fbpx

Ağız Sağlığı ve Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

Ağız Sağlığı ve Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

Agiz-sagligi-ve-Kalp-sagligi-Arasindaki-iliski.jpg

Ağız Sağlığı ve Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

Ağız Sağlığı ve Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki

Ağız vücuda açılan kapı konumundadır. İnsanlar size baktıkları zaman diş güzelliğinize dikkat ediyor olabilir ancak bundan çok daha fazlası vardır. Aslında Ağız sağlığınız bütün vücut sağlığınızı etkilemektedir. Bu nedenle diş hekimini ziyaret ettiğiniz zaman sizden sağlık geçmişiniz hakkında bilgi alır. Ağız sağlığınız ile genel sağlığınız arasında güçlü bir bağ vardır.

Kalp Sağlığının Önemi

Kalp hastalıkları insanların yaşam süreleri ile doğrudan ilgilidir. Kalp hastalıkları her yıl 610.000 kişinin ölüm sebebi olarak kayıtlara geçiyor. Bu istatistiklere göre günde ortalama 1.670 kişi kalp rahatsızlığından dolayı can vermektedir.

Ağız sağlığı ise kalp sağlığını doğrudan etkilemektedir. Araştırmalara göre diş eti hastalığına sahip olanların kalp krizi riskini %28 oranında arttırmaktadır. Bu veriler ağız sağlığınıza dikkat etmenizin %28 oranında kalp krizi riskinden uzak durmanızı sağladığını göstermektedir.

Araştırmalar ağız sağlığının iyi durumda olmasının kalp krizi riskini azaltabileceğini göstermektedir. Bu nedenle ağız sağlığınızı önemsemeniz gerekmektedir.

 

Ağız İltihabı ve Kalp Sağlığı

Ağız ve Kalp Sağlığı Arasındaki Sorunlar

Araştırmalar gösteriyor ki ağızdaki iltihaplanma kardiyovasküler sistemde sorunlara sebep olmaktadır. Ağızdaki bakteriler kana karışarak kalpteki kan damarlarına ulaşır ve oradaki yağ plaklarına bağlanır. Bunun sonucunda damarlarda pıhtı oluşma riski artar ve kalp etkilenir. Damarlarda oluşan pıhtılar kalbin çalışması için gereken oksijen, besin miktarını azaltacağından kalp krizine sebep olabilmektedir. Bu durumda kalp krizinin önemli nedenleri arasındadır.

Ayrıca ağız iltihabı periodontal hastalıklara sebep olabilmektedir. Diş eti çizgisi boyunca arterlerin şişmesi ve dolayısıyla pıhtılaşmasına sebep olan periodontal hastalıklar kalp hastalıklarına kapı açmaktadır.

 

Periodontal Hastalığın Tedavisi ve Kalp Sorunlarının Önlenmesi

Bir diğer ilginç bulgu ise hem periodontal hastalarda hemde kardiyovasküler hastalığa sahip olanlarda yüksek olan bazı proteinlerle alakalıdır. C-reaktif proteini olarak adlandırılan bu proteinin seviyesinin düşürülmesi kalp krizi riskini azalttığını göstermektedir. Kalp sağlığı açısından oldukça önemli olan bu risk periodontal hastalıklar tedavi edilmesiyle azaltılabilir.

Ayrıca Periodontal hastalıklardaki bazı bakteriler ağızdaki bağ dokusuna zarar verebilmektedir. Bu bakteriler kana karışıp kalbe ulaşırsa eğer kalp duvarına zarar vererek kalp krizine yol açabilir veya felç gibi hastalıkları sebep olabilir.

Bu noktada önemli olan ağız sağlığınızı ihmal etmeyerek kalp sağlığını korumaktır.  Yapılan araştırmalar ikisi arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Eğer kalp sağlığınız ile ilgili bir hastalığınız var ise hekiminize bu rahatsızlığı söyleyerek ona tedavi planlama aşamasında yardımcı olmanız gerekmektedir. Gelecekteki sağlığınız açısından oldukça önemli olan bu durum doğru tedavi uygulanırsa ortadan kaybolabilmektedir.

Baydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak hastalarımızın Ağız ve Diş Sağlığını geri kazanmaları için haftanın 7 günü çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ağızda oluşabilecek hastalıkların hangi hastalıklara sebep olabileceğini bildiğimiz için amacımız ağız sağlığını en üst noktada tutmaktır. Eğer sizde periodontal bir rahatsızlık var ise bizimle iletişime geçebilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Call Now Button