

Aujourd’hui, pour des raisons telles que manger des aliments, boire du thé ou du café, fumer, une contamination se produit dans la région de la bouche, en particulier sur les dents. Bien que les gens pensent que la bouche est indépendante du corps, en fait, la santé bucco-dentaire affecte tout le corps et une bouche saine signifie un corps sain.

Pourquoi avons-nous besoin d’un nettoyage des dents?

Tout d’abord, la santé bucco-dentaire est très importante pour la santé du corps. Le nettoyage en bouche protège la santé de tout le corps. On sait que les causes de nombreuses maladies sont la bouche.

La formation de plaque et de tartre peut être évitée en nettoyant les dents. Lorsque la formation de plaque et de tartre est élevée, des maladies des gencives peuvent survenir.

Il est très possible d’avoir une perte de dents après un certain temps avec des dents non nettoyées. Le nettoyage des dents empêche la perte des dents.

Comment se fait le nettoyage des dents?

Le nettoyage dentaire doit être effectué par un dentiste. La couche supérieure des dents est nettoyée à l’aide de dispositifs appropriés pour cette procédure.

Pendant le nettoyage des dents, le dentiste surveille en permanence le processus de nettoyage à travers un long miroir.

Au moyen d’un appareil à ultrasons qui émet des vibrations, le tartre se détache et il devient plus facile à nettoyer.

Une fois les nettoyages majeurs effectués, le dentiste effectue le nettoyage final à l’aide d’outils plus petits.

À la dernière étape, le dentiste commence le processus de polissage des dents. A ce stade, les surfaces dentaires sont polies avec un dispositif à tête rotative. Si le médecin le juge nécessaire, certains matériaux tels que le fluorure utilisé pour le nettoyage dentaire peuvent être appliqués.

Le nettoyage dentaire, qu’il est recommandé de faire environ tous les 6 mois, est très important pour les raisons que nous avons mentionnées ci-dessus. Cela rend non seulement vos dents plus belles, mais évite également de futurs problèmes dentaires. De plus, les examens dentaires effectués tous les 6 mois permettent de voir les problèmes qui peuvent survenir et de prendre des précautions.

Qu’est-ce que le nettoyage dentaire?

Aujourd’hui, pour des raisons telles que manger des aliments, boire du thé ou du café, fumer, une contamination se produit dans la région de la bouche, en particulier sur les dents. Bien que les gens pensent que la bouche est indépendante du corps, en fait, la santé bucco-dentaire affecte tout le corps et une bouche saine signifie un corps sain.

Pourquoi avons-nous besoin d’un nettoyage des dents?

Tout d’abord, la santé bucco-dentaire est très importante pour la santé du corps. Le nettoyage en bouche protège la santé de tout le corps. On sait que les causes de nombreuses maladies sont la bouche.

La formation de plaque et de tartre peut être évitée en nettoyant les dents. Lorsque la formation de plaque et de tartre est élevée, des maladies des gencives peuvent survenir.

Il est très possible d’avoir une perte de dents après un certain temps avec des dents non nettoyées. Le nettoyage des dents empêche la perte des dents.

Comment se fait le nettoyage des dents?

Le nettoyage dentaire doit être effectué par un dentiste. La couche supérieure des dents est nettoyée à l’aide de dispositifs appropriés pour cette procédure.

Pendant le nettoyage des dents, le dentiste surveille en permanence le processus de nettoyage à travers un long miroir.

Au moyen d’un appareil à ultrasons qui émet des vibrations, le tartre se détache et il devient plus facile à nettoyer.

Une fois les nettoyages majeurs effectués, le dentiste effectue le nettoyage final à l’aide d’outils plus petits.

À la dernière étape, le dentiste commence le processus de polissage des dents. A ce stade, les surfaces dentaires sont polies avec un dispositif à tête rotative. Si le médecin le juge nécessaire, certains matériaux tels que le fluorure utilisé pour le nettoyage dentaire peuvent être appliqués.

Le nettoyage dentaire, qu’il est recommandé de faire environ tous les 6 mois, est très important pour les raisons que nous avons mentionnées ci-dessus. Cela rend non seulement vos dents plus belles, mais évite également de futurs problèmes dentaires. De plus, les examens dentaires effectués tous les 6 mois permettent de voir les problèmes qui peuvent survenir et de prendre des précautions.


Call Now Button