fbpx

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

dis-teli-ne-kadar-sürer.jpg

diş teli tedavisi

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş teli tedavi süresi kişiden kişiye değişmektedir. Ortalama diş teli tedavi süresi 6 aydan başlayıp, 30 ay kadar sürebilmektedir. Diş tedavilerinde bu bakımdan en uzun soluklu yöntemlerden biri diş teli tedavileridir. Fakat diş teli tedavi süreleri dişlerin durumuna, dişlerdeki çapraşıklık düzeyine veya diş teli takılacak kişinin yaşına göre farklılık göstermektedir.

Buna ek olarak, kişilerin yaşı da süreyi etkilemektedir. Herkesin diş ve çene yapısında oluşan sorunlar farklı olduğu için diş tedavi süreleri de kişiden kişiye değişmektedir. Ortalama olarak diş teli kullanma süresi 24 ay kadardır. Ancak bu süre dişlerin yapısına, kullanılan malzemeye, diş telinin takıldığı kliniğe göre değişiklik göstermektedir.

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Burada önemli olan hangi diş teli çeşidi ile tedavi yapıldığıdır. Metal diş telleri ile şeffaf diş telleri arasında tedavi süreci seyri farklıdır. Bunun nedeni ise şeffaf diş tellerinin zamanla esneyip, tedaviyi geciktirmesidir.

Ortodonti Tedavisi zamanını etkileyen bir diğer faktör ise diş dizilimlerindeki bozukluklardır. Çarpıklık ne kadar fazla olursa tedavi süresi de doğru orantılı olarak o kadar uzayacaktır.

Fakat ortodonti tedavilerinde kullanılan braketlerin kalitesi de bu sürece katkı sağlayan çok önemli faktördür. Aynı zamanda metal braketler de kullanılan malzeme, dişlerin sağlığı açısından da yüksek kalitede paslanmaz çelik olması çok önemlidir. Yetişkinlerde diş teli tedavisi süreleri 6 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir.

Özellikle yetişkinlerde şeffaf plak tedavisi uygulanıyorsa bu durumda diş yapıları daha erken şekilde tedavi edilmiş olur. Bu durumun nedeni ise şeffaf plak kullanılmasının yeterli görüldüğü durumlarda dişlerdeki hasarın daha düşük olmasıdır.

Diş tellerinin bakımı da bu süreci ve diş sağlığını etkileyen faktörlerdendir. Asitli içeceklerden uzak durmak, braketleri kırma riskine karşı sert yiyecekleri tüketmekten kaçınmak, braketlerin arasını ve diş aralarını ara yüz fırçası ile temizlemek önemlidir.

Diş Teli Fiyatları

Diş teli fiyatları da kişiden kişiye ve ağız yapısına, kullanılacak malzemeye bağlı olarak değişmektedir. Kullanacağınız diş telinin fiyatını öğrenmek istiyorsanız bir ortodonti doktoruyla konuşmanız gerekmektedir.

Diş Teli En Kısa Ne Zaman Çıkar?

Diş teli tedavisi süresi 6 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir. Elbette bu süre hastanın ağız yapısı ile doğru orantılıdır.

Çocuklarda Diş Teli Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Çocuklarda diş tedavisi süresi 6 ay ile 9 ay arası sürmektedir. Ancak dişlerindeki bozukluğun fazla olduğu bazı çocuklarda bu süre iki yıla kadar sürmektedir.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dişler Ne Zaman Düzelmeye Başlar?

Diş teli takıldıktan sonra ikinci aydan sonra dişler düzelmeye başlar. Diş telinin faydasının en üst noktaya ulaşması ise yaklaşık olarak 2 yıl kadar sürer.

Diş Teli En Fazla Ne Kadar Kalır?

Diş telleri mevcut olan sorun ortadan kalkıncaya kadar ağızda kalmaya devam eder. Eğer gerekli görülürse diş telleri çıkartıldıktan sonra farklı tedavilerde uygulanabilir.

Damaklık Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Yaklaşık olarak 5 – 6 ay kadar kullanılan damaklık doktorun uygun gördüğü süre boyunca kullanılmalıdır.

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi Zor Mudur?

Yetişkin hastalarda diş teli tedavisi çocuk hastalara göre zor olmaktadır. Ancak hastanın ağız ve diş yapısı bu zorluğu belirleyen önemli bir etmendir.

Çocuklarda diş teli tedavisi ne kadar sürer?

Çocuk hastalarda diş teli tedavisi yetişkin hastalara göre daha kısa sürmektedir..

Diş telleri takıldıktan ne kadar süre sonra düzelmeye başlar?

Diş tellerinin etkisi 3 aydan sonra görülmeye başlar.

Diş telleri takılırken acıtır mı?

Diş tellerinin takılma süreci acılı değildir ancak adaptasyon süreci biraz zorlu olabilir.

Diş teli tedavi sürecini hızlandırabilir miyiz?

Diş teli kullanırken diş hekiminizin önerilerine birebir uymanız ve onlara zarar verebilecek yiyeceklerden kaçınmaz tedavi süresini kısaltabilir.

Eğer sizde diş telleri hakkında daha detaylı bilgi almak için ortodonti uzmanı doktorlarımızla görüşebilir ve uygun fiyatlarımızdan faydalanabilirsiniz. Pendik’te bulunan Baydent Diş Kliniği haftanın 7 günü açıktır.

Call Now Button